Americký spisovatel Robert L. Fulghum proslul velkým množstvím knih a drobných úvah. Pomiňme nyní jeho nejznámější stať a připomeňme si jiný výrok, který se hodí na osud týmu Manor: "Naděje vždycky způsobí, že uvěříme."
Stáj, která sice nedosáhla podobné popularity jako jiný tým bojující většinou na chvostu startovního pole, konkrétně Minardi, má sympatie příznivců formulového světa. Její zánik ještě není definitivně potvrzen, pořád tu je šance, že se najde kupec firmy Manor Grand Prix Racing, v jejíž kompetenci je právo vstoupit do šampionátu F1 2017. Samotný tým však uzavřel svou existenci v pátek. Tehdy se v továrně v Banbury naposledy sešly dvě stovky zaměstnanců. Situace Manoru připomíná události před dvěma lety - tehdy se tým dokázal zázračně vymanit z potíží.
Nyní majitel Stephen Fitzpatrick nebyl schopen najít kupce. Potenciální zájemce by platil pouze za konkrétní majetek, jenže tým přišel o druhý pilíř platebního statutu, o který ho připravil Sauber v předposledním závodě roku 2016. Tím se hodnota Manoru značně snížila, protože do jeho pokladny nedoputovaly toužebně očekávané prize money.
Přičtěme k tomu nepříjemné okolnosti, týkající se nehod Marii de Villota a Julese Bianchiho, i když má tým zcela jistě po právní stránce ošetřeny otázky odpovědnosti, nelze pominout skutečnost, že je tým s těmito incidenty podvědomě spojován. A právě to nemají případní investoři příliš rádi, bez ohledu na to, zda budou či nebudou následovat kroky týkající se případného odškodnění.
Pak tu byly problémy mezi týmem a bývalým majitelem Andrejem Čeglakovem ohledně používání názvu Marussia, z něhož mohly plynout další případné finanční důsledky. Je asi málo pravděpodobné, že by některý z těchto faktů sám o sobě případného zájemce odradil, nicméně je skutečností, že týmu se nedostalo dost vnější podpory, aby mohl vytvořit závodní rozpočet pro sezónu 2017.
Objevily se i názory, že by nový vlastník F1 společnost Liberty Media měla vstoupit do hry a zabránit úbytku startovního pole. Pomineme-li fakt, že v tomto směru je krajně nejistá návratnost, pak je třeba si uvědomit, že tohle není práce zmíněného subjektu. Nevyvážený platební systém je jednou věcí, ale měřítko finančních schodků s ním nijak nesouvisí. Primární zodpovědnost týmu je snaha o navyšování příjmů, aby mohl závodit.
V případě Fitzpatricka přišel investor, který koupil tým s cílem zachovat provoz, ale nezdařilo se mu už dosáhnout příjmů nutných k závodění. Fitzpatrick si stanovil určité období, kdy byl připraven udržet tým při životě finanční podporou, ale právě tento přístup vytvořil v závěru sezóny propast, která se stala de facto bezednou ve chvíli, kdy tým přišel o lákavé prize money, které byly dlouho na dosah, aby se rozplynuly před očima.
Co se tedy bude dít dál? Správci budou odprodávat aktiva, aby uspokojili věřitele. Mohlo by ještě dojít k tomu, že někdo koupí společnost mající možnost vstupu do šampionátu F1 a poté od správců odkoupí zařízení a personál nutný k fungování týmu. Fitzpatrickovy podmínky prodeje už neplatí, čímž by se mohlo teoreticky dojít k dohodě.
Žádost o povolení využívat vozy z minulé sezóny pro rok 2017 po nutných úpravách byla akceptována. Tým musel být před dvěma roky restrukturalizován, finanční bonusy byly chráněny před nároky jiných týmů, došlo k platební neschopnosti, mnoho zaměstnanců bylo dlouhou dobu bez výplat a část z nich si našla práci jinde, došlo i k odprodeji zařízení třetím stranám prostřednictvím aukce. Zda k tomu dojde i tentokrát? Těžko říci, nicméně každý den prodlevy ono Fulghamovo rčení zmenšuje.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.