Usměvavý Brazilec právě vstupoval do své druhé sezóny v týmu Jordan. Měl za sebou velice dobrý začátek - v úvodním závodě na domácí půdě dojel čtvrtý, v následné Grand Prix Pacificu dokonce třetí. Pak ale přišel hororový víkend v Imole.
Rubens Barrichello vlastně celou tu hrůzu začal, když v tréninku jeho Jordan Hart v závěrečné pasáži zatáček Variante Bassa najel na zvýšený obrubník, doslova přeletěl několikametrový travnatý pás a narazil do pneumatik lemující svodidla. Naštěstí nešlo o přímý čelní náraz, pilot byl rychle vyproštěn a už druhý den vysílal své typické úsměvy do světa. Jak ale po letech přiznává, ve skutečnosti mu do smíchu vůbec nebylo.
Dnes třiačtyřicetiletý rodák ze São-Paula vysvětluje, že po těžké havárii utrpěl těžký otřes mozku a díky tomu měl i značné výpadky paměti, takže si třeba vůbec nepamatoval, že by při smutečním aktu nesl rakev svého karajana Ayrtona Senny, který tragicky zahynul během nedělního závodu Grand Prix San Marina v Imole. Ze snímků je jasné, že Barrichello stál na pravé straně za Gerhardem Bergerem jako druhý, za ním pak byli jeho další kolegové (Thierry Boutsen, Christian Fittipaldi, Damon Hill).
"Na svou nehodu v Imole si nevzpomínám. Po dobrých výsledcích jsem se chtěl znovu prosadit, ale můj vůz fyzicky nepodpořil mé snahy, takže jsem zažil otřesnou nehodu. Vrátil jsem se do São-Paula, Ayrton zahynul - Bůh stál při mě, protože jsem měl částečnou amnézii. V průběhu jednoho měsíce po nehodě jsem zapomněl na spoustu věcí. Například si vůbec nevzpomínám, že bych nesl Ayrtonovu rakev. Opravdu nevzpomínám. Vidím se na fotografiích, ale nevybavuji si to," popisuje po více než dvaceti letech situaci Barrichello.
Návrat pilota na závodní trať po takovém zážitku je vždy obtížný. Stačí vzpomenout na Stirlinga Mosse, který se po těžké nehodě v nemistrovském závodě X. Glover Trophy v Goodwoodu 1962 rozhodl ukončit závodní kariéru, protože už se nemohl spolehnout na své instinkty. Jean-Pierre Jabouille zase po havárii v GP Kanady 1980 zjistil, že následky ho omezují při pilotování vozu. Pokud se vrátíme do černého roku 1994, tak nehoda Rakušana Karla Wendlingera v Monaku byla dalším případem, kdy se pilot po těžkém zranění (Karl měl nebezpečný otok na mozku a musel být udržován několik dní v umělém spánku) nedokázal v plné formě vrátit do kokpitu F1. Špičkové prostředí se stalo pro tyto i některé další muže zapovězené.
Rubens Barrichello patřil k těm, kterým se comeback zdařil. "Pamatuju si velice dobře, že jsem se sám sebe ptal: »Co se stane? Budu se bát sednout si do kokpitu?« Sám sebe jsem uklidňoval, že se to určitě nestane. Pak jsem se rozhodl: Půjdu do toho a své první kolo zajedu jako šílenec. Buď se rozbiju stejně jako v Imole, nebo si vylepším osobní maximum. A díky Bohu jsem dosáhl druhé varianty. Tehdy jsem se definitivně rozhodl, že chci v závodění pokračovat," líčí své pocity z návratu na trať Barrichello.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.