Jak vypadá nový monopost Williamsu zblízka, co se na něm proti loňskému roku změnilo a jaké jsou jeho technické specifikace?
Williams po loňském propadáku potřebuje letos výsledky více než kterýkoliv jiný tým. Po výměně technického vedení a další interní restrukturalizaci by měl týmu k postupu vpřed pomoci také nový dodavatel pohonných jednotek: Cosworth od letošního roku nahrazuje Renault, s nímž v letech 1989 - 1997 získal čtyři jezdecké tituly mistra světa, pět konstruktérských titulů a 63 vítězství. Kvůli tomu mi ale ve zbarvení schází trochu té žluté barvy, ale to za už za mě zřejmě promlouvá subjektivní nostalgie.
Mechanický a aerodynamický design a vývoj byl již veden bez Sama Michaela, jenž přešel k McLarenu, pod dohledem technického ředitele Mika Coughlana. Monopost FW34 obsahuje méně než 5 % dílů z loňského FW33.
Motor Renault RS27 je o něco výkonnější, lépe ovladatelnější, spolehlivější, netrpí tak vysokou degradací výkonu v průběhu životního cyklu, má nižší spotřebu, poskytuje více flexibility při zástavbě do šasi, lepší provozní parametry a možnosti mapování. KERS si tým vyrábí sám, letos se zaměřil na optimalizaci jejich spolehlivosti a zejména na spolehlivost.
V důsledku nových pravidel se změnila podoba nosu, která nejvíce připomíná řešení Ferrari. Pod ním jsou nosníky prodlužující se směrem k zemi, v jejich přední části je prostřednictvím velmi krátké spojovací části uchyceno přední křídlo, zřejmě pro dosažení potřebné flexibility při vyšších rychlostech, kdy se křídlo pod vyšším tlakem vice prohne a dojde ke snížení odporu. Jeho dlouhé nosníky "narovnávají" proudění vzduchu pod vozem.
Přední zavěšení je typu push-rod s tradičními horními a spodními rameny umístěnými tak, aby pomohli znovu srovnat vzduch proudící z odtokové hrany předního křídla a zoptimalizovat jeho proudění směrem k podlaze. Přední brzdové kanálky jsou a kompaktnější než loni.
Výfuky jsou čistě zapuštěny do horní části bočnic a zdá se, že směřují na spodní část zadního křídla (beam-wing), aby došlo ke zvýšení jeho výkonnosti v důsledku proudění výfukových plynů. Jejich přínos však bude minimální vzhledem k tomu, že se koncovky nacházejí daleko směrem k přední části bočnic. Zajímavé je také posazení airboxu na dva tenké pilíře.
Tým z Grove zůstal u své inovativní převodovky posazené velmi nízko, změnilo se ale zadní pull-rod zavěšení, které má klasická dvě ramena, z nichž jedno je uchyceno k převodovce, místo loňské konfigurace tří ve tvaru písmene Z, zmenšil se rovněž úhel hnacích poloos, které loni dosahovali extrémního sklonu kolem 14°.
Zadní křídlo vychází z loňského modelu, zaujalo mě poměrně elegantní řešení DRS mechanismu (viz obrázek výše), který je menší než u některých předních týmů. Navíc hydraulika již není vedena centrálním pilířem, který až do konce sezóny plynule navazoval na převodovku, nýbrž bočnicemi křídla. V oblasti předních i zadních křídel a bočnicových panelů však do Melbourne ještě dojde u většiny týmů k velkým změnám.
Difuzor obsahuje na odtokové hraně Gurneyho klapku, ovšem ne po celém horním obvodu jako loni - zhruba v polovině se objevují výřezy. Centrální kanál v difuzoru je poměrně široký, mohl by tedy být náchylný na separaci proudění. Pokud by k ní docházelo, ovlivňovalo by to velkou část výkonnosti difuzoru a vůz by byl v zatáčkách nervózní.
Srovnání s loňským vozem FW33
Technické informace
- šasi: konstrukce monokoku laminovaná z karbonové epoxidové pryskyřice a voštinové kompozitní struktury vyhovující požadavkům FIA na pevnost a nárazuvzdornost- přední zavěšení: dvojitá ramena z uhlíkových vláken, s tyčí sbíhavosti a pushrodem aktivujícím pružiny a zkrutný stabilizátor- zadní zavěšení: dvojitá ramena a pull-rod aktivující pružiny a zkrutný stabilizátor- převodovka: sedmirychlostní (+ zpátečka) sekvenční bezprodlevová poloautomatická Williams F1, elektro-hydraulické řazení- spojka: karbonová, vícelamelová
- tlumiče: Williams F1- kola: RAYS z kovaného hořčíku- pneumatiky: Pirelli (šířka: 325 mm vpředu, 375 mm vzadu)- brzdový systém: šestipístkové třmeny AP po celém obvodu, karbonové kotouče a destičky- řízení: Williams s posilovačem ozubnice s pastorkem- palivový systém: kevlarem zesílená pryžová nádrž- elektronické systémy: standardní elektronická řídící jednotka FIA SECU- chladicí systém: hliníkové radiátory pro chlazení oleje, vody, KERSu a převodovky- kokpit: šestibodové bezpečnostní pásy, 75mm pásy přes ramena a HANS systém, odnímatelná anatomicky tvarovaná sedačka z uhlíkových vláken potažená alcantrou
Rozměry- celková délka: 5000 mm- celková šířka: 1800 mm- celková výška: 950 mm- hmotnost: maximum povolené FIA- rozvor: maximum povolené FIA
Motor: Renault 2,4l V8 90°- pneumatické ovládání ventilů- palivo a maziva: Total- vysokoenergetický induktivní zapalovací systém- blok motoru a písty: hliníková slitina- kliková křídel: nitridovaná ocelová slitina s vyrovnávacím závažím z wolframové slitiny- ojnice: titanová slitina
© Foto: Andrew Ferraro/Williams F1
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.