Jak pokračovaly souboje týmových kolegů ve 12. podniku letošní sezóny - během závodního víkendu v Itálii?
Kvalifikace
Sebastian Vettel si vyjel svou letošní čtvrtou pole-position a potvrdil, že Red Bull letos nemá slabiny ani na okruzích vyžadujících nižší přítlak. Marka Webbera drtí poměrem 12:0 a z trůnu nejlepší průměrné kvalifikační pozice sesadil Lewise Hamiltona, který vypadl již v Q2, čímž si průměr zkazil na 2,83, zatímco u Vettela činí 2,5. U Mercedesu byl Nico Rosberg o 4 desetiny rychlejší a snížil stav na 4:8.
Podobně jako Vettel si u Sauberu počíná Nico Hülkenberg, který v Monze skutečně zazářil, podobně jako v Brazílii v roce 2010, kdy kvalifikaci s Williamsem vyhrál - tentokrát si za suchých podmínek vyjel druhou řadu. Gutiérrez v Q1 tratil 0,45 s, v kvalifikacích ale na Nica ztrácí průměrně 0,996 s.
Překonal obě Ferrari, která nacvičovala jízdu v závěsu, ale k velké zlosti Fernanda Alonsa byl Felipe Massa tentokrát příliš rychlý na to, aby za ním mohl získat aerodynamickou výhodu. Scuderia tuto taktiku zpackala a Brazilec si připsal 4 vítězství nad svým týmovým kolegou, byť bylo velmi hubené - oba dělila pouze jedna setina sekundy.
V Itálii dobrou formou překvapilo Toro Rosso, které na rovinkách dosahovalo nejvyšších maximálních rychlostí. Daniel Ricciardo, nyní už s jistotou místa u Red Bullu pro příští rok, Jeanovi-Ericovi Vergnemu v Q3 naložil téměř 4 sekundy - Francouzovi však nevyšel ostrý pokus a v Parabolice vyjel mimo trať. Australan má na kontě letos zatím dvakrát více skalpů svého týmového kolegy než Vergne.
Naopak se krom Mercedesu moc nedařilo ani Lotusu, jehož oba vozy vypadly už v Q2. Tým po pátku zahodil šasi s delším rozvorem a Kimi Räikkönen o téměř čtvrt sekundy předčil Romaina Grosjeana, skóre vyznívá v jeho prospěch 9:3.
Za očekáváními zaostala i Force India, 14. a 16. místo na roštu není dobrou vizitkou týmu bojujícího o pátou příčku v poháru konstruktérů. Adrian Sutil zajel o 0,145 rychlejší kolo než Paul di Resta, jenž kvůli selhání brzd havaroval na konci třetího tréninku, a snížil stav na 5:6.
Stáhnout svého týmového kolegu se podařilo také Sergiovi Pérezovi u McLarenu (5:7), Pastorovi Maldonadovi u Williamsu (6:6) a Giedovi van der Gardemu u Caterhamu (5:7). U Maurssie dále vládne nepřekonaný Jules Bianchi (11:0).
Tabulka č. 1 - Porovnání kvalifikačních výkonů
Závod
V průběhu Velké ceny Itálie, pro kterou Pirelli přivezlo středně-tvrdou a tvrdou směs, se díky charakteristice okruhu neprojevovala žádná degradace pneumatik, jak si ostatně můžete všimnou z níže přiloženého grafu (křivka času na kolo před zastávkami nestoupá). Jediným omezením bylo jejich fyzické opotřebení a pomalé zahřívání.
Rozdíl mezi oběma směsmi byl také zanedbatelný, proto jela většina pouze na jednu zastávku - což byla strategie, jež byla papírově o 10 sekund rychlejší než zastávky dvě.
Proto Ferrari odkládáním Alonsovy zastávky v závodě nemohlo nic získat, spíše tím naopak ztratilo. Inženýři to vysvětlovali tím, že se museli pokusit udělat něco jinak než Red Bull, který měl v Itálii jako jediný rychlejší auto než stáj z Maranella.
Z taktického pohledu by možná bylo lepší povolat dříve do boxů Španěla a na trati nechat Massu, který by Vettela mohl trochu zdržet. Jenže Red Bull i přes různé problémy s pneumatikami (Sebastian probrzdil do první zatáčky v úvodním stintu) kontroloval závod.
