Valtteri Bottas byl na přelomu roku ostře sledovaným mužem, který navzdory oddalování konečného rozhodnutí byl největším favoritem na post po Nico Rosbergovi. Ten se rozhodl vydat cestou sportovců, kteří po se spokojili s jedním velkým úspěchem a ukončili kariéru.
Příchod Bottase k Mercedesu měl ovšem několik úskalí a sám Fin tvrdí, že jedním z klíčových bodů byla i otázka inženýrů. Stává se, že si piloti na své technické zázemí natolik zvyknou, že si vyžádají i jejich přestup. Valtteri se však rozhodl pro zcela jiné řešení - mohli bychom ho nazvat hození do ledové vody. Nikoho u Williamsu nepřemlouval, i když by přesun inženýrů mohl pro něj být do jisté míry komfortní pro začátek v novém prostředí. Fin preferoval zcela nový start a rozhodl se pro Rosbergovy inženýry Tony Rosse a Marcuse Dudleye.
"Bylo to rozhodnutí, které jsem učinil jako jedno z prvních. Dozvěděl jsem se, že budu pracovat s bývalými Rosbergovými inženýry. Toto rozhodnutí jsem považoval pro mě za dokonalé. Byl jsem přesvědčen, že se od nich hodně naučím, dozvím se, jak funguje tým, cítil jsem to jako přínos pro mou existenci u Mercedesu. Jistě, každý člověk pracuje jinak. Liší se a také já jsem s předchozími inženýry pracoval jinak. Týmy mají odlišný poměr k práci, novým systémům a novému vybavení. Takže bylo na mě, abych se podřídil tomu, jak funguje můj nový zaměstnavatel. Proto jsem nikoho u Williamsu neoslovil, aby mě následoval. Chtěl jsem začít se zkušenými lidmi v novém prostředí, protože oni svůj tým znají nejlépe," vysvětluje své rozhodnutí Bottas.
Důležitost komunikaceBylo by však omylem se domnívat, že Bottas přišel k Mercedesu v uctivém předklonu, že může fungovat v týmu, který byl v posledních třech letech ve Formuli 1 dominantní. Takový přístup by nic nevyřešil a pilot by tím nepochybně ztratil. Nebál se proto zvýšit hlas a důrazně upozornit na oblasti, ve kterých převládala nespokojenost. Podle něj jsou u týmu připraveni mu naslouchat, nikdo jeho požadavky nezpochybňuje.
"Nevidím to jako nějakou těžkost. Vždy nazývám věci pravými jmény. Pokud cítím, že něco není v pořádku, ozvu se - ostatně o to jsem se vždycky snažil. Lewis Hamilton má nepochybně mnohem více zkušeností nejen s vozem a lidmi kolem něj, ale i týmem jako takovým. Zastávám názor, že poctivým vyjádřením mého posouzení se dají věci zlepšit," tvrdí Bottas.
Proto chtěl, aby se po svém nástupu do Brackley co nejdříve zařadil do týmového procesu a stal se jedním z členů rodiny Mercedesu. Podle jeho osobního názoru se mu to povedlo velice rychle.
"Tým mě v tom ale maximálně podpořil, takže jsem neměl pocit, že bych se byť jen na chvíli cítil osamocený či bezradný. Pocit, že jsem součástí týmu a táhneme společně za jeden provaz mě skutečně těší. Vím, že je přede mnou dlouhá sezóna, ale jsem přesvědčen, že moje rychlost bude stále více růst. Na týmu je vidět, že jsou s mými dosavadními výkony spokojeni. Necítím žádný tlak, užívám si každý den a zkouším se lepšit, takže očekávám i stále se lepšící prostředí," pokračuje Bottas.
Nová amtosféraNelze ale přehlédnout skutečnost, že pokud pilot stráví nějaký čas u jednoho týmu, aniž by si to uvědomoval, do jisté míry nasáhne jeho atmosféru a přizpůsobí se jeho běhu. I Bottas si všiml rozdílů mezi Williamsem a Mercedesem, zvláště v oblasti vybavení poskytovaného jedním z největších výrobců automobilů. Zažívá také intenzivní prožitky, zvláště pak touhu po vítězství a obrovské zklamání, když se značka Mercedes nedostane na vrchol.
"Je to pochopitelně rozdíl. Ten největší vychází z mentality, protože u Mercedesů dobře vědí, jak vyhrávat. Prahnou po vítězstvích a úspěších, když se nedaří je velmi dobře vidět velké zklamání. V týmu ze středu pole je velmi problematické takovou mentalitu najít. Pokud dosáhnete dobrého výsledku, což představuje čtvrté nebo třetí místo, je to považováno za úspěch. Mercedes má samozřejmě velké prostředky a spoustu personálu. A díky tomu se stoprocentně může soustředit na konkrétní projekty. V menším týmu se dělají kompromisy, vaše soustředění lze rozložit na teď a pozdější dobu. Ale víc lidí a větší zdroje vám dovolí se zaměřit na spoustu věcí najednou a tím je vývoj vozů rychlejší. A všechno navíc funguje bez problémů," dodává Bottas.
Slova pilota, který je ve Zlaté knize vítězů Grand Prix zapsán zatím jako poslední jsou do značné míry pravdivá, ale také z nich trochu zaznívá ono známé "koho chleba jíš, toho píseň zpívej". Nebo se Valtteri Bottas o F1 před vlastním vstupem do této kategorie nikdy nezajímal? Vždyť Williams patřil v kratších či delších obdobích právě k týmům, kde byla vítězná mentalita na vysoké úrovni... Je to, pravda, už nějaký pátek, ale právě nezdolný Frank Williams byl vždy člověkem, jehož touha vítězit byla příkladná.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.