Před čtyřmi týdny jsme zanalyzovali letošní vývoj zadního křídla Ferrari F2012. Dnes se podíváme na různé verze, které se objevily na monopostu stáje z Maranella od jeho představení až do posledního závodu před letní přestávkou - Velké ceny Maďarska.
Do Velké ceny Maďarska Ferrari letos představilo přinejmenším 7 různých verzí předního křídla. Hlavní úpravy přišly zároveň s velkými změnami vozu ve snaze snížit rychlostní manko, které jejich monopost F2012 dělilo od největších soupeřů (Lotus, McLaren, Mercedes a Red Bull) po předsezónních testech.
Společně s Red Bullem rozsáhlými úpravami dokazují velikost svých rozpočtů. Ve Valencii někdo trefně v nadsázce řekl, že rakouský tým po nasazení nové zadní části nasadil D-specifikaci svého vozu RB8.
Jedna z testovaných verzí v Maďarsku (foto: Scuderia Ferrari)
Nejnápadnějším rysem všech konceptů je vícenásobné rozdělení klapky na vnější straně u bočnic předního křídla. V minulosti závodil McLaren se čtyř- či pětiprvkovou klapkou, toto řešení však po úpravě technických pravidel v roce 2009 opustil. Podélné otvory v klapkách jsou ale stále povoleny a Ferrari se této svobody snaží maximálně využít.
Verze A: Od představení vozu po závody v Austrálii a v MalajsiiNápadným prvkem předního křídla při představení bylo vícero otvorů, které přeměnily koncept dvou klapek ve čtyři profily. Výsledkem není pouze vyšší míra přítlaku, ale také menší problémy s odtržením proudění (stallingem).
Verze B: předsezónní testy v BarceloněHned na počátku bylo zřejmé, že nový vůz se potýká s nedostatkem přítlaku v přední části, což bylo třeba vyřešit. Proto se v posledním předsezónním testu v Barceloně objevilo nové křídlo se zcela přepracovanými klapkami včetně způsobu, jakým jsou uchyceny k bočnicím. Klapky měly tři otvory a velkou Gurneyho klapku (viz zelená šipka).
Úpravy se objevily také na křidélku přední kaskády a bočnicích, jež obsahovaly kanál pro směrování vzduchu dovnitř (všechny změny vyznačeny žlutě). Bližší pohled na bočnice odhaluje strategii Ferrari: přesměrovat spodní tok na vnitřní stranu kol pomocí kanálů, zatímco horní tok je vytlačován na vnější stranu pneumatik. McLaren s tímto zakřivením přišel před několika sezónami.
Verze B byla testována také v Malajsii a v Číně. Ukázalo se však, že dostatečně nevyhovuje potřebám vozu, proto se nikdy nedostala do kvalifikace a závodu.
Verze C: Vyzkoušena v Číně, v závodech nepoužitaU této verze scházela pro dosahování vyšších maximálních rychlostí trojúhelníková Gurneyho klapka.
Verze D: Čína, BahrajnFerrari do závodu v Číně nasadilo další novou verzi, která krom chybějící Gurneyho klapky zahrnovala přepracované bočnice a přední kaskádu. Křidélko v její horní části má hluboký výřez poblíž bočnice pro další snížení aerodynamického odporu.
Tato verze byla testována i v Barceloně s logem Santanderu na její bočnici.
Verze E: testy v Mugellu, závody v Barceloně, Monaku, Montrealu, Valencii, Silverstone, Hockenheimu a na HungaroringuTestování v Mugellu bylo pro Ferrari velmi přínosné. Tým vyzkoušel spoustu nových dílů včetně přepracované zadní části, výfuků a také předního křídla, u kterého došlo ke změnám zejména na po jeho bocích a na bočnicích.
Ve spodní části vypadá křídlo podobně, ale horní část je zcela nová: méně zakřivená s drobným horizontálním trojúhelníkovým prvkem v zadní části pro zlepšení proudění kolem pneumatik. Tento prvek není zcela nový, vychází z předchozích sezón. Ke změnám došlo i v oblasti nastavitelných úchytů klapky.
Ferrari do Španělska přivezlo verzi D a E, aby si vzájemně porovnalo fungování nového a staršího řešení.
Verze F: Vyzkoušena ve Valencii, v závodech nepoužitaTuto verzi si Ferrari otestovalo ve Valencii, v Silverstone a na Hungaroringu. Obsahuje novou druhou klapku, která se více podobá té z představení, nové úchyty pro nastavování jejího úhlu a hlubší výřez v trojúhelníkovém prvku na bočnici, která jinak zdědila více kanálů pro zefektivnění proudění vzduchu dovnitř.
Verze G: Vyzkoušena v Německu, v závodech nepoužitaPoslední testovaná verze se objevila na Hockenheimu, tým jí nasadil i během tréninků v Maďarsku. Bočnice mají místo čtyř už pět kanálů, zmizel výřez v trojúhelníkovém prvku a úchyty pro nastavení klapek jsou z aerodynamických i mechanických důvodů jednodušší.
Další technické zajímavosti můžete najít v angličtině na blogu Michalise zde: formula1techandart.wordpress.com.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.
Rivalové na okruhu v Miami se nemusí obávat, že by lesklá helma Landa Norrise ve tvaru disko koule narušila jejich výhled. Tento extravagantní design je podle jezdce spíše zábavný, než praktický pro závodní účely.
Max Verstappen a Kelly Piquet čekají své první dítě a je možné, že miminko už přišlo na svět. S touto radostnou novinkou se však pojí i otázka, jaké národnosti jejich dítě bude, vzhledem k různým kulturním kořenům obou rodičů.
George Russell hodnotí start sezóny Mercedesu jako příjemné překvapení, ale stále má obavy ohledně závodního tempa. Britský pilot se obává, že problémy z Džiddy by se mohly opakovat i v Miami.
Oscar Piastri se po triumfu v Saúdské Arábii poprvé v kariéře ocitl na čele šampionátu F1 s náskokem deseti bodů. McLaren i Norris působí sebevědomě a jejich forma naznačuje, že letos mohou skutečně zasáhnout do boje o titul.
Yuki Tsunoda se s náročným vozem Red Bull RB21 adaptuje lépe, než se očekávalo, přičemž přiznává, že stále potřebuje více času na poznání jeho limitů. I přesto věří, že bude schopen uspět tam, kde jeho předchůdci Liam Lawson a Sergio Pérez selhali.