Odpolední druhá tréninková várka byla do jisté míry ovlivněna hrozbou nepříznivého počasí, protože predikce deště byla poměrně dost velká. Stejně jako v první části volili piloti stejný scénář - zahřátí na tvrdších směsích a potom kvalifikační simulace.
Na začátku druhého tréninku se ale nezdálo, že by nějaké povětrnostní komplikace měly nastat - teplota 24°C (trať 32°C), vlhkost vzduchu 69 % a vítr vanul rychlostí 10,4 km/h - tedy podmínky velmi podobné předchizím jízdám. Většina týmů vsadila na středně tvrdé pneumatiky, pouze motory Honda poháněné vozy měly bílou směs. Pirelli pro Monaco připravilo stejné pneumatiky jako před týdnem, tedy rozpětí C5-C3.
Na trať vyrazili jako první Hamilton, Magnussen a Russell, ale za nimi se seřadilo téměř celé pole. Dosahované časy se pohybovaly v rozmezí 1:13,0 - 1:12,0. Tuto část ovládali Verstappen (1:12,278) a Leclerc (1.12,125). Teprve v závěru první dvacetiminutovky, kdy zjevně končilo období, vystřihl Leclerc jako první čas pod hranicí 1:12,0 - 1:11,573, čímž se konkurenci poměrně hodně vzdálil.
Závěr první poloviny tréninku se odehrával ve znamení kvalifikačních simulací - překvapivě se nedařilo Sainzovi, McLAren zase rozdělil své strategie rozdílně: Norris zkoušel měkké, Piastri středně tvrdé pneu. Red Bully na špici ztrácely a Pérez se vysloveně trápil - nedokázal se dostat pod hranici 1:12,0. Důrazně si stěžoval, že vůz je prakticky nemožné ovládat, zejména v zatáčce u kasina je neovladatelný. Verstappen si čtvrt hodiny před koncem tréninku zaznamenal menší incident s Cunodou, jenž se mu připletl do cesty za bazénem - Max Japonce předjel a zpomalil, aby mu v zatáčce La Rascasse rukou důrazně naznačil, co si o jeho chování myslí.
Poslední část už byla ve znamení závodní zkoušky, vozy kroužily ponejvíce na středně tvrdých pneu a časy byly oproti nejrychlejším časům o 4 - 5 vteřin pomalejší. Albon si v závěru stěžoval, že jeho vůz doslova "žere" pneumatiky už po třech čtyřech kolech - přitom Alex se vyšvihl překvapivě hodně vysoko.
Pro Monte Carlo je typické, že tu piloti otloukají své vozy v různých částech okruhu, takže jsem zaznamenali hned několik hlášení: I hit the wall. Povedlo se to Sargeantovi, jenž si pochroumal přední křídlo, Piastrimu, Verstappenovi (rovněž poznamenaný přední spoiler), Cunodovi, Oconovi, Strollovi a Gaslymu. Nejčastěji se tak stalo v druhé sérii zatáček za bazénem (Piastri, Ocon, Stroll, Gasly), Verstappen se potkal s bariérou v nejpomalejší zatáčce na trati, Cunodovi nevyšla poslední zatáčka před vjezdem na cílovou rovinku.
Leclerc sice uspokojil diváky, ale ani jeho pokusy nebyly bez vad. Dva po sobě musel stornovat kvůli chybám v zatáčce 6 a poté v Portier v místech, kde školácky havaroval v roce 1988 Ayrton Senna. Do třetice domácí miláček probrzdil v nájezdu do Ste. Dévote a musel zvolit únikovou zónu.
Nespokojen byl také Russell, po dvaceti minutách hlásil velké vibrace, zejména v zatáčce 11, takže se na jeho vůz vrhli mechanici a dávali dohromady přední zavěšení. Podruhé si v samotném závěru stěžoval na řídící tyč - důsledkem toho nebyly zrovna reprezentativní časy.
Charles Leclerc, jehož v boxech pečlivě sledoval mladší bratr, tedy zvládl druhou část monacké rulety. Je otázkou, nakolik budou tyto výsledky signifikantní, navíc podle déledobé předpovědi by zítra mělo v Monte Carlu pršet...
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.