Krátký pohled na brzdové kanálky a na to, jak pomáhají vytvářet přítlak a zefektivňovat aerodynamiku vozu.
Přítlak vytvářený přímo na kolech je velmi přínosný, protože aerodynamická součást působí na neodpruženou součást monopostu, její přenos není negativně ovlivňován zavěšením.
Pneumatiky vytvářejí velkou část aerodynamického odporu a navíc víří vzduch. V místech, kde se stáčí k zemi a kde dochází ke kontaktu s vozovkou, je vzduch proudící kolem ní nasáván pod auto. Je však velmi turbulentní, což snižuje výkonnost podlahy.
Sada křidélek - části brzdových kanálků, které pomáhají vytvářet přítlak přímo na kole:vlevo McLaren MP4-28, vpravo Lotus E21 (foto: McLaren Mercedes/Lotus F1 Team)
Týmy brzdové kanálky proto navrhují nejen pro tvorbu přítlaku (viz obrázek zadních brzdových kanálků výše), ale v jejich spodní části také pro to, aby oblast nižšího tlaku za styčnou plochou pneumatiky s vozovkou nabírala vzduch z oblasti vysokého tlaku před ní.
Horní křidélka na brzdových kanálcích Ferrari pomáhají řídit úplav za předním křídlem(foto: Scuderia Ferrari)
Na brzdových kanálcích se pak v horní části objevují různá křidélka, která mají řídit úplav za předním křídlem. Je nežádoucí, aby se dostával nad pneumatiky a vytvářel vztlak. Místo toho se týmy snaží jej přimět k tomu, aby proudil kolem pneumatiky.
McLaren Sergia Péreze před včerejším závodem v Malajsii - spodní část brzdových kanálků (č. 1) má na starosti odvod zvířeného vzduchu kolem pneumatiky za kolo, horní část (č. 2) turbulentní vzduch vznikající za předním křídlem (foto: McLaren Mercedes)
Další věcí, která stojí na výše uvedených obrázcích za povšimnutí, je absence přívodního otvoru vzduchu na vnitřní straně kol - podobné řešení začal loni používat Williams. Pomáhá to k nižšímu odporu, chladící kapacita ale díky chytrému návrhu zbývající části není narušena.
Brzdové kanálky Williamsu (foto: Sutton Images)
Chytrá řešení WilliamsuWilliams letos přišel s dalším chytrým řešením, kdy vzduch odvádí skrz náboj kola směrem ven. Red Bull to minulý rok neprošlo, protože byl vzduch veden skrz jeho rotující část, která byla proto považována za pohyblivé aerodynamické zařízení, jež je pravidly zakázáno.
Důmyslný návrh brzdových kanálků Williamsu (foto: racepictures.com)
Williamsu o vozu FW35 přišel s podobným konceptem: vzduch je veden z vnitřní strany brzdového kanálku na vnějšek skrz otvor v náboji kola. Zlepšuje to aerodynamiku kolem kola a díky tomu, že je otvor statický, je řešení legální.
Skrz náboj kola proudí vzduch ven (foto: Williams F1 Team)
Zlepšení díky pokroku v aerodynamickém tuneluK rozvoji v této oblasti došlo díky pokroku v aerodynamických tunelech, kde mohou týmy nyní měřit síly působící na kolo pomocí čidel umístněných pod koly pod pohyblivou podlahou. To pomáhá také k vývoji výfuků a celkovému zvyšování aerodynamické efektivity monopostů.
Například v aerodynamických tunelech Toyoty, kde své vozy vyvíjí McLaren a Ferrari, čidla pod pohyblivým pásem měří na kolech 60% modelů síly o velikosti 30 - 300 N, u vozů plné velikosti 50 - 500 kg vpředu a 70 - 700 kg na zadní nápravě.
Pohled na přední části vozů dalších týmů:
Caterham CT03 (foto: Team Caterham F1)
Mercedes F1 W04 (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Force India VJM06 (foto: Sahara Force India)
Lotus E21 (foto: Lotus F1 Team)
Marussia MR02 (foto: Marussia F1 Team)
Red Bull RB9 (foto: Red Bull Racing)
Sauber C32 (foto: Sauber Motorsport AG)
Toro Rosso STR8 (foto: Scuderia Toro Rosso)
Williams FW35 (foto: Williams F1 Team)
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.