Před sezónou kolovaly informace, že McLaren přijde s inovativním zadním zavěšením. Při představení vozu MP4-29 nic zvláštního vidět nebylo, ovšem při debutu v Jerezu stříbrný monopost vzbudil oprávněný rozruch. Co na něj říkají techničtí ředitelé Mercedesu, Red Bullu či Williamsu, tj. Paddy Lowe, Adrian Newey a Pat Symonds?
Předně musíme uvést, že zadní zavěšení nového McLarenu je legální. FIA mu dala zelenou již loni v létě, řešení nicméně nyní designéry konkurenčních stájí zaskočilo a někteří přemýšleli o podání protestu.
Ve středu technický ředitel James Allison řekl: "Viděl jsem jen několik rozmazaných obrázků, ale rád bych se o tom dozvěděl více, protože mě to zajímá." A Newey v ten den prohlásil: "Fotky jsem neviděl, ale tak, jak je popisováno, se zdá, že mají osm prvků zavěšení, zatímco povolených je pouze šest. Navíc máme jasná pravidla, pokud jde o šířku zavěšení."
Této části se týkají tři pravidla popisovaná v článku 10:- strukturální části nejsou považovány za karosérii- poměr nesmí přesahovat 3,5:1- žádný rozměr nesmí přesahovat 100 mm- profil ramena zavěšení musí být při pohledu zboku symetrický
McLaren pomoci čtyř neobvykle širokých prvků zavěšení pod zadním křídlem emuluje spodní křídlo, které letos bylo zakázané. Spíše než nad otázkou, zda je v souladu s pravidly, podle mě stojí se zamyslet nad tím, jak může být tento prvek aerodynamicky efektivní vzhledem k vysokému odporu, který vytváří.
Zadní zavěšení McLarenu
"Představuji si, že se snaží přimět difuzor k lepšímu fungování. Jednou z hlavních funkcí spodního zadního křídla nebylo vytvářet samotný přítlak, ale pomáhalo to k větší agresivitě u difuzoru a zamezovalo to odtržení proudění při nižších světlých výškách, takže bych si dokázal představit, že se pokoušejí o tohle," uvádí zkušený výkonnostní inženýr Rod Nelson, jenž během zimy přestoupil z Lotusu k Williamsu.
"Byli ve výkladu pravidel docela chytří, podařilo se jim do zadní části závěšení dostat jakousi psí nohu. Znamená to, že tak mohou dostat tyto kolmé povrchy na odtokových hranách, ale od středu k vnějšku mají bod po bodu stejnou geometrii," vysvětluje Nelson.
Je pravda, že pomáhá navýšit přítlak, snižuje tlak za difuzorem a pomáhá propojit komplexní proudící struktury vzduchu s 20cm širokým křidélkem (odborně Y100 nebo anglicky nazývané také monkey seat) nad difuzorem a horním křídlem, k tomu však dochází za cenu vyššího odporu.
"Křídlo vytváří celkem vysoký odpor, obzvlášť vzadu, kde se je ohnuté směrem dolů," soudí Newey. Mohlo by to mít příliš velký dopad na spotřebu nového turbomotoru Mercedesu. Ta je v letošní sezóně obzvlášť kritická, protože týmy během závodu mohou spotřebovat maximálně 100 kg paliva a Mercedes u svého monopostu dosahuje odlišných úrovní přítlaku i odporu.
Lowe však prohlásil, že by vyšší spotřeba v důsledku vyššího odporu neměla být problémem: "McLaren to promyslel. Našli už cestu, aby to fungovalo bez velké nevýhody." Jejich řešení využívá neobvyklou geometrii zadní poloosy, soupeřům dá okopírování trochu zabrat.
Pohled na zadní část vozu MP4-29 (foto: McLaren Mercedes)
Symonds spatřuje nevýhodu v torzní pevnosti a v kinematice, je ale zanedbatelná: "McLaren to může vyrovnat díky vyšší hmotnosti. Předpokládám, že ramena zavěšení jsou o něco těžší než obvykle."
Nakolik bude těžké trik McLarenu okopírovat? Podle Symondse to bude poměrně snadné: "Akorát to nebude tak perfektně sedět, jako McLarenu, který na tom postavil celý koncept svého vozu," myslí si technický ředitel Williamsu.
A jeho týmový kolega Nelson dodává: "Pokud to FIA považuje za legální, byli bychom nedbalí, kdybychom to nezkusili v aerodynamickém tunelu."
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.
Max Verstappen se v pátek pokusil o tajný test na Nürburgringu pod jménem „Franz Hermann“, ale jeho identitu fanoušci i fotografové rychle odhalili. Z tichého výjezdu s týmem Verstappen.com Racing se tak stala nečekaná mediální událost.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, další dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.