Výrobce motorů Mercedes AMG pozval včera na prohlídku do své továrny v Brixworthu skupinu novinářů. Co zajímavého jsme se o letošní sezóně z pohledu pohonných agregátů a KERSu mohli díky Jamesovi Allenovi dozvědět?
Každý pilot v roce 2011 mohl v 19 závodech bez penalizace využít 8 pohonných jednotek. Jedna z nich letos ujela celkem 3 073 km, což zahrnuje tři závody na počátku sezony a šest pátečních tréninků. Týmy nasazování nových jednotek plánují vždy pro Turecko, Spa a Monzu - poté obvykle absolvují již pouze jeden, nikoliv dva závody.
Pryč jsou doby, kdy týmy s sebou na víkend vozily 10 motorů a každý den nasazovaly čerstvý. Díky zmrazení současných V8 se pracovalo na výzkumu a zlepšilo se poznání, což se odráží v úžasné spolehlivosti. Keramické písty jsou dnes například lehčí než ty, které byly obsaženy v kvalifikačních motorech před 10 lety - tehdy vydržely pouze hodinovou kvalifikaci, dnes 3 000 km.
Další výzvu letos představoval omezovač otáček v situacích, kdy pilot použil DRS i KERS ve stejný okamžik, což na konci rovinek zvyšovalo maximální otáčky (při stejném rychlostním stupni) o tisícovku za minutu. Zásahu omezovače je možné vyhnout se odlišným zpřevodováním, protože to o 15 - 20 % zvyšuje zátěž motoru.
Zajímavé bylo také využívání výfukových plynů pro zvyšování přítlaku difuzoru, což bude příští rok zakázáno. Zkušený inženýr Mercedesu Andy Cowell novinářům ukázal grafy z telemetrie, kdy pilot v zatáčce uvolní plynový pedál, škrticí klapka zůstává otevřená a krouticí moment je utnut opožděným zážehem, přičemž do difuzoru směruje mnohem větší množství výfukových plynů. Jejich teplota přitom stoupá o více než 200 °C, což vedlo k využívání velmi drahých teplotně odolných materiálu.
Důvtipnost tohoto řešení se díky speciálním módům, díky nimž mohl pilot využívat škrticí klapku zvláštním způsobem a ovlivňovat přítlak v zatáčkách. Cowell potvrdil, že právě to bylo oblastí, v níž Vettel získával v klíčových okamžicích, zejména během poslední kvalifikační jízdy.
Současný V8 motor Mercedesu (foto: Mercedes GP)
KERS bude od roku 2014 dvojnásobně výkonný a stane se součástí ERS, tedy systému sbírajícímu více energie z různých zdrojů. Jako vzorový příklad jeho využití pro útok bylo uvedeno Hamiltonovo předjetí Vettela v Číně. Lewis využil velkou dávku v KERSu v místě, kde byste to neudělali kvůli dosažení rychlejšího času na kolo - mezi zatáčkou č. 6 a 7. Udělal to, protože věděl, že mu umožní dostat se vedle Sebastiana na vnitřní stranu levotočivé zatáčky. A vyšlo.
Jako příklad úspěšného defenzivního využití posloužil opět Hamilton a dlouhá rovinka v Koreji při souboji s Webberem, jenž v závěsu za Lewisem mohl navíc využívat DRS. I v tomto případě pomohl velmi dobrý KERS, jehož přínos činí obvykle kolem 0,4 sec na kolo.
Mercedes dodává všem třem svým zákazníkům (McLaren, Mercedes, Force India) úplně stejnou specifikaci motoru a KERS. Jediným rozdílem je kabeláž KERSu kvůli odlišnému návrhu šasi. Letos se mu podařilo snížit hmotnost tohoto systému na pouhých 24 kg a zvýšit efektivitu na 80 %. Znamená to, že potřebuje nasbírat 500 kJ energie pro to, aby zpět poslal 400 kJ.
Novináři dostali rovněž možnost podívat se na dynamometru, kde se zkoušely některé součástky pro rok 2012 a nápady pro nový V6 turbomotor, který se v F1 bude využívat od roku 2014. Motory jsou jedinou oblastí, kde se v F1 neustále testuje. Zatímco každý z týmu ročně ujede na tratích kolem 50 000 km, což představuje díky třem zákazníkům celkem 150 000 km, stejný počet km absolvují agregáty Mercedesu při testování na dynamometru.
Michael Schumacher jej dokáže poskládat (nasadit vstřikování, tepelné stínění a výfuky) do tří minut (foto: Mercedes GP)
Každý z osmi nových motorů pro všechny piloty je na brzdě prověřen během základního testu (shakedown), jenž zahrnuje 150 km, než je nasazen do vozu na trati. Mercedes na závodech každému ze svých týmů v rámci podpory poskytuje s motory také tři techniky, tři inženýry a jednoho manažera.
Inženýr Petronasu během návštěvy vysvětloval, jak probíhá spolupráce s Mercedesem v oblasti paliva a maziv. Díky nim se daří zvyšovat výkon a představují prostor pro další zlepšování.
Šéf Williamsu James Vowles věří, že Formule 1 je blízko příchodu nové americké hvězdy. Podle něj mají Spojené státy čím dál větší vliv na sport jak komerčně, tak z pohledu jezdeckého talentu.
Martin Brundle se zaměřil na to, jak Max Verstappen závodí proti Landu Norrisovi a Oscaru Piastrim. Podle něj je v těchto duelech patrný vzájemný respekt i promyšlenější strategie než vůči jiným soupeřům.
Christian Horner se domnívá, že nové motorové regule pro příští sezónu přinesou Mercedesu výrazné výzvy, a podobný pohled sdílí i řada dalších v paddocku. Jeho názor podpořil i Ford, který očekává, že změny zásadně ovlivní výkonnost týmů.
Mick Schumacher nadále usiluje o návrat do Formule 1 a do své blízkosti přizval zkušeného poradce Dirka Müllera. Ten věří, že Schumacher je dnes mentálně i jezdecky dál než při svém debutu a má šanci znovu prorazit.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.