Jak si jezdci vedli proti svým týmovým kolegům ve vzájemných duelech během závodního víkendu v americkém Austinu?
Kvalifikace
Vettel ovládl již letošní osmou kvalifikaci, když využil zaváhání svého týmového kolegy Webbera v předposlední zatáčce a pošestnácté ho porazil, tentokrát o 0,103 s. Průměrný rozdíl mezi týmovými kolegy Red Bullu jinak činí 0,478 s.
Rakouský tým měl v sobotu velký náskok, třetí Grosjean ztrácel už přes osm desetin. Svého nového týmového kolegu dle očekávání porazil, Kovalainen byl o 0,56 s pomalejší, což lze považovat za velmi dobrý výkon vzhledem ke času na přípravu a zkušenostem s vozem Lotusu.
Příjemným překvapením byl také čas Hülkenberga, který se se svým Sauberem dostal na čtvrtou příčku na roštu. Mezi nejlepších deset postoupil také Gutiérrez, jenž v Q3 na svého týmového kolegu ztratil 0,738 s.
Ještě větší rozdíl byl mezi jezdci Ferrari. Alonso tentokrát Massovi nadělil přes 1,2 s a otočil kvalifikační skóre ve svůj prospěch - 9:8 před posledním závodem v Brazílii. V Austinu zazářil také finský nováček Bottas, který postoupil až do poslední částí (letos už podruhé), zatímco jeho kolega Maldonado s druhým Williamsem byl v Q1 o 1,53 s pomalejší a vypadl společně s Caterhamy, Marussiemi a Sutilem s nevýraznou Force Indií.
U Mercedesu Rosberga jasně převyšoval Hamilton, který dostal nové šasi poté, co si své původní napraskl v Abú Zabí. V Q2 byl o půl sekundy rychlejší a na rozdíl od Nica postoupil dále a zajistil si třetí řadu na roštu. U McLarenu je srovnáno na 9:9 - Pérez o 0,177 s předčil Buttona, a podobně jako u Mercedesu pouze on prošel do Q3.
Bianchi u Marussie a Ricciardo u Toro Rosso pokračují v úspěšném taženi nad svými kolegy (16:1, resp. 14:4), zatímco Van der Garde u Caterhamu potřetí za sebou porazil Charlese Pica a snížil na 8:10.
Více jsme se kvalifikačním výkonům věnovali v analýze sektorů zde.
Tabulka č. 1 - Porovnání kvalifikačních výkonů
Závod
Velká cena Spojených států nepřinesla velké napětí se spoustou předjížděcích manévrů na čele, přesto v ní došlo na zajímavé souboje. Strategie byly ovlivněny konzervativní volbou Pirelli přivézt ty nejtvrdší gumy, které ve svém portfoliu má.
Téměř všichni plánovali pouze jednu zastávku, což mělo vliv na podívanou, týmy tak po své kritice mají před sezónou 2014 o čem přemýšlet (viz přehled strategií a zastávek v boxech). Degradace pneumatik byla velmi nízká, poslední snahy o dvouzastávkové strategie zhatil výjezd safety caru v samotném úvodu po zbytečném kontaktu Sutila s Maldonadem na zadní rovince.
Po kvalifikaci bylo zřejmé, že na Red Bully budou všichni včetně Lotusu krátcí. Grosjeanovi pomohl dobrý start z čisté strany, kdy se málem dostal i před Vettela, poté již neměl šanci a soustředil se jen na souboj s Webberem, který byl průměrně o 0,14 s pomalejší než jeho týmový kolega.
Romain si udržoval přibližně pětisekundový náskok na Webbera, kterému tak znemožnil podseknutí. Nechal jej zajet do boxů a poté tam ihned zamířil i Lotus. Australan byl sice s Red Bullem rychlejší v prvním sektoru, ale rychlé zatáčky před dlouhou rovinkou mu znemožnily udržet se dostatečně blízko, aby se na konci DRS zóny mohl pokusit o úspěšný útok.
Zajímavé bylo, že vůz E21 byl tentokrát velmi konkurenceschopný i na nejtvrdších pneumatikách a bez vysokých teplot. Kovalainen přišel o velkou část výkonnosti (20 bodů přítlaku) na předním křídle, proto musel zajet k jeho výměně a přišel o body. Lotus nám příčinu problému ještě nepotvrdil, údajně ji plně prošetří až veškerý náklad a personál přistane v Brazílii. Kromě toho Heikkiho v závodě provázely i potíže s KERSem, jinak předváděl po celý víkend velmi solidní výkony.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
Nečekaně skvělého výsledku dosáhl i výše zmíněný Bottas, který překvapil již v kvalifikaci o den dříve. Maldonado si při strkanici se Sutilem poškodil přední křídlo, musel o pár kol později pod pohrůžkou komisařů zajet k jeho výměně a do cíle dojel s jednokolovou ztrátou. V závodě byl téměř o sekundu pomalejší než Valtteri, což bylo dáno veledlouhým druhým stintem, kdy na jedné sadě pneumatik odjel 85,7 % závodu.
Williams ke konci sezóny dosáhl zlepšení, když se po rozhodnutí nového technického ředitele Pata Symondse rozhodl zbavit se Coanda výfuků, které jim způsobovaly problémy.
Vůz FW35 má nyní trochu více výkonu, je konzistentnější, což jezdcům dodává sebedůvěru při brzdění a v zatáčkách, a také o něco náročnější na pneumatiky, což však vzhledem k alokací těch nejtvrdších směsí Pirelli pro poslední závody nevadí. Týmu také pomáhají o něco chladnější teploty, za kterých je jejich auto konkurenceschopnější.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení prvních kol za safety carem a nájezdů do/výjezdů z boxů)
V závodě předvedl další ze svých povedených výkonů Hülkenberg, který byl dle čistých průměrných rychlostí šestý nejlepší, a právem mu v cíli patřila šestá příčka. Za polovinou závodu, kdy jej předjel Alonso, se sice trochu trápil, ke konci se vůz však znovu vrátila konkurenceschopnost a být velká cena o kolo delší, Nico by svou pozici vybojoval zpět. Jeho týmový kolega Gutiérrez doplatil v úvodu na defekt, proto musel zajet hned v prvním kole do boxů a na body již neměl nárok.
Velmi těsné to bylo v závodě mezi Ricciardem a Vergnem, který příští rok u Toro Rosso zůstává. Francouz měl mírně rychlejší tempo než Australan postupující k Red Bullu místo Webbera, na body to však ani jednomu z nich nestačilo. Daniel v kvalifikacích bývá obvykle lepší, Jean-Eric s ním však v závodech dokáže držet krok, o čemž ostatně vypovídá stav 5:5 v tabulce č. 3. Až na ten zkrat v posledním kole s Gutiérrezem, po němž přišla penalizace.
Graf - Vývoj časů na kolo nejrychlejších sedmi pilotů v průběhu závodu(pro zvětšení klikněte)
Týmoví kolegové dle mistrovských bodů
V šampionátu si díky absenci Räikkönena polepšil Hamilton, naposledy se mu to podařilo před letní přestávkou v Maďarsku. Díky výbornému výkonu a čtyřem bodům se Bottas dostal před svého týmového kolegu Maldonada, jenž dosud získal pouze jediný bod.
Fotogalerii z Austinu (přes 460 snímků) najdete zde.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.