Prošel ve Formuli 1 několika týmy a vydobyl si patřičný věhlas, díky němuž se stal součástí nové struktury Liberty Media na poli sportovním a technickém. Nyní má tedy Ross Brawn možnost dokázat, že je skutečně odpovědným léčitelem F1.
Dvaašedesátiletý nostiel Řádu britského impéria Ross Brawn je přesvědčen, že noví majitelé Formule 1 rozhodně nebudou chtít využívat k navýšení zájmu o tento sport pochybnými triky, mezi něž řadí i například DRS. Přes zjevnou frustraci nad současnou pozicí F1 Brawn neústupně trvá na tom, že nejlepší cestou je postupný a propracovaný pětiletý plán než se snažit najít překotná řešení.
"Ke změnám samozřejmě dojde. Ve spolupráci s Careyem ve funkci prezidenta, mnou po stránce sportovní a Bratchesem v oblasti marketingu a médií budou naše rozhodnutí soudržnější. Pak do procesu zapojíme FIA, týmy a pořadatele. V posledních letech jsme viděli, že F1 je netečná. Zachování kontinuity je samozřejmě pro každého důležité, ale musíme být opatrní, abychom zachovali podstatu Grand Prix. Podle mě musíme po studijní fázi počítat s plánem v rozmezí tří až pěti let a inovace zavádět postupně. Rychlé jednání by mohlo být kontraproduktivní," tvrdí Brawn pro italský list Gazzetta dello Sport.
Průzkum mezi fanouškyNěkdejší zaměstnanec stájí F.O.R.C.E. Haas-Lola, Benetton, Ferrari a Mercedes se domnívá, že by revize pravidel měly být konzultovány i s fanoušky, aby byly dokonale promyšlené. Odrazilo se to i v největším průzkumu, který byl pořádán v roce 2015.
Vyplynulo z něj, že si příznivci přejí změny, ale aby to nebyly jen nějaké triky. Do ankety se zapojilo přes 215.000 lidí a 89 % z nich požadovalo větší konkurenceschopnosti F1. Byly tam však i nápady ve stylu obráceného startovního roštu (18 %), umělé zátěže (26 %) nebo znovuzavedení doplňování paliva (60 %).
Sám Ross Brawn je rovněž ohledně využívání umělých metod skepticky. Nelíbí se mu DRS, pokus o dvojitou hodnotu bodů nebo postupné vyřazování pilotů z kvalifikace, které snad měly přinést větší vzrušení, ale většina se neosvědčila a měla jepičí život.
"Musíme se vyhnout některým věcem, které jsme v posledních letech viděli a jenž spadají do snah o vytvoření umělé zábavy. Souhlasím s tím, že je nutné vytvořit větší konkurenci. K tomu ale budeme potřebovat trpělivost, nemůžeme všechno předělat z černé na bílou. Jde přeci jenom o komplexní sport," vysvětluje Brawn.
Nápady pro rok 2018Navzdory tomu, že Brawn hovoří o pětiletém plánu, v samostatném rozhovoru pro stanici BBC už naznačil, že existují myšlenky, které by mohly být předvedeny už v roce 2018. Stále však trvá na tom, že nesmí jít o samoúčelná řešení.
"Nesmíme se dopustit stejných omylů a ujistit se, že nejde o žádné umělé řešení. DRS do této oblasti jednoznačně spadá, to ví každý. Musíme najít nějakou jinou cestu. Musíme o tom přemýšlet. Nějaké nápady už mám - teď se o ně nemohu podělit s vámi, protože nejdřív je chci probrat s týmy - ale mám určité představy, které nyní řádně prostudujeme a možná přijdou na pořad dne už v roce 2018 nebo 2019," slibuje Brawn.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.