Otazníky kolem Valtteri Bottase a Mercedesu jsou definitivně vyřešené, nyní se rozebíhá hodnocení, co vlastně příchod finského pilota přinese oběma stranám. A protože jedno hezké rčení říká, že o peníze jde až v první řadě, nelze vynechat ani tuto oblast.
Už jsme několikrát připomněli, že příchod nadějného pilota do špičkového prostředí předpokládá, že se zařadí mezi nejvážnější uchazeče na vítězství v Grand Prix, případně i titul mistra světa. Takové případy tu jsou, ať se jednalo o Niki Laudu, Jacquese Villeneuva či Lewise Hamiltona. Ale můžeme vzpomenout i osudu Stefana Johanssona, Heinze-Haralda Frentzena nebo Heikki Kovalainena, kteří nadějnou pozici využít nedokázali.
Nyní je řeč o Valtteri Bottasovi, jehož schopnosti už byly několikrát vyzdvihovány a samotný sedmadvacetiletý Fin byl označován za potenciálního uchazeče o titul mistra světa. Pokud bude Mercedes v roce 2017 stejně konkurenceschopný jako v posledních třech letech, Bottas se opravdu může do této pozice posunout a získat tak po boku Lewise Hamiltona neocenitelné zkušenosti.
Peníze...Nesmíme ale ignorovat i mimosportovní aspekty. Bottasovo zviditelnění bude mít rozhodně dopady v několika směrech a do jisté míry se dotkne i Felipe Massy a Pascala Wehrleina. Především je tu otázka platu pro finského pilota, který se nejspíš bude odvíjet v jiných dimenzích než u Williamsu. Ačkolivnebyly zveřejněny detaily, je známo, že platy pilotů u Mercedesu byly čtyřnásobně vyšší než gáže jejich kolegů u Williamsu. Je pochopitelně značně nepravděpodobné, že by Bottas šel s penězi na úroveň trojnásobného šampiona, jehož přínos po příchodu až k současnému dominantnímu postavení nelze popřít. Lze však bez nadsázky předpokládat, že Bottas si svým přesunem z Grove do Brackley uloží na konto minimálně dvojnásobek předchozí mzdy.
... sponzoři...Posun do špičkového týmu bude mít zcela určitě také dopad na osobní sponzory finského pilota. Tak tomu bylo u jeho předchůdců, protože šance na zviditelnění je evidentní. Bottase například provázela od jeho počátků ve Formuli 1 dvojice sponzorů Wihuri a Kemppi. Názvy těchto firem se objevovaly na voze Williams, ovšem Kemppi po roce 2015 vyklidil pole a zůstal pouze na bázi Bottasova osobního sponzora. Wihuri uzavřelo s Williamsem smlouvou do konce roku 2016, takže nebyla žádná překážka v přechodu k Mercedesu, což bylo nedávno oficiálně potvrzeno.
Potenciální sponzoři chtějící spojit své výrobky a loga s Bottasem ale musejí brát v úvahu, že existují určitá tabu. Rozhodně o Valtteriho přízeň nemohou usilovat módní značky, protože privilegium má u Mercedesu Hugo Boss. Stejně tak elektrotechnika, konkrétně výrobci sluchátek, musejí hledat odbyt jinde, protože podobnou pozici má firma Bose.
Nicméně je zřejmé, že nejspíš dojde k některým novým kontraktům na poli osobním. Nejde jen o to, že se očekává častější pobyt Bottase v popředí startovního pole, tudíž i bohatší účasti na tiskových konferencích po kvalifikacích a závodech. Určitě se stane i mediálně vyhledávanější a to už stojí za zvážením konkrétní nabídky.
... a ostatníDíky Bottasově přesunu jsme zažili vůbec nejkratší období mezi odchodem z F1 a následným návratem. Dalo by se říci, že to připomíná některé slavné fotbalové přestupy, kdy byl uznávaný plejer postoupen konkurenci (nejčastěji po zranění), ale dal se tak rychle dohromady a zahrál tak skvěle, že se honem měnily plány. V F1 můžeme vzpomenout roku 1993, kdy se Senna dlouho nehodlal vyjádřit, zda vůbec do sezóny nastoupí a až těsně před prvním závodem se uráčil akceptovat smlouvu, takže si Mika Häkkinen mohl dát téměř celoroční pauzu a soustředit se na testování nových McLarenů.
Felipe Massa se ale může dostat do určitých problémů, protože od opětovné nabídky Williamsu k začátku sezóny nezbývá tolik prostoru, aby dořešil smluvní otázky se sponzory. Nedá se ostatně předpokládat, že by takový veterán jako Massa strhl lavinu zájmu nových mecenášů, spíš půjde o doladění stávajících kontraktů, které byly výsledkem dlouholeté kariéry. Jisté je však jedno - předpokládá se, že Brazilec zůstane na svých 5 milionech dolarů za sezónu 2017, což bude pravděpodobně mnohem více než by si vydělal jako příležitostný televizní komentátor závodů F1.
V trochu jiné situaci je Pascal Wehrlein, kterého Mercedes podporuje už od jeho působení ve Formuli 3. Navzdory nespornému talentu a možnosti vyzkoušet si v testech monopost, který by byl nejspíš snem zástupu pilotů, jejichž přání zůstane opravdu jen snem, nemá tak bohaté portfolio osobních sponzorů, aby se stal vyhledávaným jedincem. V tomto směru může být pro něj štěstím, že Sauber své finanční těžkosti loni v létě vyřešil a nemusel se tedy nijak zvlášť zabývat "věnem", které mu nový adept na závodní sedačku přinese. V tomto směru lze říci, že volbou Wehrleina skutečně sáhl po kvalitě.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.