Technik Renaultu Henry Saint-Michel popisuje některé procedury, jež souvisejí se startem osmiválcového motoru Renault RS27, který pohání vůz Kimiho Räikkönena.
1. Zahřátí bloku motoru"Začínáme zahříváním motoru na 80 °C koloběhem horké chladicí kapaliny skrz motor a chladiče. Pak přidáváme stlačený vzduch, který se nachází v láhvi uvnitř bočnice. Slouží jako protiváha proti veškerým únikům, kterými by mohl trpět pneumatický systém. Také kontrolujeme úroveň a teplotu oleje," uvádí technik Renaultu Henry Saint-Michel, který má na starosti vůz Kimiho Räikkönena u Lotusu.
Elektronická řídicí jednotka (ECU) je přitom napojena k jeho notebooku, který sbírá z různých čidel údaje o poloze, teplotě a tlaku.
2. Zvyšování tlaku olejeJakmile teplota motoru dosáhne 80 °C, jsou od něj odpojeny hadice zahřívacího systému. Dalším krokem je natočení motoru, ale bez jeho nastartování.
"Motor natáčíme s využitím elektrického startéru, aby olej mohl obíhat rozvody a zajistit, že písty, kroužky, ložiska, ojnice a další vnitřní komponenty budou pokryty tenkým filmem oleje," pokračuje technik.
Aby nedošlo k nastartování, drží stisknuté červené tlačítko na své pracovní desce, zatímco mechanik Lotusu natáčí motor elektrickým startérem.
3. NastartováníJakmile je osmiválec zahřátý, externí elektrický startér jej probouzí k životu. Skládá se z 24V baterie a samotného startéru, který se připojuje k zadní části převodovky. Obsahuje dlouhou tyč, která se zasouvá do převodovky, a také sadu převodů a spojku. Kliková hřídel motoru se při jeho aktivaci otáčí pětkrát rychleji. Startér je vyroben tak, aby byl spolehlivý, nikoliv lehký.
Motor startéru je celkem hlučný a po zapnutí ji cítit jeho silné "nakopnutí." Úžasný zvuk probudivšího osmiválce kousek od hlavy startujícího mechanika společně s vyšlehnutím 600 °C horkých výfukových plynů musí být krásným zážitkem.
Video: Současný osmiválec Renault RS27 (zdroj: Renault Sport F1)
"Na obrazovce vidím, jak stoupá tlak oleje a motor je připravován. Když jsou všechny systémy v pořádku, řeknu mechanikovi obsluhujícímu startér, aby V8 motor nastartoval. Uvolněním červeného tlačítka mu to umožním," vysvětluje Saint-Michel.
Motor se startuje a vypíná při 3 000 - 4 000 ot/min. Teplota vody ihned klesá na 60 °C (protože koluje chladicím systémem), ale může hned vyskočit zpět na 80 °C rychlostí jednoho stupně za dvě sekundy. Technik může zvyšovat otáčky motoru pomocí joysticku, kterému říká "pit pedal."
"Kluk od Lotusu, který má na starosti elektroniku, poté spouští plně automatizovaný softwarový program. Další mechanik sedí na místě pilota, mění převodové stupně, aktivuje spojku a otáčí volantem zleva doprava, aby odvzdušnil okruh posilovače-
Poté mi znovu předává řízení procedury. Vytáčím na 5 - 7 sekund motor na 7 000 ot/min před tím, než ho zastavím. Dělám to proto, abych úplně odklidil olej z motoru a aby se jeho co nejvyšší množství vrátilo do nádrže. Pak provádíme přesná měření úrovně oleje," dodává technik Renaultu.
4. Udržování teplotyMotor je obvykle udržován po celý den ve své provozní teplotě po celý den od té doby, co se vůz dostane na trať. Pokud je třeba, může být na chvíli nastartován, aby se udržel při těch správných teplotách.
Tip: Jak startují motor u Caterhamu, to popisoval jejich inženýr zde.
Red Bull a Ford spojili síly při vývoji motoru pro sezonu 2026, přičemž americká automobilka se zaměřuje hlavně na elektrické komponenty. Šéf týmu Christian Horner označil spolupráci za „inspirativní“ a naznačil, kdy se projeví její první výsledky.
Fanoušci netrpělivě čekají na souboj titánů – jak si Lewis Hamilton povede proti Charlesi Leclercovi ve Ferrari v roce 2025?
Adrian Newey se ro F1.com zamyslel nad tím, zda "nedostatek zkušeností" v Red Bullu mohl ovlivnit problémy týmu s vozem RB20 během sezóny 2024. Bývalý technický ředitel týmu vyjádřil obavy ohledně problémů s ovladatelností vozu, které se v průběhu sezóny objevily.
Formule 1 odhalila startovní časy pro nadcházející sezónu 2025.
Lewis Hamilton už naplno rozjel přípravy na sezónu 2025, ve které poprvé oficiálně při první Grand Prix oblékne barvy Ferrari. Sedminásobný šampion se v lednu poprvé posadil do rudého monopostu a začal psát novou kapitolu své kariéry.
Po problémech na okruzích s nízkým přítlakem, jako jsou Monza a Las Vegas, Red Bull naznačil, že v roce 2025 neplánuje klást hlavní důraz na vývoj speciálního zadního křídla zaměřeného na maximální rychlost na rovinkách. Tým se navzdory zaměří na komplexnější přístup k vývoji vozu.
Mezinárodní automobilová federace zpřísnila tresty za nadávky, což vyvolalo mezi fanoušky vlnu nevole. Asociace jezdců GPDA zatím mlčí, ale její předseda Alex Wurz vysvětluje proč. Zdůrazňuje, že místo bezhlavého trestání je potřeba používat zdravý rozum.
Po loňských nehodách Alexe Albona a George Russella v šesté a sedmé zatáčce se organizátoři Velké ceny Austrálie rozhodli upravit trať. Změny se zaměří především na zvýšení bezpečnosti jezdců, přičemž největší úpravy budou provedeny na obrubnících v tomto kritickém úseku.
Šéf týmu Williams, James Vowles, uvedl, že vliv Carlosa Sainze je v týmu již zřetelný. Španěl, který bude závodit po boku Alexe Albona, musel opustit Ferrari poté, co italská stáj potvrdila příchod Lewise Hamiltona.
Modelka Sigrid Silversandová přijala nabídku k sňatku od bývalého závodníka formule 1 Davida Coultharda. Pár je spolu několik let a svou lásku veřejnosti odhalil v roce 2023. Pro Coultharda půjde o druhý sňatek.
Max Verstappen usiluje o vyrovnání historického úspěchu Michaela Schumachera, který v letech 2000 až 2004 vyhrál pět titulů mistra světa formule 1 v řadě. Pokud Verstappen získá pátý titul v této sezoně, stane se druhým jezdcem v historii, který tohoto výkonu dosáhne.
Isack Hadjar se stal novou tváří týmu Racing Bulls. Talentovaný dvacetiletý Francouz si zajistil místo vedle Júkiho Cunody a v příští sezoně formule 1 dostane šanci ukázat svůj potenciál. Sesterský tým Red Bullu jeho angažmá potvrdil oficiálně na svém webu na počátku roku.