Nejde o žádné kulaté výročí, ale muž jako Frank Williams si určitě zaslouží gratulaci fanoušků F1 z celého světa. Muž, který je ukázkou úspěšného manažera, dokázal doslova ze země vydupat svůj tým, který se řadí ve Formuli 1 mezi ty "nejdéle sloužící"
Životopis dnes čtyřiasedmdesátiletého majitele vlastní stáje se čte místy jako dobrodružný román. Vždyť sir Francis Owen Garbett Williams, držitel vyznamenání Order of British Empire měl několikrát namále nejen jako provozovatel týmu, ale i co se týče života. Nemálo informací jsme přinesli v průběžně připravovaném historickém materiálu, proto se spíš zaměřme na některé zajímavosti, týkající se této nesmírně zajímavé postavy F1.
Pro vstup do světa rychlých kol byl pro Williamse důležitý závodník Charles Crichton-Stuart, který ho uvedl do světa rychlých kol. Williams se staral o jeho vůz F3, ale podstatně důležitější bylo, že ho jeho šéf seznámil s tehdejší britskou závodní elitou, která se scházela v jeho bytě. Díky tomu zkokušel i sám prohánět vozy po evropských okruzích, ale rozhodující se pro něj stal rok 1966. Především kriticky zhodnotil své závodní výkony ("Jezdil jsem jako blázen a dodnes se divím, že jsem unikl smrti"), a pak mu do cesty vstoupil Piers Courage. Původně si chtěl Williams udělat roční závodní pauzu, ale nakonec přešel definitivně na druhou stranu boxové zídky.
Vstup do F1 a první roky se nesly v obdobném duchu - zpočátku to byl Courage, kdo financoval provoz Frank Williams Racing Car, po dvouletém používání koupených Brabhamů byl Williams osloven Alejandrem de Tomasem, aby se ujal jeho vozu a stal se jeho provozovatelem. Bohužel se ročník 1970 stal prvním tragickým - Courage se zabil v Grand Prix Holandska a de Tomaso se na konci roku 1970 stáhl z F1.
Williams přišel nejen o přítele, ale i o zdroj peněz, takže nastala poměrně dlouhá a nemilá anabáze s nájemnými vozy nebo vyslovenými omyly jako byl projekt Politoys. Ani spojení s italskou automobilkou ISO nevyšlo. V té době, jak Williams sám přiznával, několikrát musel lhát o zapomenutých letenkách, protože na ně neměl. Často poslední peníze investoval do benzínu, aby se vůbec dostal na závodní okruh. A když se zdálo, že konečně ulovil zlatou rybku, jeho spojenectví s Walterem Wolfem vzalo po půlroce zasvé.
Williams však dokázal najít novou cestu v podobě arabských mecenášů a pak už to byl pohádkový příběh. Konstruktér Patrick Head vytvořil legendární "arabský zázrak" Williams FW07 Ford, Clay Regazzoni pro tohoto věčně zadluženého rodáka z jižního Shieldsu vyhrál první závod (Grand Prix Velké Británie 1979), Alan Jones první titul (1980) a Williams se katapultoval do samotné špičky F1. Jen připomeňme, že už jednou měl jeho tým vítězství na dosah, ale zmatečná Grand Prix Kanady v provazech deště mu nakonec přinesla zklamání.
Úspěchy byly vykoupeny známou ranou osudu - 8. března 1986 Williams těžce havaroval při cestě z okruhu Le Castellet na letiště v Nice. Nehodu přežil, ale jako doživotní invalida upoutaný na kolečkové křeslo (více o nehodě najdete zde). Zůstal ale nezdolným a silným jedincem, jedním z nezapomenutelných zážitků byla Grand Prix Maďarska, kdy na svém vozíku před závodem projížděl boxovou uličku, načež protilehlá tribuna a stráň plná diváků povstala a připravila mu bouřlivé ovace.
Frank prošel i dalšími kritickými životními etapami, mezi tu nejtěžší zcela určitě patřila smrt fenomenálního Ayrtona Senny na jeho voze při tragickém závodě v Imole 1994. Musel se vyrovnat i s klesající úrovní svých vozů, vždyť v poslední desetiletce 20. století pro něj Mansell, Prost, D. Hill a J. Villeneuve vyhráli čtyři šampionáty, pak přišlo krátké vzepětí v podobě R. Schumachera a Montoyi, ale od roku 2004 tým přestal sbírat úspěchy a od roku 2006 dosáhl v následujících osmi letech pouhých osm pódiových umístění. Mezi ně se řadí i nečekané a víceméně náhodné vítězství Pastora Maldonada ve Španělsku 2012. Naštěstí se "staré dobré týmy" na výsluní vracejí - v roce 2014 se Massa a Bottas postavili v jediné sezóně na "bednu" o jeden případ více než za celých předchozích osm let.
Před Williamsem je třeba smeknout, protože dokázal i přes různé kontrakty udržet nezávislost svého týmu a z onoho typického britského garážmistra se stal šéfem uznávaného podniku, který na rozdíl od někdejších kolegů (mimo jiné John Surtees) dokázal sklízet úspěchy. F1NEWS.cz se tedy staví do řady gratulantu a na dálku siru Franku Williamsovi děkuje za všechno, co jeho vozy v F1 dokázaly a jaké zážitky divákům přinášely a přepokládáme, že ještě dlouho přinášet budou.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.