Brazílie má ve Formuli 1 poměrně slušné postavení. Dala tomuto sportu hned několik významných pilotů, mezi nimiž najdeme i tři světové šampiony, závod na okruhu Interlagos se stal nedílnou součástí kalendáře F1. Jak ale vypadá budoucnost tohoto sportu v největší jihoamerické zemi?
Historie je pro některé lidi pouze obtížným pojmem, který je de facto k ničemu. Přitom si můžeme stále opakovat jeden velice moudrý výrok: "Kdo se o historii nezajímá a nestará, těžko v budoucnu stvoří něco smysluplného." Pochopitelně velikáni jako Ayrton Senna da Silva, Nelson Piquet sr. či Emerson Fittipaldi - světoví šampioni ze země kávy a fotbalu - těžko upadnou v totální zapomnění, ale třeba takový Carlos Pace už se ocitá na hraně a ruku na srdce - z oněch méně úspěšných pilotů jako Raul Boesel, Enrique Bernoldi, Luciano Burti, Pedro Diniz, Christian Fittipaldi, Mauricio Gugelmin, Roberto Moreno, Alex Ribeiro, Chico Serra či Ricardo Zonta si už mnozí sotva někoho vybaví.
Od dob famózního Ayrtona Senny se v F1 objevilo dost Brazilců, ale výrazněji se prosadili jen Rubens Barrichello a Felipe Massa, titul (třebaže Massa měl v roce 2008 velice blízko) už ale nikdo nezískal. Trať v Interlagosu je na hraně existence, spíš se vždy s obtížemi "slepí" dohromady pro další rok. Množí se názory, že v šampionátu přetrvává jen proto, aby se udržel zájem Jižní Ameriky.
Mohlo se také dobře stát, že by letos nebyl na startu ani jeden Brazilec, což by se stalo poprvé od roku 1969! Většinou měla tato jihoamerická země tři až čtyři zástupce, nejhorší roky od zmíněného konce 60. let představovaly sezóny 1970, 1971, 2013 a 2014, kdy zelenožlutomodrou zástavu hájil jen jediný pilot (Emerson Fittipaldi resp. Felipe Massa). Poslední brazilské vítězství už je také hodně letité - Rubens Barrichello vyhrál Grand Prix Itálie 2009 na voze Brawn GP, na téže trati jen o šest let později jsme viděli na stupních vítězů naposledy Brazilce - Felipe Massu.
Novou nadějí jihoamerického sportu se tak měl stát Felipe Nasr, který strávil dvě sezóny v týmu Sauber a loni právě v Brazílii švýcarskému týmu pomohl v jeho existenčním boji. Zákony F1 jsou ale neúprosné a dnes čtyřiadvacetiletý rodák z hlavního města Brasília o závodní sedačku přišel. A je to právě on, kdo má obavy o další rozvoj brazilské stopy nejen v F1.
"Ty obavy jsou opravdu silné. Také mě znepokojuje, že se vytrácí mladá generace, Brazílie má v F1 opravdu velmi silnou historii. Takové dědictví nesmíme promrhat. Jsem si jist, že podobně to vidí celá moje vlast. Nesmíme přestat hledat nové talenty," burcuje Nasr.
V současné době má Brazílie v líhni talentů, nově zformované Formuli 2, jediné želízko v ohni - je jím Sergio Sette Camara v barvách holandského týmu MP Motorsport, kde je jeho kolegou muž, který už s F1 má určité zkušenosti - Jordan King. Rodinnou tradici Fittipaldi, vstupující už do třetí generace, hájí v šampionátu World Series Formula V8 3.5 dvacetiletý Pietro Fittipaldi da Cruz, vnuk dvojnásobného šampiona Emersona Fittipaldiho. Toho můžeme vidět v barvách týmu Charouz Racing System a nevede si tam zrovna nejhůř: v prvním závodě na Silverstone vyhrál obě rozjížďky a po dvou závodech mu patří druhé místo za Alfonsem Celisem jr.
Ale pojďme zpět k Felipe Nasrovi. Jeho záměrem je vrátit se do F1 příští rok, čímž by chtěl převzít pochodeň od Felipe Massy, u něhož se dá předpokládat, že opětovně svou kariéru uzavře (i když i James Bond říkal "never say never again"). Brazilec nyní směřuje svou pozornost na seriál WEC, Formuli E a hodlá se vrátit i do 24 hodin Daytona.
"Můj manažer usilovně jedná ohledně angažmá v F1 pro rok 2018, navázal kontakt s některými týmy. Je to jen otázka času a nejspíš také hraje roli spousta komerčních zájmů, to všechno musí klapnout dohromady. Dbám o svou fyzickou kondici a jsem připraven, takže můžu hned zítra naskočit do Formule 1. Nabral jsem téměř tři kilogramy svalové hmoty, což byl můj plán," pokračuje Nasr.
Pořád cítí určitý osten nevděku, ale zároveň připouští, že v případě Sauberu rozhodovaly ještě jiné aspekty. Ono deváté místo bylo pro Sauber značnou spásou a nejspíš potopilo ke dnu tým Manor, kterému uniklo lukrativní desáté místo v Poháru konstruktérů. Jak už bylo řečeno, právě Nasrův výsledek v Brazílii byl v tomto případě klíčový.
"Vím moc dobře, jak byly tyto body cenné a kolik úsilí jsem na ně musel vynaložit. Když se podíváte na moje závodní čísla, strávil jsem v F1 dva skvělé roky. Když jsem byl u Sauberu, tým se nacházel ve složitých podmínkách, což nikdy není nic lehkého, aby se pilot řádně projevil. Ale každou příležitost, kterou jsem dostal, jsem dokázal využít," dodává Nasr.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.