Jaká vylepšení vozu CT03 představil Caterham v Bahrajnu na voze Charlese Pica?
Caterham do letošní sezóny nevstoupil se zcela novým vozem, ale s hybridním autem z minulého roku, na které nasadil některé z dílů vyvinuté přes zimu s tím, že zbylé starší díly budou nahrazeny v průběhu sezóny. Od počátku plánoval velké vylepšení pro Barcelonu, některé novinky se mu však podařil přivézt již do Bahrajnu.
Na výkonnosti to bylo hned znát - zatímco v prvních třech podnicích byl nejhorším týmem, v Bahrajnu měl najednou výkonnostně nad Marussii navrch. Nové díly si však užil pouze Charles Pic, který hvězdu ruského týmu - Julese Bianchiho - v kvalifikaci porazil o 9 desetin sekundy.
Srovnání Picova vylepšeného vozu z Bahrajnu a Maova vozu z Číny (pro zvětšení klikněte)
Co se na tedy voze změnilo? Tři věci: 1. nos, 2. bočnicové panely a 3. zadní křídlo. Původně jsem se v trénincích zmínil i o předním křídle, u kterého se mi zdály odlišné některé detaily, tým mi však později v rozhovoru potvrdil, že nové nebylo. Nenechte se zmást ani včerejším vydáním časopisu Autosport, který mylně informuje o upraveném předním křídle.
Nový nos, který se objevil na Picově voze
Nový nos je silnější (vyšší) a zaoblenější. Připomíná koncept pelikáního zobáku, s nímž přišel Lotus (v Maďarsku 2012 oprášili koncepty z dřívějších let) ve snaze zefektivnit proudění vzduchu v jeho spodní části směrem k podlaze a částečně i zvýšit přítlak v přední části urychlením prouděni v prostřední neutrální oblasti předního křídla.
Pohled na přední části upraveného Caterhamu CT03 v Bahrajnu
Bočnicové panely jsou spojeny na horní straně s bočnicemi, což je řešení, které se na začátku loňského roku objevilo u Red Bullu. Pomáhá usměrnit proudění kolem zužující se zadní částí bočnic a k zadnímu křídlu.
To bylo na Picově voze v Bahrajnu rovněž nové a pomohlo zvýšit přítlak. Obsahovalo náběžnou hranu zvyšující se směrem ke středu, nové žebrování v horní části bočnic pro snížení indukovaného odporu. Otvory pomáhají vyrovnat rozdíl v tlaku vzduchu na vnitřní a vnější stranou bočnic - což jinak končí vírem, který vytváří odpor. I Red Bull sáhl v Bahrajnu k úpravě této oblasti svého zadního křídla, na rozdíl od Caterhamu však zvolil zakulacené otvory v diagonálním, nikoliv horizontálním směru.
a upraveny byly i třásně ve spodní částí - nyní jsou zakončeny výše, nesahají až dolů k difuzoru.
Nové zadní (dole) křídlo s odlišným tvarem spodního hlavního profilu
Pic s těmito novinkami v kvalifikaci svému týmovému kolegovi se starší specifikací nadělil více než jednu sekundu. Vylepšení však měly hodnotu maximálně 0,5 s na kolo. Diskutoval jsem s Caterhamem o tom, co způsobilo tak velký rozdíl - zda dokonalé kolo Charlese nebo nějaké drobné chybky Gieda.
Podle týmu šlo o kombinaci štěstí, správné načasování i nastavení. Charles si pochvaloval zlepšení vyvážení po druhém tréninku, protože v něm se trápil s velkou nedotáčivostí - což bylo přirozené vzhledem k tomu, že se novinky projevovaly zvýšením přítlaku zejména v zadní části.
Po změně nastavení ve třetím tréninku si vůz velmi pochvaloval, což se projevilo také v závodní výkonnosti. Cílem projel nejen před svým týmovým kolegou a oběma Marussiemi, ale také před Sauberem Estebana Gutiérreze.
