McLaren v Maďarsku dosáhl dalšího, letos možná vůbec prvního skutečného zlepšení ve své rychlosti. Které nové díly pomohly oběma vozům MP4-28 dostat se na body?
Tým z Wokingu sice na Hungaroring nepředvedl zásadní obrat v konkurenceschopnosti, nevystoupal na pódium ani nevyrovnal svůj nejlepší letošní výsledek, oba piloti si však pochvalovali nové díly - vnímali při jízdě vyšší přítlak, stěžovali si však na špatné vyvážení vozu.
Z novinek nebylo možné napoprvé dostat vše, navíc na pomalém okruhu, který McLarenu papírově nesedí. Tým očekává, že se jejich efekt naplno projeví až v dalším závodě ve Spa, kde by chtěli dosáhnout mnohem lepšího výsledku - Jenson Button si dává za cíl pódium.
Po letní přestávce již většina stájí přesune svou pozornost k příštím vozům, proto se již větší rozdíly v relativní konkurenceschopnosti ani mohutný vzestup McLarenu čekat zřejmě nedají. Tým je však spokojený s tím, že porozuměl některým svým problémům, což je pro ně při navrhování monopostu pro rok 2014 klíčové.
Které díly byly tedy na McLarenu MP4-28 ve Velké ceně Maďarska nové?1.) nosníky předního křídla2.) deflektory pod nosem3.) vertikální křidélka na horní straně bočnic
Nosníky předního křídla
Většina nových dílů byla zaměřena na kritickou přední část, která nastavuje proudění pro zbytek vozu. Týmy sice před několika závody sliboval revoluční přední křídlo, jehož prvky použije i na voze pro rok 2014, to se však od minulého závodu viditelněji nezměnilo. Stále je poměrně jednoduché, tříprvkové, zatímco soupeři (Red Bull, Ferrari) jezdí se sedmiprvkovým.
Přítlak sice může být vyšší, ale jeho chování nemusí být v zatáčkách či při brzdění tak konzistentní. Zvláště při prudkém brzdění se zdálo, že McLaren se trápí s porpoisingem - divokým poskakování, kdy se křídlo "přicucne" příliš blízko k zemi, dochází k odtržení proudění, opět se zvedá - a celý cyklus se během vteřiny několikrát opakuje (což se při simulaci v aerodynamickém tunelu samozřejmě neděje).
Jeho nosníky jsou nyní delší a zahnuté více dovnitř, ke středu vozu. Pomáhají odklonit zvířený vzduch ze obou stran a dostat jej doprostřed pod auto. Kolem předních kol tak nyní může protékat více vzduchu.
Deflektory
McLaren dosud jezdil pod nosem s obyčejnými deflektory, které připomínaly kus obyčejné rovné desky - na špičkový tým až nepochopitelně jednoduchý a zastaralý díl. Na Hungaroringu konečně použil složitější tříprvkové deflektory.
Navazují na nosníky křídla před sebou a pomáhají dále směřovat vzduch k přední části bočnic. Smyslem je, aby oblast nižšího tlaku za předními koly fungovala pomocí jeho správnému směrování.
Vertikální křidélka na bočnicích
Drobná křidélka na horní straně bočnic vytvářejí víry a zvyšují tak energii mezní vrstvy, což vede ke zrychlení proudění za vniku turbulentního proudění nad bočnicemi. V Maďarsku se na voze objevila celkem tři, přičemž v Německu to krajní bylo spojeno s bočnicovým panelem.
Zadní část
Zadní křídlo není nové (s drobnými obměnami zůstává koncept zachován v podstatě od Barcelony), ale stojí za ukázku, jak v této oblasti drží McLaren krok s předními týmy. Obsahuje lemy v bočnicích pro vedení vzduchu proudícího po jejich povrchu či výřez v jejich náběžné hraně.
Krásný pohled na záď McLarenu odhaluje, kudy se tým vydal při zvládání velkých teplot. Difuzor, otvory ve spodní části kolem převodovky i výše v krytu motoru jsou přibližně stejné, zvětšil se však centrální otvor na zádi. Podobné řešení zvolil také Red Bull, některé jiné týmy však v Maďarsku za 50° veder sáhly k dodatečným otvorům v karosérii.
Foto: McLaren Mercedes
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.