Dnes se podíváme na vývoj jediné části: zadního křídla Ferrari. Ukážeme si, jak se na voze F2012 měnilo v první části sezóny 2012.
Týmy během sezóny představí několik upravených verzí svých předních a zadních křídel, které s jejich balíky fungují čím dál tím lépe. Úpravy předního křídla obvykle mají větší význam, protože tento prvek krom změny přítlaku ovlivňuje proudění podél zbytku celého monopostu.
Během posledních sezón se týmy věnují 3D designu a vyvíjejí čím dál tím sofistikovanější nejen přední, ale i zadní křídla. Obvykle vylepšují tři klíčové oblasti:- výřezy v horní části bočnic pro snížení indukovaného odporu- samotné klapky pro tvorbu vyššího přítlaku při co nejnižším odporu- spodní část bočnic, která ovlivňuje fungování difuzoru
V posledních dvou letech návrh zadních křídel zkomplikoval systém pro snížení přítlaku (DRS). "DRS nutí lidi navrhovat zadní křídla mnohem blíže svých limitů než obvykle. Proto opravdu musíte přesně určit parametry zadního křídla, je to teď mnohem těžší než v minulosti, kdy jste zkrátka kvůli odporu jen obětovali trochu přítlaku. Nyní máme i ten třetí parametr: sílu DRS efektu, který věci teď hodně ztěžuje," uvedl hlavní designér Ferrari Nikolas Tombazis.
Zadní křídlo Ferrari v Barceloně (foto: Scuderia Ferrari)
Ferrari od nevydařeného začátku tvrdě pracuje, výsledky byly patrné v podobě 6 různých verzí zadního křídla mezi závodem v Austrálii a ve Španělsku. Žádné se od svého předchůdce dramaticky nelišilo, jednalo se o optimalizace, které byly v souladu s dalším překotným vývojem vozu (přední křídla, deflektory, bočnice, výfuky, difuzor).
Verze A: Představení a předsezónní testování
Obsahuje tři výřezy v horní části bočnic, vykrojení uprostřed odtokové hrany horní klapky, která je od hlavního profilu oddělena třemi separátory (dva na kraji a jeden uprostřed).
Verze B: Březnové testování v Barceloně
Zmizelo vykrojení uprostřed odtokové hrany horní klapky, ve spodní části bočnic přibyly vertikální prvky zvyšující efektivitu difuzoru.
Verze C: Závody v Austrálii a v Malajsii
Přibyly vertikální lemy pro vedení vzduchu na vnější straně bočnic.
Verze D: Čína
Nové čtyři výřezy na horní straně bočnic, zakřivenější nový hlavní profil, dva separátory místo tří a dvojí vykrojení na odtokové hraně horní klapky.
Verze E: Bahrajn
Přibylo 150 mm široké křidélko (monkey seat, Y75) ve spodní části zadního křídla (beam wing) pro zvýšení přítlaku.
Verze F: Mugello, Barcelona
Významnější úprava zadního křídla s novým hlavním profilem a horní klapkou, která splývá s bočnicemi, které mají upravené výřezy: je jich více a nejsou zakřivené jako dříve. Ve spodní části jsou nyní čtyři horizontální prvky.
Spodní zadní křídlo je uprostřed prohnuté směrem vzhůru a v místě, kde se spojuje s bočnicemi, se na jeho odtokové hraně nachází výřez pro snížení odpor. Zadní nárazová struktura se světlem změnila svůj tvar v součinnosti s úpravou spodního zadního křídla tak, aby tato část vytvářela vyšší přítlak.
Verze G: Mugello (v závodech se neobjevilo)
Jedná se v podstatě o verzi F bez dodatečného 150 mm širokého křidélka nad spodním zadním křídlem. Ferrari v Mugellu před Velkou cenou Španělska testovalo nejméně tři verze zadního křídla (F, G, a H).
Verze H: Mugello (v závodech se neobjevilo)
Jedná se o verzi F s drobnou úpravou (horizontální prvek) na horní hraně bočnic pro snížení odporu. Lemy na jejich vnější části od verze C měly přimět vzduch k podobnému proudění jako vzduch na jejich vnitřní straně. Při smísení obou proudů za odtokovou hranou by mělo docházet k menšímu víření, což se pozitivně odráží v maximálních dosahovaných rychlostech.
Verze I: Monako
Tato verze je hybridem mezi křídlem použitým v Austrálii (C) a ve Španělsku (F). Horní klapka neobsahuje na odtokové hraně žádné výřezy a výřezy na horní straně bočnic jsou opět zakřivené. Přídavné křidélko nad spodním zadním křídlem má dva profily, přičemž ten hlavní a náběžná hrana horního jsou prohnuty do tvaru písmene M.
Po Monaku se Ferrari vrátilo k verzi z Barcelony s upravenými horizontálními prvky v dolní části bočnic. Samozřejmě během dalších velkých cen upravovalo úhly náběhů tak, aby seděly charakteristice tratí, na nichž se závodilo. Dalším verzím se budeme věnovat někdy příště.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.