McLaren se na počátku sezóny trápí s výkonností. Loňskou sezónu zakončil s nejrychlejším vozem, na úvod té letošní však přišlo rozčarování. Mohou za problémy horší pneumatiky Pirelli pro aerodynamický tunel?
McLaren se před sezónou 2013 rozhodl radikálněji pozměnit své auto. V přední částí se objevilo pull-rod zavěšení, opustil filozofii nižšího nosu, který je podobně jako u konkurence vysoko, zvolil extrémní tvarování zadní zužující se části bočnic a zvedl zadní hnací poloosy, které společně se spodním ramenem zavěšení a zadní spojovací tyčí zapouzdřil do křídlového profilu.
Očekávané výsledky se však na trati nedostavili, výkonnost daleko zaostává za očekáváním z aerodynamického tunelu. Podobně je na tom Sauber, který letos přišel s velmi úzkými bočnicemi.
Piloti obou týmů hlásí stejný problém: při zatočení klesá přítlak, proto v nájezdu do zatáčky nedokážou udržet rychlost. Dá se s tím trochu bojovat volbou tužšího zavěšení, to ale na druhou stranu vede k vyššímu opotřebení pneumatik, týmy proto zatím musí volit nežádoucí kompromisy.
Deformace modelů pneumatik pro aerodynamický tunel neodpovídají skutečnosti tak,jako minulý rok (foto: McLaren Mercedes)
Pneumatiky pro aerodynamické tunely dostatečně nereprezentují realituZa problémy obou týmů stojí nové pneumatiky Pirelli, které jsou hranatější a odlišně se deformují, což má na aerodynamiku významný dopad (upozorňovali jsme na to už minulý rok v tomto článku).
Z pomalých záběrů vyplývá, že se měkčí vnitřní strana v zatáčkách deformuje podstatně více než minulý rok, což souvisí se změnou konstrukce (přechod z radiální na diagonální). Mechanici McLarenu kvůli tomu v Číně pilkou vyřezávali větší otvor mezi podlahou a pneumatikami.
Inženýři mnoha týmy si stěžují, že letošní zmenšené modely pneumatik pro aerodynamické tunely mnohem hůře reprezentují realitu než v roce 2012 - a jde zejména o jejich deformaci v zatáčkách. Týmy v moderních tunelech dokáží díky aktivnímu zavěšení šasi simulovat podobné síly působící na pneumatiku jako ve skutečnosti.
Zdá se, že ty, které se do vývoje monopostů pro rok 2013 pustili později, jsou tímto postižené méně: Red Bull RB9, Ferrari F138 a Lotus E21 - tyto vozy ihned fungovaly tak, jak designéři zamýšleli.
"Ubíráme se správným směrem," prohlásil Hülkenberg o Sauberu po vyzkoušení nového zadního křídla v Číně (foto: Sauber Motorsport AG)
Jaké novinky chystá McLaren pro Velkou cenu Španělska? Překope celý vůzMcLaren či Sauber musí jen lépe pochopit své letošní vozy a přizpůsobit je novým pneumatikám. Oba týmy dělají drobné pokroky. Sauber v Číně představil upravené zadní křídlo, McLaren novou konfiguraci výfuků a bočnic.
Jenson Button si zlepšování svého týmu pochvaloval, byť by chtěl dosáhnout zlomu co nejdříve: "Naše ztráta se zmenšila z 1,5 sekundy v Austrálii na 0,9 sekundy v Malajsii a na 0,7 sekundy v Číně."
Podle šéfa McLarenu Martina Whitmarshe to je však málo, proto před Barcelonou avizuje velké úpravy. Nové díly pro Čínu nestihli vyzkoušet v aerodynamickém tunelu, novinky pro Velkou cenu Španělska však už takto prověřeny budou - navíc s vědomím, že modely pneumatik mohou vést k zavádějícím výsledkům.
Co nového tedy pro Barcelonu McLaren chystá? Nové přední křídlo, deflektory, bočnice, výfuky, podlahu, kryt motoru a zadní křídlo - tedy skoro polovinu auta. Podle Whitmarshe se ale nebude jednat o návrat zpět k osvědčenému loňskému vozu MP4-27: "Nos zůstává vysoko a u předního zavěšení pull-rod."
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.
Max Verstappen se v pátek pokusil o tajný test na Nürburgringu pod jménem „Franz Hermann“, ale jeho identitu fanoušci i fotografové rychle odhalili. Z tichého výjezdu s týmem Verstappen.com Racing se tak stala nečekaná mediální událost.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, další dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.