Boční srovnání dvou verzí zadních křídel Caterhamu
V kvalifikaci na něj ztratil pouze 0,55 s, což Caterham před Velkou cenou Španělska naplňuje optimismem. Novinky fungují a další díly a výrazný pokrok plánují učinit za dva týdny v Barceloně. Tam se již dostanou na oba vozy, předvést své umění bude moci naplno i Van der Garde.
Do prvního tréninku opět nastoupí Heikki Kovalainen, který tým pomáhá s přímým srovnáním vozu CT03 s loňským CT01 a se směrováním vývoje. Podaří se tam Caterhamu postoupit do Q2?
© Foto: Team Caterham F1
Lewis Hamilton a Ferrari – spojení, které budí obrovskou pozornost. Mezinárodní média si všímají každého detailu jeho prvních testovacích jízd v legendárním červeném voze. Šéf McLarenu Andrea Stella sice oceňuje tuto historickou spolupráci, ale zároveň hodlá Hamiltona a Ferrari v nadcházející sezóně důkladně prověřit.
Red Bull a Ford spojili síly při vývoji motoru pro sezonu 2026, přičemž americká automobilka se zaměřuje hlavně na elektrické komponenty. Šéf týmu Christian Horner označil spolupráci za „inspirativní“ a naznačil, kdy se projeví její první výsledky.
Fanoušci netrpělivě čekají na souboj titánů – jak si Lewis Hamilton povede proti Charlesi Leclercovi ve Ferrari v roce 2025?
Adrian Newey se ro F1.com zamyslel nad tím, zda "nedostatek zkušeností" v Red Bullu mohl ovlivnit problémy týmu s vozem RB20 během sezóny 2024. Bývalý technický ředitel týmu vyjádřil obavy ohledně problémů s ovladatelností vozu, které se v průběhu sezóny objevily.
Formule 1 odhalila startovní časy pro nadcházející sezónu 2025.
Lewis Hamilton už naplno rozjel přípravy na sezónu 2025, ve které poprvé oficiálně při první Grand Prix oblékne barvy Ferrari. Sedminásobný šampion se v lednu poprvé posadil do rudého monopostu a začal psát novou kapitolu své kariéry.
Po problémech na okruzích s nízkým přítlakem, jako jsou Monza a Las Vegas, Red Bull naznačil, že v roce 2025 neplánuje klást hlavní důraz na vývoj speciálního zadního křídla zaměřeného na maximální rychlost na rovinkách. Tým se navzdory zaměří na komplexnější přístup k vývoji vozu.
Mezinárodní automobilová federace zpřísnila tresty za nadávky, což vyvolalo mezi fanoušky vlnu nevole. Asociace jezdců GPDA zatím mlčí, ale její předseda Alex Wurz vysvětluje proč. Zdůrazňuje, že místo bezhlavého trestání je potřeba používat zdravý rozum.
Po loňských nehodách Alexe Albona a George Russella v šesté a sedmé zatáčce se organizátoři Velké ceny Austrálie rozhodli upravit trať. Změny se zaměří především na zvýšení bezpečnosti jezdců, přičemž největší úpravy budou provedeny na obrubnících v tomto kritickém úseku.
Šéf týmu Williams, James Vowles, uvedl, že vliv Carlosa Sainze je v týmu již zřetelný. Španěl, který bude závodit po boku Alexe Albona, musel opustit Ferrari poté, co italská stáj potvrdila příchod Lewise Hamiltona.
Modelka Sigrid Silversandová přijala nabídku k sňatku od bývalého závodníka formule 1 Davida Coultharda. Pár je spolu několik let a svou lásku veřejnosti odhalil v roce 2023. Pro Coultharda půjde o druhý sňatek.
Max Verstappen usiluje o vyrovnání historického úspěchu Michaela Schumachera, který v letech 2000 až 2004 vyhrál pět titulů mistra světa formule 1 v řadě. Pokud Verstappen získá pátý titul v této sezoně, stane se druhým jezdcem v historii, který tohoto výkonu dosáhne.