Zavedení nových pohonných jednotek ve Formuli 1 si vyžádalo také změnu volantů, přes které ovládají nejen zatáčení vozů a řazení. Dnes se blíže podíváme na aktuální volant Mercedesu W05, se kterým jezdí Lewis Hamilton a Nico Rosberg.
Jezdci díky komplexnějším pohonným jednotkám s pokročilejším a silnějším systémem pro rekuperaci kinetické energie mají náročnější práci a musí přemýšlet a zvládat více parametrů.
Na volantu si můžete všimnout novou zobrazovací jednotku PCU-8D, který dodává McLaren. Kombinuje moderní barvy s OLED displejem. Doteď se pilotům zobrazovaly červenou barvou pouze jednoduché číslice jako u kalkulaček ze 70. let. Nyní může pilot pomocí nového barevného displeje konfigurovat zobrazované parametry - cokoliv od volby rychlostních stupňů po vyvážení brzd.
Displej také pilotům umožňuje mít přehled o mnoha věcech, o které se ve voze musí starat. Také to týmu umožňuje zvýraznit cokoliv, co jezdec potřebuje ihned vědět, pokud je něco kritického z pohledu bezpečnosti.
Přestože jsou vozy složitější, tak inženýři na poli volantů odvedli výbornou práci: ty letošní jsou menší a lehčí než minulý rok a mají hranatější tvar. Každý z jezdců má své vlastní preference a požadavky na prvky, jako je místo za volantem, tvarovaní úchytů či barvy tlačítek.
Pohled do kokpitu Mercedesu W05 (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Po stranách displeje se nacházejí tři diody komisařů, které jsou standardizované - pomocí nich FIA indikuje vlajky na trati: červené, žluté či modré. Světla nad ním jsou konfigurovatelná, týmy je obvykle využívají pro indikaci otáček pro optimální řazení. Tyto světla ovládá ředitelství závodu FIA a byly zavedeny pro to, aby usnadnili pilotům respektování vlajek, které v rychlostech mohou občas přehlédnout.
Otočné přepínačůNa volantu Mercedesu se nachází celkem 9 otočných přepínačů. Tři z nich s číselnou stupnicí se nacházejí uprostřed, dalších šest slouží jako kolečka ovládaná prsty - piloti je mohou měnit, aniž by museli zvedat ruku z volantu.
Otočné ovládače uprostřed: 1) výběr z menu (uprostřed): nabízí 15 voleb, které mění najednou více konfigurací včetně pneumatik (úprava pro odlišné směsi) 2) HPP ovladač (vpravo): k řízení mnoha nastavení pohonné jednotky, jako například k managementu energie během závodu či nastavení MGU-K 3) ovladač strategie (vlevo): umožňuje úpravu strategických nastavení, například způsob, jakým je energie rekuperována/využívána.
Kolečka ovládaná prstem:- kolečka na pravé straně se používají pro úpravu diferenciálu: změnu momentu svornosti v různé fázi zatáčky (na vjezdu, uprostřed a ve vysoké rychlosti)- kolečka na levé straně se používají pro nastavení brzdění, tj. jak pro brzdy samotné, tak pro brzdění motorem, upravují mapování pedálu a další nastavení
Volant Mercedesu s popisem ovládacích prvků (foto: Mercedes AMG F1 Team)(pro zvětšení klikněte)
Tlačítka 4) BB- / BB+: management brzdového systému brake-by-wire (úprava brzdného účinku dolů/nahoru) 5) OT: tlačítko pro předjíždění 6) N: neutrál 7) +10 / +1: multifunkční přepínače nacházející se v optimální pozici 8) Radio: aktivuje radiokomunikaci jezdce k inženýrovi 9) DRS: ovládání DRS klapky10) Limiter: zapíná omezovač otáček v boxech11) Marker: používá se jezdcem k identifikaci zajímavých bodů v datech12) PC/R: potvrzuje nájezd do boxové uličky vysláním automatického varování garáži. To umožňuje se posádce v boxech připravit na příjezd vozu bez ohledu na to, jestli došlo rádiem k oznámení příjezdu jezdce do boxů.
Klíčová čísla- výroba volantu od počátku do konce trvá kolem šesti týdnů- servisní interval pro volant mezi závody činí kolem 24 člověkohodin- tým na každý závod vozí tři volanty pro každého jezdce; ty se neustále upravují tak, aby vyhovovaly odlišným nastavením či preferencím v průběhu roku
Tip: Popis loňského volantu Mercedesu (a odkazy na články o volantech dalších týmů) najdete zde.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.