Grand Prix Velké Británie vyvolala vlnu nadšení nejen mezi diváky, ale i bývalými mistry svého oboru. Také je si podmanil výkonem na domácí trati Lewis Hamilton. Podělme se nyní o dojmy s bývalým pilotem F1 Davidem Coulthardem.
Každý má své favority, ale bylo by velmi těžké zpochybňovat Lewise Hamiltona jako největšího pilota své země, nemluvě o výjimečných výkonech, které předvedl v celém závodním týdnu.
Fakta nelžou, statistiky hovoří samy za sebe. A on je naprosto výjimečný. Po tomto víkendu už je za fenomenálním Ayrtonem Sennou, o němž se hovoří jako o nejlepším pilotovi kvalifikací, pozadu o pouhých deset pole-position. Můžeme mu říkat sériový vítěz.
Také mě těší, že se mu v těchto dnech vrátila motivace. Může být postavou s životním stylem celebrity mimo trať, ale podle mého názoru se vypořádal s uměním opět vítězit. Viděli jsme stojící dav, když jel poslední kolo. Ti lidé, stojící za plotem, se stali Lewisovými fanoušky, protože splnil, co měl. Podařil se mu obrat v šampionátu - před pěti závody měl ztrátu 43 bodů a teď je to jeden jediný. To svědčí o Lewisově bojovném duchu a odhodlání.
Viděli jsme, co Lewis dokázal, víme, co může dokázat, ale co mi připadalo ještě větší, to byl výkon Maxe Verstappena. Je to opravdu zvlášť výjimečné, protože jsme to všechno viděli poprvé. Jeho příběh je tak trochu podobný Lewisovu, když se v roce 2007 objevil v F1, kladli si mnozí otázku "Jak to mohl dokázat s tak malými zkušenostmi?". To, jak Max předjel v Chappel po vnější straně Rosberga bylo fantastické. Zvládá věci, o kterých s ohledem na jeho věk leckdo pochybuje.
Pro Nico Rosberga to byl další z dnů pro něj obvyklých. Je rychlý, vystupuje profesionálně a prokazuje respekt, když připouští, že Lewis byl toho dne lepší. Není popudlivý, perfektně se ovládá, profesionální sportovec. Jeho jediným problémem je, že v druhém autě je Lewis. Pokud by to tak nebylo, Nico by tomuto šampionátu dominoval a my bychom volali: Nico, další německý mistr světa! Může vyhrát šampionát. Byl bych první, kdo by mu poblahopřál. Ale aby se tohoto uznání dočkal, musí lépe zvládat souboje s Lewisem kolo na kolo. Musí v nich prokázat, že je víc než jen dobrý pilot. Jde o to, aby se chopil příležitosti.
Toto Wolff při této příležitosti řekl, že Lewis je v této podobě "nezastavitelný". Souhlasím. Možná, že si to myslí i Nico. Sportovci musí být sebevědomí a věřit si, ale musí občas vidět i to, co vidíme my všichni okolo. Existuje mnoho důvodů, aby vzal na vědomí, jak dobrý Lewis pořád je. Vím, jaké to je, když máte kolegu, který má stále nějakou tu desetinu nebo dvě v kapse. Není pravda, že jeden je velký a druhý blázen. Oba jsou skvělí. Ale Lewis celou dobu odvádí výjimečné výkony. A to je právě Nicův problém.
Zůstal jsem v Silverstone a užíval si po celý víkend fantastickou atmosféru. Musím ale říci, že mě naštvala situace kolem vyšetřování radiokomunikace s Rosbergem a jeho následná penalizace. Samo o sobě to je absurdní pravidlo, navíc je směšné, jak dlouho trvá, než padne rozhodnutí. Hodiny po závodě jsme neznali výsledky Grand Prix. Diváci už dávno odešli. Zůstali jenom zainteresované strany a týmy podílející se na obou šampionátech. Když v 18:00 padlo rozhodnutí, byli lidé už dávno pryč. Šli na Wimbledon a pak za svými starostmi. Tohle už je prostě nezajímalo.
Nemám názor na to, ža by měl či neměl následovat trest, nezajímá mě to a ve sportu by to nemělo být. Měli bychom být schopni v F1 předvést technologie, které jsou o týmové spolupráci a sdílení informací. Na jednu stranu je dobré, že radiokomunikace byla omezena, protože pilot nemůže být z depa veden, ale na druhou stranu nikdo nemůže takovým vedením udělat někoho tak rychlým, jako je Lewis, stejně jako díky tomu nemůže Nico Lewise porazit.
S ohledem na sport samotný jsme v situaci, která není pro Ecclestonea v žádném případě sexy. On sice zastává stanovisko, že jakákoli publicita je pro F1 dobrá, ale opravdu potřebujeme poslouchat někoho, kdo hovoří pod vlivem velkého zklamání? To je vlastně moje jediná výtka k jinak brilantní britské Grand Prix.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.