Red Bull začíná ke konci sezóny opět vládnout: Sebastian Vettel vyhrál tři závody za sebou a předstihl Fernanda Alonsa v šampionátu jezdců. Jakými úpravami prošel monopost RB8 od Singapuru?
Red Bull v posledních závodech sype z rukávu jednu novinku za druhou a připomíná mi jejich kvalitou loňské sezóny, kde téměř jakýkoliv nový díl, který na auto nasadil, fungoval. Očividně dosahují výborné korelace mezi počítačovými simulacemi (CFD), aerodynamickým tunelem a výsledky na dráze - na rozdíl od Ferrari, které se snaží udržet Alonsa na špici.
Někteří se domnívali, že za velkým zrychlením stojí nové dvojité DRS (DDRS). Přišly však na řadu okruhy, které mu lépe sedí a zároveň se na voze v poslední době objevila celá řada vylepšení - DDRS samotné není jediným či klíčovým prvkem, který pomohl zlepšit jejich formu. Pojďme si tedy projít ty nejpodstatnější změny, kterými prošel vůz RB8.
Přední křídloRakouská stáj do Singapuru přivezla přední křídlo, které je nejdůležitějším aerodynamickým prvkem, protože ovlivňuje proudění za ním kolem všech částí vozu. Nová verze představovala velký pokrok, celkově vylepšila proudění pro zefektivnění aerodynamiky - zejména kolem podlahy, kde vzniká nejvíce přítlaku.
Rozdělení klapky předního křídla vedlo k vylepšení proudění podél spodní části vozu
Nyní je možné volit také větší úhly náběhu klapky, aniž by hrozilo odtržení proudění. Spekulovalo se také o tom, že bylo zesíleno, aby se tolik nerotovalo podél své osy při vyšších rychlostech a prošlo přísnějšími zátěžovými testy FIA v Suzuce.
NosS novým křídlem se objevil také nový nos , který je o něco protáhlejší, nižší a ve spodní části vypouklejší (připomínající pelikána) - nedosahuje však takového prohnutí jako podobný prvek u Lotusu. Ke stejné úpravě přistoupil také Williams - nevytváří to samo o sobě více přítlaku, ale optimalizuje proudění, díky kterému části vzadu lépe fungují.
BočniceV Koreji nasadil také nové menší bočnice. Zmenšily se s nimi sice i vstupní otvory do kanálů pod nimi, ale zlepšila se cesta pro vedení výfukových plynů z výfuků s využitím Coanda efektů a zefektivnilo se proudění v zužující se zadní částí mezi koly, kde je nyní více prostoru.
Zkrácení bočnic Red Bullu RB8 v Koreji
DDRSV Singapuru Red Bull také na rozdíl od Lotusu bez větších obtíží nasadil DDRS. I když většina zahraničních zdrojů tvrdí, že dvojité DRS redukuje přítlak v oblasti spodního zadního křídla, stále si myslím, že k tomu dochází spíše pod hlavním profilem nahoře - žádný otvor se ve spodní části neobjevil a mimo 15cm centrální zónu by byl navíc ilegální.
Vstupní otvor DDRS, k redukci přítlaku dochází zřejmě hned o kousek blíže - pod hlavním profilem
DDRS představuje velkou výhodu zejména v kvalifikacích - v Suzuce či posledně v Koreji jej Vettel ani jednou během závodu nevyužil. Umožňuje nastavit větší úhel křídel a generovat větší přítlak, s čímž obvykle souvisí větší odpor a nižší maximální rychlosti na rovinkách - dodatečná redukce odporu však tuto nehodu eliminuje.
Díky vyššímu přítlaku jsou rychlejší v zatáčkách a také šetrnější k pneumatikám, z čehož se letos stala nezanedbatelná výhoda. V kvalifikaci je navíc dokáží rychleji zahřát. Red Bull obvykle volí maximální přítlak a spoléhá na ovládnutí přední řady v kvalifikaci, což se jim podařilo v Suzuce i v Koreji - mohou si dovolit udělat kompromis v oblasti maximálních rychlostí, protože pak v závodě nemusí nikoho předjíždět.
Třásně pod zadním křídlem zmizely
Upraveny byly i bočnice zadního křídla, zmizely vertikální třásně na jeho spodním okraji. Ty obvykle slouží k rozšíření pracovního prostoru difuzoru. Některé týmy se je však ve druhé části sezóny rozhodly seříznout, Red Bull se jich zbavil úplně.
Zadní zavěšeníRed Bull přepracoval i zadní zavěšení, což snížilo degradaci pneumatik. Díky výchozímu menšímu odklonu kol se zvětšila kontaktní plocha pneumatik s vozovkou, proto je RB8 lepší na výjezdech z pomalejších zatáček.
Red Bull upravil geometrii zadního zavěšení pro zlepšení trakce a degradaci pneumatik
© foto: Red Bull Racing, 2012
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.