Inženýr Caterhamu Graham Roughton, který má na starosti elektroniku monopostu F1, nás blíže provede procesem nastartování. Rozhodně se nejedná o tak jednoduchou činnost, jako otočení klíčkem v běžném silničním vozidle.
1. Předehřátí vody a olejeExtrémní tolerance uvnitř motoru znamenají, že by jej studená voda poškodila, proto vodu a olej před nastartováním předehříváme. Taky nemůžeme prudce zrychlovat, pokud má převodovka méně než 50 °C.
Jakmile je motor Renault namontován k zadní straně šasi, zapínáme ohřívač vody, která po hodině dosahuje 60 °C. Pak ji společně se sedmi litry oleje pumpujeme do motoru.
2. Kontrola tlaku hydraulikyMou hlavní práci je zajistit, abychom měli stabilizovaný tlak hydrauliky. Pokud se jedná o nový motor, zahříváme ji na 50 °C. Je aktivována externím zařízením a zahřívá se sama díky tření. Proces můžeme urychlit aktivováním posilovače řízení a spojky.
3. Jemné doladění tlakuPoté se zaměřujeme na vodu a kontrolujeme tlaky. Vodní systém má obvykle 1,5 baru a my můžeme přidat či odebrat přesné množství vody pomocí stříkačky, abychom dosáhli správného tlaku.
Renault provádí svou kalibraci škrticích klapek a rozhoduje o přidání či odebrání oleje z úvodního natočení, které je ovládáno ručním ovladačem.
4. Použití startéruJakmile je Renault spokojen s úrovněmi oleje, teploty a tlaku, připravuje mechanik číslo jedna 24V startér motoru v zadní části vozu. Toto napětí je klíčové pro správné množství krouticího momentu, byť stejně jako vše ostatní v F1, to je na hraně.
Násada (lanceta) startéru je dlouhá 90 cm a míří přímo do převodovky. Drážka je zkosená, takže přesně zapadne na dané místo vozu.
5. Natočení motoruLanceta se dostane do převodovky, natáčíme motor a Renault uvolní externí vypínač baterie, jakmile jsou spokojeni. Když to udělají, elektronická řídicí jednotka (ECU) převezme ovládání vačky a dochází k zážehu.
Mou hlavní úlohou je kontrolovat tlak hydrauliky. Pokud bychom ho neměli, nikam bychom se nedostali, proto stále hlídáme senzory.
Nastartování vozu F1 není triviální záležitostí (foto: Renault Sport F1)
6. Výjezd z garážeJakmile jsme spokojeni, objeví se žluté světlo znamenající, že je auto připraveno. Když máme hydraulický tlak a vůz je nastartovaný, odpojujeme umbilikální kabel, jenž je připojený k laptopu, který má na starosti vyhodnocování telemetrie a provádění příkazů.
Auto je sundáno ze zvedáků, odepnou se ohřívače pneumatik, pilot zmáčkne spojku, zařadí první rychlostní stupeň, uvolňuje spojku a vyjíždí do pitlane.
7. Nácvik startuPilot při průjezdu pitlane vytočí motor pro kontrolu záběru spojky. My hledáme bod jejího záběru, když ji roztočíme na 12 tisíc ot/min a on ji postupně uvolňuje. Zpomalujeme ji o 4 tisíce ot/min a ECU si ten bod záběru zapamatuje.
Monitorujeme teploty a tlaky pomocí senzorů uvnitř pneumatik a infračervená čidla měří teplotu zvnějšku, z čehož se dozvíme, jak bude fungovat spojka. Její teplota je zaznamenávána infračerveným senzorem a fluidním senzorem spojky.
Pilot přidává plyn, kontroluje prokluz na zádi a od druhého rychlostního stupně může použít KERS. A pak už mizí.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.