Trampoty Romaina Grosjeana s brzdami Brembo u Haasu i přes dobrý výsledek ve Velké ceně Rakouska pokračují, proto se americká stáj rozhodla tento pátek v Silverstone opět otestovat konkurenční produkt Carbone Industrie.
Nekonzistence brzdV čem je problém, to nám v Rakousku popisoval šéf týmu Günther Steiner: "Potíže spočívají v nekonzistencích při brzdění. Když dojdete k závěru, že je obyčejně přehřívá, tak jde o důsledek nekonzistence brzd. Máme některé části, abychom je chladili lépe, takže se alespoň můžeme snažit na nich trochu pracovat."
To se Haasu před závodem skutečně povedlo po obtížných trénincích, v nichž končil Grosjean často se zablokovanými koly mimo trať, což v rádiu doprovázel obvyklým láteřením. Cílem Velké ceny Rakouska dojel jako šestý - porazil obě Force Indie a stal se tak nejlepším pilotem ze zbytku světa za Mercedesem, Ferrari a Red Bullem.
Stejný materiál jako Ferrari, které si Brembo pochvalujePři rozhovorech s inženýry Bremba o problémech francouzského pilota jsem měl pocit, že si příliš neví rady, jakým směrem se ubírat. Aby rozptýlili mé pochybnosti o kvalitě jejich brzd, tak mě poslali za Sebastianem Vettelem. Ten si je velmi pochvaluje. Když jsem vyjádřil obavy o to, zda Haas vůbec dostává stejně kvalitní materiál jako Ferrari, tak mi jednoznačně odpověděli, že ano.
Jestli Grosjeanovy problémy, které se táhnou už rok a půl, dokáží vůbec vyřešit, tím si moc jistí nebyli. F1news.cz ale potvrdili, že se Haasu maximálně snaží pomoci, dokonce pro tuto záležitost vyčlenili své inženýry, kteří s týmem úzce spolupracují.
Brzdy jsou v těchto dnech velmi komplexním systémem. Vzadu funguje elektronický systém brake-by-wire, jehož účinek se automaticky mění dle intenzity rekuperace kinetické energie prostřednictvím motorgenerátoru MGU-K (bývalý KERS). Během jednoho kola může nasbírat 2 MJ energie, díky tomu pak může následně navyšovat výkon pohonné jednotky až o 120 kW (160 koní),
Odlišná aerodynamika a Grosjeanův jízdní stylNa výkon brzd má vliv i aerodynamika. "Nevím, jaký materiál používá Ferrari, ale kvůli rozdílům v aerodynamice si musíme sami vyvíjet vlastní věci. A zdá se, že máme více problémů s přehříváním než oni. Podle mě jde o směsici všeho - částečně jde o aerodynamický problém, který mám, protože se kvůli našemu přednímu křídlu dostává méně vzduchu, a z části to je dáno i tím, jak Romain brzdí."
V čem je Grosjeanův styl odlišný? "Brzdí na poslední možnou chvíli, a pak zatáčí, zatímco ostatní jsou při brzdění jemnější. Musíme zajistit, aby dostal auto, v němž by mohl využívat svůj brzdný styl," odpovídá šéf amerického týmu.
Odejde Haas od Bremba?V pátek v Silverstone přesto dojde na voze ke změně: "Máme v plánu vybavit obě auta brzdami Carbon Industrie - oba vozy pro první a snad i pro druhý trénink, abychom viděli, jestli to všechno při druhém pokusu funguje," potvrzuje šéf týmu. Ten první, ne příliš úspěšný, se uskutečnil na konci dubna v Soči. Po něm se kvůli přehřívání vrátili zpět k Brembu.
Haas nyní učinil změny na voze, aby dále zlepšil chlazení. "Aerodynamický tým odvel hodně práce při CFD simulacích, pak jsme také museli upravit brzdové kotouče podle toho, na co jsme v CFD přišli," vysvětluje Steiner.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.