Usměvavý Brazilec právě vstupoval do své druhé sezóny v týmu Jordan. Měl za sebou velice dobrý začátek - v úvodním závodě na domácí půdě dojel čtvrtý, v následné Grand Prix Pacificu dokonce třetí. Pak ale přišel hororový víkend v Imole.
Rubens Barrichello vlastně celou tu hrůzu začal, když v tréninku jeho Jordan Hart v závěrečné pasáži zatáček Variante Bassa najel na zvýšený obrubník, doslova přeletěl několikametrový travnatý pás a narazil do pneumatik lemující svodidla. Naštěstí nešlo o přímý čelní náraz, pilot byl rychle vyproštěn a už druhý den vysílal své typické úsměvy do světa. Jak ale po letech přiznává, ve skutečnosti mu do smíchu vůbec nebylo.
Dnes třiačtyřicetiletý rodák ze São-Paula vysvětluje, že po těžké havárii utrpěl těžký otřes mozku a díky tomu měl i značné výpadky paměti, takže si třeba vůbec nepamatoval, že by při smutečním aktu nesl rakev svého karajana Ayrtona Senny, který tragicky zahynul během nedělního závodu Grand Prix San Marina v Imole. Ze snímků je jasné, že Barrichello stál na pravé straně za Gerhardem Bergerem jako druhý, za ním pak byli jeho další kolegové (Thierry Boutsen, Christian Fittipaldi, Damon Hill).
"Na svou nehodu v Imole si nevzpomínám. Po dobrých výsledcích jsem se chtěl znovu prosadit, ale můj vůz fyzicky nepodpořil mé snahy, takže jsem zažil otřesnou nehodu. Vrátil jsem se do São-Paula, Ayrton zahynul - Bůh stál při mě, protože jsem měl částečnou amnézii. V průběhu jednoho měsíce po nehodě jsem zapomněl na spoustu věcí. Například si vůbec nevzpomínám, že bych nesl Ayrtonovu rakev. Opravdu nevzpomínám. Vidím se na fotografiích, ale nevybavuji si to," popisuje po více než dvaceti letech situaci Barrichello.
Návrat pilota na závodní trať po takovém zážitku je vždy obtížný. Stačí vzpomenout na Stirlinga Mosse, který se po těžké nehodě v nemistrovském závodě X. Glover Trophy v Goodwoodu 1962 rozhodl ukončit závodní kariéru, protože už se nemohl spolehnout na své instinkty. Jean-Pierre Jabouille zase po havárii v GP Kanady 1980 zjistil, že následky ho omezují při pilotování vozu. Pokud se vrátíme do černého roku 1994, tak nehoda Rakušana Karla Wendlingera v Monaku byla dalším případem, kdy se pilot po těžkém zranění (Karl měl nebezpečný otok na mozku a musel být udržován několik dní v umělém spánku) nedokázal v plné formě vrátit do kokpitu F1. Špičkové prostředí se stalo pro tyto i některé další muže zapovězené.
Rubens Barrichello patřil k těm, kterým se comeback zdařil. "Pamatuju si velice dobře, že jsem se sám sebe ptal: »Co se stane? Budu se bát sednout si do kokpitu?« Sám sebe jsem uklidňoval, že se to určitě nestane. Pak jsem se rozhodl: Půjdu do toho a své první kolo zajedu jako šílenec. Buď se rozbiju stejně jako v Imole, nebo si vylepším osobní maximum. A díky Bohu jsem dosáhl druhé varianty. Tehdy jsem se definitivně rozhodl, že chci v závodění pokračovat," líčí své pocity z návratu na trať Barrichello.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.