Bývalý hlavní inženýr Williamsu Mark Gillan popisuje, co vše je zapotřebí pro to, aby pilot perfektně odstartoval do závodu.
Dva klíčové technické prvky startu jsou: teplota pneumatik a příprava spojky. Přilnavost pneumatik k povrchu dráhy a stabilita spojky jsou prvořadými prioritami pro dosažení perfektního startu.
Každý pilot má po boku svého závodního inženýra řídicího inženýra - ti jsou zodpovědní za správný průběh všech příprav před startem. Tato práce začíná na počátku víkendu cvičnými starty - například v Monaku piloti mohou starty nacvičovat na konci tréninků.
Ideální je, když jezdec nacvičuje svůj start na roštu v místě, o kterém předpokládá, že ho v neděli zabere. Řídicí inženýr poté analyzuje přilnavost pneumatik, úroveň přilnavosti povrchu dráhy a teploty pneumatik, stejně jako nastavení spojky založené na protočení kol, k němuž došlo. To vše je před nedělí zanalyzováno.
Co se týče přípravy závodní spojky, snažíte se nalézt něco, co je konzistentní. Jde o nalezení určitého bodu záběru, kdy je spojka stabilní.
Při nájezdu na rošt vidíte jezdce, jak protáčejí kola, čímž zahřívají zadní pneumatiky. Dostává se do nich teplota a ony se dostávají do pracovního rámce. Protáčet kola nemůžete, kolik chcete. Výkonnostní inženýr a řídicí inženýr monitorují v tom kole přes telemetrii teploty a radí jezdci, kolik jich má ještě udělat.
Přípravy Red bullu na startovním roštu (foto: Red Bull Racing)
Pneumatiky předtím byly v zahřívacích dekách a na roštu jsou zahřívány ráfky. Mechanici odcházejí na poslední možnou chvíli, než sundají deky, aby udržely co nejvíce tepla. Do ráfků při nájezdu ke startu dostávají teplo také brzdy, což udržuje teplotu. Příprava pneumatik týmem a jezdcem při jeho cestě na rošt je pro start kritická.
Někteří jezdci si v Barceloně například stěžovali na to, že vítěz kvalifikace Nico Rosberg vedl pole příliš pomalu, kvůli čemuž jim během toho pomalého kola pneumatiky vychladly. Tím ale Mercedes příliš netrpí.
Úroveň přilnavosti povrchu dráhy může na startu také dělat rozdíly. Největším příkladem toho byl nový asfalt v loni v Austinu, kde byl start ze špinavé strany roštu obrovskou nevýhodou oproti čisté straně. Dokonce tak velkou, že se Ferrari rozhodlo Massu penalizovat pomocí narušení pečeti převodovky, a tak mohl Alonso startovat z čisté strany.
Normálně se rozdíl mezi čistou a špinavou stranou roštu pohybuje kolem jednoho či dvou míst získaných před první zatáčkou. Ferrari mělo minulý rok pravidelně výborné starty, čímž doháněli svůj deficit z kvalifikací.
V čem spočívalo jejich tajemství? Všechno to je o proceduře a o tom správně provést vše to, co jsme si popisovali výše. Také jde o to poskytnout jezdcům tu nejlepší šanci pro to, aby to dělali pravidelně.
Správně odstartovat s vozem F1 je umění (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Když je pilot připraven ke startu, uvolňuje jednu ze svých dvou spojkových páček na volantu, drží motor na 13 000 ot/min či přesně na té úrovni, kterou mu sdělí jeho řídicí inženýr. Když pak světla zhasnou, uvolňuje druhou páčku. Cílem je sladit požadavky na krouticí moment, aniž byste příliš protáčeli kola, a zároveň neudusit motor, abyste měli perfektní odpich.
Přimět pilota k tomu, aby si zvykl to správně dělat pod tlakem a opakovaně, je velmi těžké, jak jde vidět z nekonzistentních startů mnoha jezdců F1. Ferrari má optimalizované řídicí systémy a piloti jsou schopni pravidelně podávat dobré výkony.
Tohle všechno společně s neustále přesným obrázkem o teplotách pneumatik, úrovních přilnavosti, informacemi o směsích pneumatik, mapováním motoru a cvikem pilotů vede k perfektnímu startu.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.