Od roku 2017 nás čekají velké změny v technických pravidlech, které budou mít za následek zvýšení aerodynamického přítlaku i odlišný vzhled závodních monopostů. V čem se budou lišit?
Při posledních schůzce Komise F1 v Paříži (24. listopadu) byly prezentovány první počítačové snímky vozů pro rok 2017. Původní návrh Red Bullu doplnily poznatky expertů FIA a inženýrů z řad konkurenčních týmů.
Širší pneumatiky - jak a na čem testovat?
Pneumatiky budou vpředu o 55 mm širší, celkem tedy 300 mm, zatímco vzadu jejich šířka naroste ze současných 325 mm na 400 mm (+ 75 mm). Kola ale zůstanou 13".
Pirelli má ale obrovský problém. Nikdo jim nechce poskytnout ani současný vůz, co teprve s testováním pneumatik pro neznámé podmínky, pro něž monoposty teprve vznikají? Řešením by bylo koupení drahé testovací stolice, to ale Italové kvůli ceně odmítají. V příští sezóně místo toho požadují rozsáhlý testovací program s širokými pneumatikami.
"Použití starších modelů s vyšším přítlakem nemá smysl, protože vyvážení vozů bude odlišné," upozorňuje Andy Green z Force Indie. S nastavením vyššího přítlaku by musela být také odlišná geometrie zavěšení a výsledky by nebyly adekvátní.
Rozměry vozů 2017Celková šířka vozu vzroste z 1800 mm na 2000 mm (2 metry), nos se prodlouží o 200 mm.
Přední křídlo bude o 15 mm širší, celkově tedy 180 cm. Nově bude prohnuté směrem dozadu ve tvaru šípu, proto z pohledu zepředu jeho bočnice končí tam, kde dnes, ovšem blíže předním pneumatikám.
Zadní křídlo se rozšíří z 800 na 950 mm, jeho nejvyšší část se ale bude moci nacházet o 145 mm níže - pouze 800 mm nad referenční rovinou vozu.
Přítlak naroste zejména díky mnohem většímu difuzoru, který se svou výkonnosti vrátí před rok 2014. Začínat bude 330 mm před zadní poloosou (nyní zároveň s ní). Zvětší se i jeho hloubka - odtoková hrana se zvýší ze 125 mm na 220 mm.
Rozměry pro deflektory pod nosem se nemění, týmy ale dostanou více volnosti v oblasti bočnic. Rozvor omezen nebude, limitovat jej však bude určená plocha podlahy mezi přední hranou kokpitu a zadní poloosou.
Přítlak by se měl díky úpravám za dva roky zvýšit až o 30 %, tj. o 100 bodů, přičemž odpor vzroste jen o 10 bodů. Vozy se tak dostanou blízko nejvyšším úrovním v historii Formule 1.
To ale předjíždění neusnadní - právě naopak, jak jsme vás již dříve informovali. Auta budou moci brzdit později a budou citlivější na turbulence, jízda v závěsu v zatáčkách proto bude ještě náročnější.
I když se některé detaily ještě mohou změnit, na základních rozměrech se už týmy po měsíce trvajících diskusích dohodly.
Zrychlení a náročnější ovládáníCílem je vozy zrychlit až o šest sekund na kolo a ztížit jejich řízení. To je podle šéfa výkonnosti Williamsu Roba Smedleyho velmi důležité.
"Vozy se dnes ovládají mnohem snadněji, o tom není pochyb. Pokud se řídí příliš snadno, pak zřejmě nevidíme rozdíl mezi přirozeně talentovanými piloty a těmi průměrnými. Nejsou fyzický náročné, brzdí se mnohem dříve, rychlostí v zatáčkách jsou pomalejší a techniky snadnější," říká Smedley.
Vizualizace možného vzhledu budoucího Mercedesu pro rok 2017, jak ji pro F1news.cz poskytl automobilový designér Marco van Overbeeke, jehož stránky najdete zde: www.marcovanoverbeeke.nl nebo www.behance.net/marcovanoverbeeke.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.