Sportovní ředitel Pirelli přiznává, že plánované úpravy pneumatik budou mít vliv i na aerodynamiku monopostů, podle něj z ní však bude těžit většina týmů.
Pirelli se od Velké ceny Kanady po velké vlně kritiky hodlá vrátit k loňským konstrukcím svých pneumatik, v nichž ocelový pás nahradí znovu kevlarový. Díky tomu dojde k prodloužení jejich životnosti, přestože směsi zůstanou stejné (více zde).
V rozhovoru Hembery odmítá, že by podlehli nátlaku Red Bullu: "Co se týče Christiana Hornera, myslím, že jsme o tom společně hovořili asi pět minut. Skutečně se jedná o rozhodnutí Pirelli. Musíme hledět na všechny týmy a na to, jak se podle nás bude situace vyvíjet - a to bylo základem rozhodnutí."
Uvědomuje si, že se Red Bully a Mercedesy s letošními pneumatikami trápily, zatímco například Ferrari, Force India či Lotus se s nimi vypořádali mnohem lépe: "Nepotěšíte všechny, to je jeden z faktorů. Lidé budou poukazovat na Lotus a Ferrari s tím, že z jejich pohledu to je OK. Ale Red Bull přesto letos dva závody vyhrál a vede šampionát, takže si nevedli moc špatně ani se současným produktem.
Musíme učinit rozhodnutí na základě dat získaných od všech 11 týmů. Samozřejmě, že nějaký tým může upřednostňovat jiný přístup než druhý. Ale my se snažíme zvolit co nejneutrálnější přístup v našem rozhodování, takže to je pro většinu nejlepší."
Práce na 60% modelu monopostu F1 v aerodynamickém tunelu Sauberu(foto: Sauber Motorsport AG)
Změny se dotknou aerodynamiky i strategie využívání pneumatikPirelli si uvědomuje, že tyto změny ovlivní aerodynamiku současných monopostů. Loňské pneumatiky měly pevnější bočnice, takže se tolik nedeformovaly jako ty letošní.
Menší deformace vedou ke stabilnějšímu toku horkých plynů z výfuků, a tudíž k menšímu bočnímu proudění do difuzoru, který díky není vířením tak narušován a díky většímu pracovnímu objemu může vytvářet vyšší přítlak - a ten umožňuje volit vyšší úhel skluzu za nižšího opotřebení.
Paradoxně ještě větší vliv na proudění kolem vozu budou mít přední pneumatiky vzhledem k těsné blízkosti předního křídla. Jakékoliv drobné změny v této oblasti (včetně deformace pneumatik) mají následný efekt na zadní část. Proto bude třeba vyrobit také nové verze křídel, jejich bočnic, podlah a brzdových kanálků.
Na současné - nedostatečně reprezentativní - modely pneumatik pro aerodynamické tunely si stěžovalo několik týmů - například McLaren či Sauber, kteří letos hodně ztrácejí. Při svém testování se vrátí k loňským 60% či ve dvou případech 50% modelům.
"Zítra poskytneme týmům mnohem více dat. Dokončujeme přesné specifikace. Skutečně se jedná o směsici toho, co jsme používali v letošní sezóně, s některými strukturálními věcmi z té minulé, což by mělo pomoci minimalizovat dopad pro týmy.
Jak si dokážete představit, na aerodynamice bude třeba odvést spousta práce a pneumatiky ji mohou ovlivnit způsobem, jakým se deformují, takže týmy velmi rádi data obdrží co nejdříve, aby mohli začít pracovat na Kanadě.
Z aerodynamického pohledu to může mít vliv. Proto týmům chceme poskytnout něco, co už trochu v minulosti používali, takže už mají nějaká data. To se zřejmě bude také týkat způsobu fungování směsí na jejich vozech: budou z určitých hledisek méně agresivní, což může lehce ovlivnit strategii toho, jak pneumatiky používat v závodě," dodává Hembery.
Změny v pneumatikách budou mít vliv na aerodynamiku, zavěšení i finance týmů(foto: Sauber Motorsport AG)
Absence testování a vliv na zavěšení a financeZměny v konstrukcích pneumatik budou mít dopad i na zavěšení. Týmy dostávají od Pirelli tzv. "Pacejka modely" fyzických vlastností pneumatik, což umožňuje jejich přesnou reprezentaci v simulacích. Stejně jako u modelů pro aerodynamický tunel, i u modelů pro CFD se bude tedy částečně jednat o návrat k loňským datům.
Týmy pak mohou optimalizovat své pružiny, tlumiče a jejich propojení, aby se vyrovnaly s návratem ke starší konstrukci pneumatik. Současně se budou muset podívat i na geometrii zavěšení tak, aby změny v odklonu kol a středu klopení této změně odpovídaly.
To bude vyžadovat výrobu nových vzorků, forem a závěsů, což má uprostřed sezóny negativní dopad na finance, protože tyto výdaje nebyly plánovány. Týmy mají již tak napjaté rozpočty kvůli vývoji nových projektů pro přelomový rok 2014, kdy je čeká drahý přechod na nové motory i změny v aerodynamice.
Při tak rychlých změnách nedojde ani na potřebné testování kombinace nových směsí se starými konstrukcemi v reálných podmínkách na dráze.
Ovlivní strukturální změny pneumatik výkonnostní pořadí týmů? (foto: McLaren Mercedes)
A co na to pravidla?A bez zajímavosti není ani rozpor s technickými pravidly, jejichž článek 12.6.3 praví: "Specifikace pneumatik budou určeny FIA do 1. září předchozí sezóny. Jakmile o nich bude tímto způsobem rozhodnuto, specifikace pneumatik se v průběhu mistrovské sezóny bez souhlasu všech soutěžících týmů měnit nebudou."
Všechny týmy ale se změnou nesouhlasily, což Pirelli může obejít zřejmě jen díky absenci platné Concordské dohody v F1.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.
George Russell potřebuje novou smlouvu na příští sezónu. Güenther Steiner se obává, že jeho požadavky komplikují Mercedesu cestu za získáním Maxe Verstappena.
Adrian Newey zůstává plně koncentrován na projekt vozu Aston Martin pro sezonu 2026, a to i navzdory potížím, které aktuálně tým potkávají. Legendární inženýr tak potvrzuje, že dlouhodobá strategie má pro něj prioritu před krátkodobými výsledky.
Laurent Mekies musí v Red Bullu co nejdříve vyřešit nejistou budoucnost Maxe Verstappena. Jeho rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen tým, ale i rozložení sil v celé Formuli 1.
Christian Horner se během Velké ceny Británie ostře pohádal s Josem Verstappenem. Incident přišel právě v době, kdy Horner čelil spekulacím o konci ve funkci šéfa Red Bullu.
Finský závodník Valtteri Bottas se tento týden znovu posadil za volant vozu Mercedes – na jihu Španělska, na okruhu v Jerezu, absolvuje soukromý test.