MONZA - 3. TRÉNINK; Poslední zkouška před kvalifikací se tentokrát obešla bez červených vlajek, ale jenom znásobila otazníky, jichž se před bojem o pozice na startovním roštu a závodem samotným rojí čím dál víc. V každém případě byl asi největším překvapením nováček Colapinto.
Traťové podmínky byly podobné těm včerejším, jen na stupnicích teploměrů nějaký ten dílek přibyl - vzduch 31°C, trať 44°C, vlhkost vzduchu 45 % a větřík vanul od severovýchodu rychlostí 5,0 km/h.
Začátek tréninku se odehrál v duchu několika výjezdu na tvrdé směsi, jako první tak učinily Saubery, Aston Martiny a Ricciardo, ale šlo jenom o epizodu. Poté kromě Red Bullu, Mercedesu a Cunody přišly na řadu nejměkčí pneumatiky a daly se očekávat rychlé časy. První změřený výkon patřil Magnussenovi (1:21,774), poté ho odsunuly do pozadí Red Bully - Verstappen 1:21,560 a Pérez 1:21,662.
Tifosi byli pochopitelně natěšení na své hochy, ale ti nejdřív museli probourat val jménem McLaren - Piastri a po něm Norris zajeli téměř identické časy (1:20,887 a 1:20,787). Oproti tomu Sainz jr. začal spíše rozvážně (1:22,107) a teprve pak začal stahovat desetiny stejně jako Leclerc. Přesto jim šlapaly na paty oba Mercedesy, jejichž piloti i na středně tvrdé pneumatice prokázaly evidentní rychlost (Hamilton 1:20,766, Russell 1:20,706).
Red Bully a rovněž Saubery představily inovované zadní spoilery - zejména prvně jmenovaní použili zajímavé vykrojení horní část křídla, ale že by jim nějak extra pomohlo, to se říci nedá. Verstappen sice při druhém pokusu ubral přes půl vteřiny (1:20,950), ale pořád byl dost daleko od Mercedesů. Pak přišel šok jménem Albon - Alex půl hodiny neměl měřený výkon a pak se náhle katapultoval na třetí pozici!
Pro tifosi nastal blažený okamžik čtvrt hodiny před koncem, kdy se na prvních dvou pozicích usadily rudé oře maranellské. Vzápětí mohlo dojít za zatáčkou Lesmo 2 ke karambolu - zezadu se v rychlém kole řítil Ricciardo, Piastri mu uhýbal k pravému kraji a nevšiml si vedle jedoucího Leclerca, jehož málem vytlačil mimo trať. Incident byl zaznamenán a vedení se rozhodlo jej vyšetřit až po skončení tréninku.
Deset minut před koncem i Mercedesy nasadily nejměkčí směs a ačkoliv si Russell stěžoval opět na horké sedadlo a že vyvážení vozu je špatné, překonal Leclerca a hned po něm oba zdolal Hamilton. Do hry zkusily zasáhnout ještě Red Bully, ale Verstappen vyslal do boxů zprávu, že vůz v pomalých a středně rychlých zatáčkách špatně reaguje. McLareny tentokrát na pomyslné stupně vítězů nepronikly - Piastri si zkazil rychlé kolo špatným výjezdem ze šikany Variante della Roggia. Ostatně problémy tu měli i Stroll a Pérez - ti si naopak druhou část šikany zkrátili. Zejména Mexičan už se nedokázal zkoncentrovat a de facto na nejměkčí směsi nezajel žádný čas. O to větším překvapením byl nováček Franco Colapinto, jenž trénink ukončil v TOP 10. Že by Williams opravdu sáhl po tom pravém?
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.