V Koreji nasadilo Ferrari na voze Fernanda Alonsa nové přední křídlo, které používal nejen v tréninku, ale také v kvalifikaci a v závodě, přestože se vyznačovalo zcela odlišnou aerodynamickou filozofii, než jsme dosud i italského týmu vídávali. V čem se lišilo a co o něm prozradil šéf týmu Stefano Domenicali?
Alonso byl v Koreji potěšen rychlosti vozu 150° Italia, obzvlášť ke konci svých stintů, posteskl si jen nad jeho slabší formou v kvalifikacích. Co je třeba pro to, aby se situace zlepšila? "Musíme být nápaditější a agresivnější v konceptech u nového vozu."
Nové přední křídlo, kterým byl v Jeongamu vybaven jeho vůz, poukázalo na některé cesty, kterými se technický tým v Maranellu před příští sezónou zabývá. Bylo úplně jiné, než křídla, jež se dosud na rudých vozech objevovala. Stejný byl pouze nos a nosníky křídla, všechny plochy podílející se na tvorbě přítlaku byly jinak zcela nové.
"Byl to vývojový experiment pro naše auto pro rok 2012," vysvětluje Domenicali. "Po našich problémech s korelací mezi aerodynamickým tunelem a tratí na počátku roku je pro nás v rámci přípravy na příští rok důležité vědět, že to, co vidíme v našem tunelu, odpovídá chování na trati."
Šéf Ferrari potvrdil, že všechna data získaná v Jeongamu o předním křídle odpovídají těm z tunelu, což je pro tým dobrou zprávou.
Nové tříprvkové přední křídlo Ferrari: zmizel vertikální prvek z bočnic (1), horní klapka je složena pouze z jednoho prvku (2), rozšířeno bylo vnější křidélko horní kaskády (3) a objevil se výřez ve spodním nosném profilu (4)
Nový díly svými prvky připomíná křídlo Williamsu FW33 či letošního Red Bullu RB7. Možná se jedná o snahu napodobit v závěru sezóny letošní nejrychlejší auto a zkontrolovat, zda výkonnost na dráze odpovídá datům z aerodynamického tunelu, na čemž by pak mohli stavět zbytek vozu, který by si za vzor mohl vzít mistrovské dílo Adriana Neweyho.
Protože je vývojové křídlo zamýšlené pro zcela jiný vůz, je nepravděpodobné, že by bylo optimalizované pro letošní monopost 150° Italia. Proto není správné vyvozovat, že nové křídlo moc rychlosti vozu nepomohlo a že Alonso nebyl o moc konkurenceschopnější než Felipe Massa se starší verzí.
Fernando Alonso s novým křídlem(foto: Scuderia Ferrari)
Felipe se kvalifikoval před Španělem a v první části závodu si také udržoval před ním svou pozici. Alonso se po závodě snažil diplomaticky vysvětlit, že jej týmová dvojka příliš nezdržovala: "Když jsem jezdil za Felipem, jezdil jsem celkem naplno." Oficiální verze.
Jenže podle BBC rádiem (což v TV přenosu nezaznělo) na počátku Velké ceny Koreje upozorňoval, že je rychlejší než Massa. Jinými slovy si přál, aby jej Brazilec pustil před sebe, podobně jako na Hockenheimu v roce 2010. Nakonec se před něj dostal díky lepší práci s pneumatikami po druhých zastávkách v boxech.
Šéf Williamsu James Vowles věří, že Formule 1 je blízko příchodu nové americké hvězdy. Podle něj mají Spojené státy čím dál větší vliv na sport jak komerčně, tak z pohledu jezdeckého talentu.
Martin Brundle se zaměřil na to, jak Max Verstappen závodí proti Landu Norrisovi a Oscaru Piastrim. Podle něj je v těchto duelech patrný vzájemný respekt i promyšlenější strategie než vůči jiným soupeřům.
Christian Horner se domnívá, že nové motorové regule pro příští sezónu přinesou Mercedesu výrazné výzvy, a podobný pohled sdílí i řada dalších v paddocku. Jeho názor podpořil i Ford, který očekává, že změny zásadně ovlivní výkonnost týmů.
Mick Schumacher nadále usiluje o návrat do Formule 1 a do své blízkosti přizval zkušeného poradce Dirka Müllera. Ten věří, že Schumacher je dnes mentálně i jezdecky dál než při svém debutu a má šanci znovu prorazit.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.