Příští rok ve Formuli 1 přibude další výrobce motorů - japonská Honda, která bude ve své premiérové sezóně pohánět McLareny. Kolik se toho může již letos naučit a v čem spočívá její nevýhoda?
McLaren v sezóně 2014 používá pohonné jednotky Mercedesu, který si poradil s přechodem na 1,6litrová V6 turba s výkonným systémem ERS nejlépe ze všech výrobců. Kolik cenných informací může Honda díky stáji z Wokingu získat?
Její inženýři nemusí začínat s čistým listem papíru, jako v předchozích letech Ferrari, Mercedes a Renault. Mají přímý přístup k datům McLarenu a mohou se poučit s dětských problémů, které týmy zažívaly na počátku letošní sezóny. A ani po 4 závodech stále nemají vše vyřešeno - oblasti softwaru a ovladatelnosti stále nabízejí velký prostor pro zlepšení.
Výrobci pohonných jednotek přes homologaci a zmražení vývoje stále dosahují velkého pokroku. V rámci vylepšování spolehlivosti například zesílili hřídel MGU-K, protože inženýři zpočátku podcenili zátěž v této oblasti a museli omezit výkon.
Těží Honda z dat Mercedesu? Boullier: "Ne," Wolff: "Ano"Vývoj v této oblasti bedlivě nesledují pouze v Brixworthu, Viry-Chatillon či v Maranellu, ale také inženýři v Japonsku, kteří se brzy přestěhují do nové továrny v Milton Keynes. Nejen fanoušci, ale i experti jsou zvědaví, zda nově příchozí výrobce bude v roce 2015 čelit podobným problémům nebo zda bude těžit ze zkušeností konkurence.
Jak rychle probíhá výměna informací mezi Wokingem a Tokiem, o tom se zástupci týmů nebaví. Kolik dat již britský závodní tým Hondě zaslal, na to sportovní ředitel Eric Boullier jen suše odpověděl: "Vůbec nic!" Lehký úsměv však přitom nedokázal zadržet.
McLaren letos opustí Mercedes, jeho vozy bude od příští sezóny pohánět Honda(foto: McLaren Mercedes)
Sportovní výkonný ředitel Mercedesu Toto Wolff má ale jasno - Honda se letos může leccos naučit. V Brixworthu vnímají končící partnerství s McLarenem se smíšenými pocity. Za zavřenými dveřmi se všemožně snaží zabránit přenosu tajemství souvisejících s jejich pohonnou jednotkou PU106A Hybrid do Japonska.
"Co nejméně informací, kolik je to jen možné, a jen tolik, kolik to je nutné," tak by se dalo shrnout motto letošní spolupráce McLarenu s Mercedesem, který všem zákazníkům musí dodávat stejné specifikace svých pohonných jednotek.
Do Wokingu ale putovaly informace o nových motorech a zlepšeních jako poslednímu ze tří zákazníků. Při prvním testu v Jerezu Mercedes přišel s novinkou - unikátními výfuky, které jsou bez zakroucení hned svedeny do jednoho kmene. McLaren na to nebyl připravený a dlouho mu trvalo, než přišel s mnohem těsnějším krytem motoru - do té doby by se mezi něj a pohonnou jednotku pohodlně vešel kufřík - což je prostor ve stísněných bočnicích vozu F1 nevídaný.
Tvrzení Boulliera Wolff nevěří: "Jsem přesvědčený o tom, že se McLaren učí a že v rámci toho, co je možné, si s Hondou vyměňuje informace." Ví, že McLarenu sotva zabrání, aby Hondě nemohl pomáhat s přípravou nového hybridního motoru.
"Samozřejmě, že můžete vidět všechna data. Vidíte, jak se vyvíjí krouticí moment, jaké maximální dosahujete, jak se rozvíjí ovladatelnost motoru. Kdy a jak funguje který systém? Co potřebujete v oblasti chlazení, hydrauliky a elektroniky? Všechny tyto věci přirozeně předávají dále. A to je pořádná pomoc," tvrdí sportovní ředitel Mercedesu.
Mercedes se letos snaží McLarenu předávat co nejméně informací o svých pohonných jednotkách, aby zabránil přenosu svého know-how k Hondě (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Proč je Honda i přes získávaná data v nevýhoděKopírování v F1 má však své hranice, jak poznal McLaren při špionážním skandálu v roce 2007 poté, co získal data z Ferrari. FIA mu po prošetření udělila pokutu ve výši 100 milionů dolarů. Wolff proto doufá, že jejich dlouholetý zákazník bude dodržovat dohody.
"Máme naprosto jasnou dohodu, co mohou předávat dále a co ne. Jsem však přesvědčený o tom, že ctí partnerství a důvěrné záležitosti, které nyní jako zákazníci požívají," pokračuje Wolff.
Navíc se současní výrobci podle něj díky závodění budou těšit větších výhod než japonský výrobce, který letos může pouze testovat na stolici: "Honda je v přirozené nevýhodě, protože do sportu vstoupí poté, co všichni ostatní už budou rok jezdit. Kvůli tomu to je proto celkově vyrovnané."
Pokud jde o současnou sezónu a boj mezi 3 dodavateli pohonných jednotek, obává se Wolff o neustálé stahování jejich náskoku: "Koncepty jsou velmi odlišné. Ale ostatní nás budou určitě dohánět, protože toho u nás mohou hodně vidět. Mají data o tom, jak provozujeme my náš motor a jak jsou na tom oni se svým. Příští rok proto bude pole automaticky vyrovnanější."
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.
George Russell potřebuje novou smlouvu na příští sezónu. Güenther Steiner se obává, že jeho požadavky komplikují Mercedesu cestu za získáním Maxe Verstappena.
Adrian Newey zůstává plně koncentrován na projekt vozu Aston Martin pro sezonu 2026, a to i navzdory potížím, které aktuálně tým potkávají. Legendární inženýr tak potvrzuje, že dlouhodobá strategie má pro něj prioritu před krátkodobými výsledky.
Laurent Mekies musí v Red Bullu co nejdříve vyřešit nejistou budoucnost Maxe Verstappena. Jeho rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen tým, ale i rozložení sil v celé Formuli 1.
Christian Horner se během Velké ceny Británie ostře pohádal s Josem Verstappenem. Incident přišel právě v době, kdy Horner čelil spekulacím o konci ve funkci šéfa Red Bullu.
Finský závodník Valtteri Bottas se tento týden znovu posadil za volant vozu Mercedes – na jihu Španělska, na okruhu v Jerezu, absolvuje soukromý test.
Cadillac představil požadavky na své jezdce pro sezonu 2026, zatímco v paddocku propuká tvrdý boj o jejich podpisy. Šéf týmu Dan Towriss přiznal, že vyjednávání jsou plná napětí a rivality.
Zak Brown tvrdí, že vztah mezi Norrisem a Piastrim je pro McLaren spíše radostí než problémem. Doufá, že jejich zdravá rivalita vydrží až do konce sezóny.
Martin Brundle naznačuje, že za koncem Christiana Hornera mohl stát tlak ze strany blízkého okolí Maxe Verstappena. Podle něj sehrál Verstappenův tým v rozhodnutí Red Bullu klíčovou roli.