Společnost Renault Sport F1 přinesla několik zajímavých faktů týkajících se letošních pohonných jednotek. Na čem zakládá své tvrzení, že jsou letošní vozy o 2 sekundy na kolo rychlejší v roce 2013?
Loni jsme se rozloučili s 2,4litrovými atmosférickými V8 a letos si zvykáme na 1,6l přeplňované hybridní pohonné V6 jednotky s dvěma systémy pro rekuperaci energie: s MGU-K fungujícím při brzdění a s MGU-H, který sbírá energii z výfuků.
Poslední závod na Monze poskytl dobrou příležitost pro srovnání pokroku - vozy do něj nastoupily s aerodynamickými balíky pro nízký přítlak. Nezpochybnitelným faktem je, že letošní pohonné jednotky jsou mnohem efektivnější a zároveň také výkonnější. Podívejme se na některá fakta.
1. Dvousekundové zrychlení během jednoho rokuLoňské vozy dosahovaly s V8 motory výkonu kolem 800 koní (tj. 590 kW bez dodatečných 60 kW, které poskytoval KERS). V Monze dosahovaly rychlosti přes 340 km/h a vítěz kvalifikace Sebastian Vettel zajel kolo za 1:23,755 min.
Letošní nejrychlejší čas v Q3 činil 1:24,109 min. Toho dosáhl Lewis Hamilton s vozem o 50 kg těžším, což představuje 1,8 sekundy navíc, a na tvrdších pneumatikách (další 0,35 s). Pokud o tyto faktory upravíme jeho čas, dojdeme k závěru, že za 12 měsíců došlo v F1 ke zrychlení o 2 sekundy.
2. Snížení spotřeby na 1,9kg/koloLetošní pravidla přišla s další revolucí: snížení množství paliva na závod o 35 % (tj. 100 kg místo loňských 150 kg). To umožnila vysoká úroveň "hybridnosti" V6 motorů: 20 % výkonu nyní dělá elektřina díky energii získané při brzdění a z výfuků. Průměrná spotřeba v Monze proto klesla z loňských 2,5 kg/kolo na 1,9kg/kolo letos. Upravený čas je se stejnou hmotností navíc rychlejší.
Letošní monoposty jsou podstatně efektivnější než loni, zároveň podle Renaultudošlo i k jejich zrychlení (foto: Renault Sport F1)
3. Distribuce zdrojů energie vozu F1V sezóně 2013 pocházela většina energie ze 160 kg paliva spotřebovaného vozem. Výkon tvořila fosilní energie a na kola se z ní dostalo 30 %, zatímco zbytek se rozptýlil do vzduchu. Jediná jednotka KERSu zajišťovala omezený podíl elektrické energie.
Po letošním omezení množství paliva na 100 kg podíl elektrické energie významně vzrostl. Na kola se dostává větší množství, což hodně zlepšuje celkovou energetickou efektivitu. Elektrická energie je nyní mnohem důležitější (4 MJ) než minulý rok. Pochází ze dvou zmíněných zdrojů: z brzd a z výfuků.
4. Vyšší energetická efektivitaV roce 2013 dosahovala efektivita vozu F1 30 %, letos vzrostla na 40 %. To je možné díky snížení objemu motoru s vnitřním spalováním (a množství tření), zavedením turbokompresoru a snížením otáček (z 18 tis. na 13 tis. za min).
Efektivita vozu vybaveného motorem s vnitřním spalováním nemůže překročit 50 %. Pouze plně elektrické motory mohou dosahovat mnohem vyšší efektivity. K tomu je ale zapotřebí 25 tun baterií.
Další statistická fakta- 30% snížení množství paliva mezi roky 2013 a 2014- 10 bodů: zvýšení efektivity vozů F1 mezi roky 2013 a 2014- v kvalifikaci poskytuje 25kg baterie 10 % energie navíc, což odpovídá 200 gramům paliva- při předjíždění v závodě dosáhl Daniel Ricciardo s Red Bullem poháněným Renaultem 362,1 km/h, čímž překročil loňskou maximální rychlost o působivých 20 km/h.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.
Při jízdě s Ferrari F2008 na Goodwoodu si Felipe Massa neodpustil vtipnou poznámku o svém ztraceném titulu z roku 2008. I po letech tak připomněl kontroverzní finále sezony, které mu uniklo v posledních vteřinách závodu.
Výkonnostní propad Red Bullu s monopostem RB21 nabírá na obrátkách – po sérii nepřesvědčivých výsledků se tým propadl až na čtvrtou příčku Poháru konstruktérů.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.