Usilovný vývoj probíhá nejen v oblasti pohonných jednotek a aerodynamiky nových vozů, ale také v oblasti paliva. Týmy v posledních závodech díky němu dosáhly významných pokroků.
Prvotní zkušenosti s novými 1,6litrovými turbomotory ukazují, že kvalita paliva, které pomáhá dosáhnout vyšší efektivity, je klíčová v pomoci dosahovat výkonnostní pokroky. Týmy se navzájem sledují prostřednictvím GPS analýzy vozů. A jaké jsou jejich závěry?
Významné výkonnostní zisky díky palivuTechnický ředitel Red Bull Adrian Newey například dříve letos uvedl: "Rozhodně dle svých vlastních GPS analýz vidíme, že mezi našimi soupeři jsou ve výkonu významné rozdíly, dokonce i tehdy, když používají stejný motor."
Podle Autosportu rozdíly v palivu mohou vést k odchylce až o 30 koní. Sebastian Vettel v Barceloně například uvedl, že Ferrari Fernanda Alonsa díky novému benzínu Shell na rovinkách v Číně získalo až 7 km/h. Takové pokroky byly v minulosti sotva kdy pozorovatelné, Scuderia letos přitom předvedla již tři takové kroky.
Zástupce Shellu Guy Lovett připouští, že oblast paliva prochází úspěšným vývojem: "Momentálně pozorujeme větší pokroky, než jsme viděli v minulosti u V8. Jsme na vzestupné křivce vývojového cyklu."
A šéf Red Bullu Christian Horner hodnotí: "Palivo je rozhodně klíčovou oblastí vývoje a něčím, na čem velmi tvrdě pracují všichni dodavatelé paliva. Jde pro ně o příležitost učinit rozdíl."
Fernando Alonso s barely paliva Shell (foto: Scuderia Ferrari)
Za vyšší efektivitou s upraveným palivem a MGU-HK vyšší výkonnosti i celkové efektivitě letos přispívá nové zařízení: MGU-H, což je motorgenerátor, který dokáže získávat energii z výfukových plynů.
Rob White z Renaultu vysvětluje: "Zlepšení spotřeby paliva může mít velký přímý vliv na konečnou rychlost na rovinkách. Nechci to zbytečně přehánět, ale když získáte dostatek paliva, které můžete trochu utratit na tvorbu elektřiny, otevírá to dveře využití energie.
"I díky malé změně ve spotřebě paliva tak může docházet možná k velkému rozdílu v rychlostech na konci rovinek a ke znatelnému rozdílu v časech na kolo," tvrdí White, jehož pohonné jednotky na ty z Brixworthu stále ztrácejí.
Mercedesu k dominanci pomáhá úzká spolupráce se společností PetronasPartner Renaultu - společnost Total - do Barcelony přivezla také nové palivo, které Red Bullu pomohlo k pokroku. Na dominantní Mercedes to ale stále nestačí. Do Monaka veze další vylepšení svého benzínu, který by měl poskytnout přibližně o 10 koní více, což je významný nárůst.
Benzín je jedním z faktorů, které přispívají k náskoku německého týmu, jenž své motory dodává třem dalším týmům (Force India, McLaren a Williams).
Ne nadarmo se na bočnicích reklamou na Petronas chlubí Mercedes (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Úzce totiž na vývoji a jemném dolaďování paliva spolupracuje s malajskou společností Petronas. Toto palivo používají také Williams a Force India, zatímco McLaren zůstal u ExxonMobil.
Provozní ředitel Petronasu Eric Holthussen k tomu říká: "Palivo bylo vždy v prostředí F1 důležité, ale nyní můžete z minulosti sotva něco přenést, protože tyto motory mají tak odlišný druh paliva ve srovnání s tím, co dříve. Za 20 let svého působení v tomto odvětví si nevzpomínám, že by někdy bylo palivo designovým prvkem koncepce motoru."
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.