McLaren tvrdí, že už ví, proč jejich vůz MP4-28 tolik zaostal za předsezónním očekávaním. Částečně k tomu přispěly problémy s novými pneumatikami, jejichž deformace způsobují turbulence, které narušují fungování difuzoru.
Pirelli v Bahrajnu krom změny v tvrdší směsi, která se bude podobat loňské specifikaci, slíbilo také zlepšení pneumatik pro testování v aerodynamických tunelech. Na ty si některé týmy včetně McLarenu stěžovalo, protože jejich modely dostatečně neodpovídaly jejich plné velikosti pro závodní monoposty a v tunelech vedly ke zkreslování dat (psali jsme zde).
McLaren se již zdá být na správné cestě a v Bahrajnu ukrojil další desetinku z náskoků soupeřů. V Austrálii ztrácel 1,5 sekundy na nejrychlejší, v Malajsii na plynulejší dráze 0,9 s, v Číně 0,7 a v Bahrajnu 0,6 s.
"A navíc na typu okruhu, na kterém jsme v Melbourne zcela vyhořeli," připomíná šéf McLarenu Martin Whitmarsh na trať, která jejich vozu neměla sedět. Ke zrychlení pomohly další změny v oblasti výfuku a podlahy v oblasti zadních kol. McLaren v Austrálii pneumatiky nedokázal zahřát, auto bylo velmi tuhé.
Po dočasném řešení choulostivá aerodynamika fungovala a McLaren si v závodě udržoval dobrou rychlost, když Sergio Pérez skončil šestý. Slabinou MP4-28 je trakce, proto trpěl v Melbourne s pomalými zatáčkami a častým brzděním a akcelerací.
Zadní část McLarenu MP4-28 v Bahrajnu, kde tým učinil další drobný pokrok (foto: McLaren Mercedes)
Problémy s trakcí a velká ztráta aerodynamické výkonnosti při vyšší světlé výšceVůz vytváří na zádi dostatek přítlaku jen při nižší světlé výšce a menším propružení. "Při vyšší světlé výšce ztrácíme 25 až 35 bodů přítlaku," prozrazuje Whitmarsh pro Auto Motor und Sport. To je téměř desetina celkového aerodynamického přítlaku generovaného vozem.
Inženýři během posledních třech závodů zkoušeli upravit bočnice, výfuky, podlahu včetně vertikálních lišt pro usměrňování horkého vzduchu. Kvůli odlišné deformaci pneumatiky zvětšili výřezy kolem nich, proto musely být jinak nasměrovány i koncovky výfuků.
"Našemu vozu a pneumatikám rozumíme," řekl Whitmarsh v Bahrajnu. "Klíčem je odvodit správné řešení. Některé z pokusů nás posunuly kupředu, jiné ne. Některé nám poskytly odpovědi na to, co autu vyhovuje a co mu nesedí. Považuji za dobrou známku to, že náš vůz na všechny tyto změny reagoval."
Upravené bočnice a výfuky na voze Jensona Buttona (foto: McLaren Mercedes)
Citlivá aerodynamika: turbulence kolem pneumatik narušují fungování difuzoruAerodynamika současných vozů je tak důležitá, že i nejmenší odchylka v důležitém povrchu může dramaticky narušit výkonnost vozu. "Viděl jsem případy, kdy jen drobné uvolnění kluzné desky zcela zničilo výkonnost difuzoru," uvedl technický ředitel Marussie Pat Symonds.
Nyní je celkem zřejmé, že za problémy MP4-28 stojí větší deformace pneumatik ve srovnání s loňským rokem, což je dáno změnou jejich konstrukce a měkčími bočnicemi. "Vytváří to za zadními koly turbulence, které pronikají do difuzoru a ovlivňují jeho výkonnost. Proto musíme do škvír v difuzoru foukat jinak než v roce 2012," pokračuje Whitmarsh.
Taková optimalizace difuzoru je však mravenčí práci. Boční strany difuzoru jsou na letošních vozech kvůli deformaci pneumatik více vyříznuté, s čímž souvisí i odlišné nasměrování horkých plynů z výfuků. Je třeba ale dávat pozor na možné problémy s přehříváním pneumatik, protože teplota výfukových plynů v těchto místech dosahuje podle Remiho Taffina z Renaultu stále ještě 700 - 1000 °C.
Do Barcelony hodlá McLaren přivést celou škálu nových dílů a doufá, že se ještě letos vrátí k vítězstvím.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.