Sebastian měl už před svou první zastávkou 11sekundový náskok a Webber jezdil na čtvrtém místě. Rakouský tým zvládl ve 23. kole perfektní dvouzastávku (viz přehled zastávek a strategií), když oba své piloty odbavil do tří sekund: Němce za 2,8 sekundy, Australana za 2,7 s. Mark měl i výborné výjezdové kolo, což mu pomohlo dostat se před Massu na třetí místo.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
Alonso by na souboj s Vettelem možná mohl pomýšlet, kdyby se lépe kvalifikoval. Totéž se dá říci o Hamiltonovi a o Räikkönenovi, kteří oba překvapivě v sobotu předčasně vypadli. Oba do závodu startovali na tvrdé směsi, jak správně předpovídal Dominic Harlow v naší analýze sektorů (najdete zde), s čímž slavil loni úspěch Sergio Pérez, jenž se z 12. místa propracoval až na konečné druhé.
Oba ale měli v závodě smůlu: Fin před první zatáčkou kolidoval s Mexičanovým McLarenem a Lewis v prvním stintu přišel k pomalému defektu - proto byli krom Caterhamů jediní, kteří se v boxech objevili dvakrát, tj. dvakrát museli pomalým tempem projet uličkou, což vychází na zhruba 25 sekund.
Räikkönen však v čisté průměrné rychlosti (nebere v úvahu první kolo, které má každý jinak dlouhé, a zastávku v boxech - práce mechaniků je mimo kontrolu pilota) Vettela překonal. Po své nucené zastávce v prvním kole ztrácel 37,557 s, cílem projel se ztrátou 38,695 s.
Je však třeba vzít v úvahu to, že většinu závodu odjel na středně-tvrdé směsi a mohl na to díky dvěma zastávkám pořádně tlačit, zatímco Vettel jen kontroloval svůj náskok nad Alonsem a potýkal se s drobnými technickými problémy. Oba Lotusy ale nejdelšími stinty potvrdily svou šetrnost k pneumatikám.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení prvního kola a jednotlivých kol nájezdů do/výjezdů z boxů)
Hamilton sice prohlásil, že kvalifikaci odjel "jako idiot," v závodě ale dokázal zabrat. Byť byl po své první zastávce o 6,259 sekund za Räikkönenem, dokázal jej předjet a být v cíli o 5,168 sekund dříve. I když startoval mimo první desítku, nebýt smůly měl tempo na to, aby v závodě skončil čtvrtý, popř. pátý.
Hülkenberga jsem již výše pochválil, svůj talent prokázal i v závodě. Sauberu a jeho balíku pro nízký příklad Monza seděla, Nico se nicméně chopil nabízené šance pořádně za pačesy a dojel pátý - před oběma Mercedesy, Lotusy i McLareny! Sauber také hodně těží z návratu loňských konstrukcí pneumatik Pirelli, Němec však na Monze umí, což dokázal i v sezóně 2010, kdy zde porazil v kvalifikaci i v závodě zkušeného Rubense Barrichella ve stejném voze - a to už tehdy měl Brazilec na svém kontě tři italské triumfy.
Velmi dobrou velkou cenu odjel i Daniel Ricciardo s Toro Rosso, které vsadilo na menší přítlak a vyšší maximální rychlosti. Australanovi na rovince komisaři naměřili 339,9 km/hod. Pérez si marně stěžoval, že je o půl sekundy na kolo rychlejší - na rovince s DRS dosáhl "jen" 332,4 km/hod, Button 331,8 km/hod, marně si na něj McLareny úvodních 44 kol, než je předjely další vozy, brousily zuby.
Graf - Vývoj časů na kolo nejrychlejších sedmi pilotů v průběhu závodu(pro zvětšení klikněte)
Poslední tabulka ukazuje, jak si týmový kolegové v letošní sezóně stojí dle počtu mistrovských bodů. Po Velké ceně Itálie si o jedno místo v šampionátu polepšili Ricciardo a Hülkenberg, o dvě místa naopak klesl Vergne, který odstoupil kvůli poruše motoru.
Týmoví kolegové dle mistrovských bodů
Obsáhlou fotogalerii z Monzy čítající přes 450 snímků najdete zde.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.