Jak si vedli piloti ve vzájemných duelech v rámci jednotlivých týmů v kvalifikaci a v nedělním závodě v belgickém Spa?
Kvalifikace
Sobotní část byla díky dešti velmi zajímavá, nejlépe ji zvládli pilot Mercedesu a Red Bullu. Její vítěz Hamilton měl dostatek paliva na více kol, to své poslední zahájil dvě sekundy před vypršením časového limitu, Vettel jel těsně před ním, v cíli je nakonec dělila 0,188 sekundy. Lídr šampionátu porazil Webbera pokaždé (11:0), Hamilton zvýšil skóre s Rosbergem na 8:3.
Svůj výjezd v Q3 perfektně načasoval Di Resta, chybou Force Indie však bylo, že mu nenatankovali více paliva, jehož hmotnost není za mokra tak penalizující jako za sucha. Skot dlouho vedl, nakonec ho však za polevujícího deště překonala čtveřice výše zmíněných stájí. Sutil byl letos pošesté pomalejší a vypadl už v prostřední části.
Své zkušenosti za smíšených podmínek u McLarenu zúročil Button, jenž byl v Q2 o téměř 7 desetin rychlejší než Pérez, nad nímž vede 7:4. Tým z Wokingu ve Spa neučinil takový pokrok, jako očekával, a o avizované pódium nebojoval.
Kvalifikace byla zklamáním pro jezdce Lotusu a Ferrari, kteří obsadili až poslední dvě řady v Q3. Podruhé za sebou předčil Räikkönena Grosjean a snížil stav na 3:8, Alonso v Q3 nadělil Massovi téměř 6 desetin a naopak zvýšil na 7:3.
V Q1 se jinak děly zajímavé věci, když týmy z chvostu pole zariskovaly a v jejím závěru obuly hladké pneumatiky do sucha. Vedlo to k tomu, že tři ze čtyř vozů "nováčků" postoupily do Q2 na úkor obou vozů Williamsu a Torro Rosso.
Obrovský rozdíl je patrný u Sauberu. Hülkenberg byl o více než 2,6 sekundy rychlejší a v sezóně 2013 je stále bez porážky, podobně jako Bianchi u Marussie. U Caterhamu, Toro Rosso a Williamsu se prosadili piloti s hroším skóre: Van der Garde (4:7), Vergne (4:7) a Maldonado (5:7).
Tabulka č. 1 - Porovnání kvalifikačních výkonů
Závod
Na start si piloti mohli kvůli deštivé kvalifikaci libovolně vybrat jednu ze dvou nabízených směsí pneumatik, většina se rozhodla pro tu měkčí. Pirelli přivezlo středně-tvrdou a tvrdou, mezi nimiž byl rozdíl skoro 0,8 sekundy na kolo, míra opotřebení a degradace však byla u obou směsí velmi podobná.
Většina týmů se rozhodla pro dvě zastávky, jedinkrát přezouvali jen Grosjean a Pérez, kterému po penalizaci za vytlačení Grosjeana v brzdné zóně mnoho možností nezbylo (přehled zastávek v boxech a strategií zde). Rozdíl mezi oběma strategiemi na papíře činil pouze jednu sekundu.
O jednu zastávku se pokoušel také Button s druhým McLarenem, stejně jako minulý rok. Poprvé se ale objevil v boxech příliš brzy - už v 17. kole. Tým se o tuto strategii pokoušel i nadále, na čemž by vydělal, pokud by v závěru začalo pršet (předpověď hlásila pro závod 60% pravděpodobnost deště).
K tomu však nedošlo a Button do boxů zamířil podruhé ve 34. kole, kdy jezdil na třetím místě, protože ho Grosjean s Lotusem stahoval o 0,8 s na kolo. Změna strategií obvykle vychází draho, McLaren však těžil z nedostatečné rychlosti Massy, který se pohyboval v jeho blízkosti, ale nepředstavoval větší hrozbu. Button byl díky tomu v závěru rychlý a do cíle dojel na stejném místě, na kterém startoval.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
Odlišnou formu předváděl Massův týmový kolega Alonso, jenž se probil z devátého místa na druhé - zejména zásluhou povedeného startu, kdy předjel čtyři auta. Poté si poradil s Buttonem i s Rosbergem a do boxů ve 13. kole zajížděl z druhého místa. Na trati vydržel o dvě kola déle než druhý Mercedes Hamiltona, jehož si krátce po návratu na trať také podal.
Nepovedený start předvedl kvůli problémům se spojkou opět Webber, jenž nazul během první zastávky nezvykle tvrdou směs. V dlouhém druhém stintu jezdil o sekundu pomaleji než Vettel, který už ve třetím kole dostal pokyn k šetření vozu a mohl tak pohodlně kontroloval závod, jak je to patrné z grafu níže. Jeho týmový kolega v závěru na středně-tvrdé směsi žádnou velkou stíhací jízdu nepředvedl.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení prvního kola a jednotlivých kol nájezdů do/výjezdů z boxů)
Za zmínku stojí výborný výkon Ricciarda, který příští rok může jezdit po boku Vettela v Red Bullu. Začínal na 19. místě a pro start si netypicky vybral tvrdou směs, na níž odjel dlouhý první stint. Před svou první zastávkou v 16. kole už byl třináctý, na trať se vrátil jako sedmnáctý.
Zbytek závodu ale mohl odjet na rychlejší středně-tvrdé směsi pneumatik, čehož náležitě využil. Do své druhé zastávky ve 33. kole se dostal na 11. místo a v posledním stintu předjel svého týmového kolegu Vergneho i Péreze s McLarenem - oba na tvrdé směsi - a v cíli se tak se svým širokým úsměvem mohl radovat ze svého letošního dvanáctého bodu.
Graf - Vývoj časů na kolo nejrychlejších osmi pilotů v průběhu závodu(pro zvětšení klikněte)
Týmoví kolegové dle mistrovských bodů
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.