Jak si vedli piloti ve vzájemných duelech v rámci svých týmů během čtvrtého závodního víkendu v Barhajnu?
Kvalifikace
Mercedes získal zásluhou Rosberga druhé pole-position za sebou. Nico letos poprvé v kvalifikaci předčil Hamiltona, jehož zdolal o 0,432 sekundy. Německý tým má tradičně silné soboty, žel kvůli dlouhotrvajícím problémům s opotřebením zadních pneumatik (v Bahrajnu kritický faktor) se v závodech propadá, jak si ukážeme dále.
Vettel nadělil Webberovi půl sekundy, podivoval se však svou ztrátou na Stříbrné šípy. 100% úspěšnost si v kvalifikacích udržují také Räikkönen, Button, Hülkenberg a Bianchi.
Vyrovnaný stav je naopak u Ferrari, kde se Alonso po dvou porážkách z úvodu sezóny dotáhl na Massu, a u Williamsu, kde nastala kuriózní situace, když Bottas zajel na tisícinu sekundy stejný čas jako Maldonado - protože však byl dříve (nevýhodnější podmínky, méně pogumovaná dráha), odnáší si bod z Bahrajnu mladý Fin.
Největší rozdíl jsme zaznamenali u Caterhamu: Pic s novinkami na voze, které měly poskytovat výhodu půl sekundy na kolo, byl o sekundu rychlejší než Van der Garde. Další velké úpravy hodlá tým nasadit (podobně jako většina soupeřů) během příštího závodu v Barceloně.
Druhý nejmenší rozdíl po Williamsu byl u pilotů Force Indie, kde měl Di Resta o 11 tisícin sekundy navrch. Indické stáji pouštní okruh seděl, vůz VJM06 je rychlý a šetrný k pneumatikám, proto si mohli dovolit odjet druhý den závod podobně jako Lotus s Räikkönen na dvě zastávky (Sutil byl sice v boxech třikrát, poprvé však hned v prvním kole kvůli defektu, který mu způsobil Massa).
Tabulka č. 1 - Srovnání výsledků v kvalifikaci
Závod
Pro vítězství si v pohodě dojel Vettel, jenž trávil čas v čistém vzduchu, což pomáhá zvýšit výdrž pneumatik až o 20 % ve srovnání s jízdou za vozem soupeře. V Bahrajnu nebylo problémem fyzické opotřebení gumy, ale degradace - pokles jejich výkonnosti kvůli přehřívání. Při strategii tří zastávek (viz přehled zastávek a strategií) dokázal kroužit průměrně o 0,675 s na kolo rychleji než jeho týmový kolega Webber, jenž na něj ztrácí už 45 bodů.
Mistrovi světa situaci velmi ulehčil Alonso, který kvůli zaseknutému DRS, které se nemohlo vrátit do své původní polohy, musel v úvodu dvakrát do boxů. Přesto dokázal dojet na výborném osmém místě, působivý byl zejména jeho třetí stint. V závodě, v němž musel předjíždět bez DRS, měl čtvrtou nejvyšší čistou průměrnou rychlost, což dokládá, že nebýt nespolehlivosti techniky, mohl by směle pomýšlet na boj o vítězství.
Smolaře Massu v průběhu Velké ceny Bahrajnu potkaly dva defekty, do boxů tedy musel čtyřikrát stejně jako jeho týmový kolega a cílem projel až jako patnáctý.
Tabulka č. 2 - Srovnání výsledků dle nejrychlejšího kola v závodu
Zajímavostí bylo, že na pódiu stáli na stejných místech stejní piloti jako minulý rok, kdy se Lotus domníval, že mohl vyhrát závod. Těžko říci, jestli by se to Räikkönenovi podařilo, pokud by startoval z lepší než osmé pozice na roštu (viz grafika). Žel v Q3 se nedokázal přiblížit času z Q2 a Lotus přiznal, že se trápí s pochopením fungování středně-tvrdé směsi: pokud by se mu podařilo ho alespoň vyrovnat (byť trať byla pogumovaná a většina se dokázala zlepšit), startoval by z pátého místa (viz analýza sektorů).
Inženýři Lotusu uvedli, že v tom případě by jel také na tři zastávky, což byla v Bahrajnu rychlejší strategie, kvůli špatné výchozí pozici však museli vsadit na dvě, aby mu umožnili jezdit na čerstvém vzduchu. Vzhledem k šetrnosti vozu E21 k pneumatikám si to mohli dovolit. Fin si dokázal během dlouhých stintů udržovat dobrou rychlost a dojel si pro druhé místo.
Po své druhé a poslední zastávce ve 34. kole z celkových 57 se rádiem dotazoval, proč jej povolali tak brzo. Dostalo se mu ujištění, že z hlediska strategie je vše v pořádku - možná by v závěru byl Vettelovi blíže, ale ten stejně techniku už šetřil a tým se totiž obával, že by Kimiho mohl podseknout Di Resta, kterého předtím zrovna předjel.
Tabulka č. 3 - Srovnání výsledků dle "čistého" průměrného kola v závodu(bez započtení prvního kola a jednotlivých kol nájezdů do/výjezdů z boxů)
Jeho týmovému kolegovi Grosjeanovi v úvodu část předního křídla McLarenu zakryla vstupní otvor pravé bočnice (viz foto), motor a zadní brzdy se začínaly přehřívat, proto musel Francouz do boxů dříve a závod odjet na tři místo původně plánovaných dvou zastávek. Na Kimiho ztrácel v čisté rychlosti průměrně 0,284 s na kolo, přesto velkou cenu dokončil na pódiu.
Výbornou rychlost předváděla Force India. Sutil jezdil stejně rychle jako Räikkönen, musel však v prvním kole, jak jsem zmínil výše. Velmi dobrý závod odjel Di Resta, jenž startoval o šest míst před Grosjeanem, s nímž bojoval o pódiové umístění.
Force India patří sice k šetrnějším vozům k pneumatikám, jakmile se však začne projevovat teplotní degradace (cca od 10 kola stintu), na Lotusy rychlostně ztrácela. Di Resta neměl šanci třetí místo udržet ani tehdy, pokud by zvolil strategii tří zastávek, což souvisí s další výhodou, kterou měl Grosjean: odjel všechny stinty na čerstvých sadách pneumatik, Skot měl naproti tomu měl k dispozici čerstvé pouze dvě, jelikož v kvalifikaci využil všechny tři středně-tvrdé směsi.
Graf - Vývoj časů na kolo nejrychlejších šesti pilotů v průběhu závodu(pro zvětšení klikněte)
Krásné souboje spolu na zadních pozicích sváděli piloti McLarenu. Občas byli k sobě až moc tvrdí a došlo nejméně ke třem kontaktům, což se nesmí stávat. Zlaté pravidlo totiž zní: Nikdy nesmíš narazit do svého týmového kolegy!
O těchto manévrech jsme napsali již několik článků a reakce fanoušků na oba jezdce se přirozeně liší, od McLarenu je však velmi sympatické to, že své piloty nechal závodit a nepřikázal jim držet své pozice. Mexickému mladíkovi v týmu dal šanci, mohl ukázat svou rychlost a přivézt svého zkušenějšího kolegu k přemýšlení. Ve Wokingu si vše vyříkali, piloti se v dobrém rozešli a už se těší na Barcelonu, kde očekávají další výkonnostní pokrok a vzájemné souboje o lepší pozice.
Týmoví kolegové dle mistrovských bodů
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.