Toro Rosso představilo v Belgii významné úpravy svého vozu. Dnes se podíváme na velkou změnu v přední části vozu a na nové zadní křídlo s vyšším efektem systému pro snížení odporu (DRS).
Úpravy znatelně zrychlily vůz a tým se vytáhl již v kvalifikaci, kdy Jaime Alguersuari překvapil šestou příčkou na startovním roštu, když zajel jen o půl sekundy horší čas než tentokrát rychlejší Felipe Massa z dvojice Ferrari. Za sebou nechal obě i taková esa, jako jsou Fernando Alonso či Jenson Button.
Alguersuari s vylepšeným vozem STR6 (foto: Scuderia Toro Rosso)
Jeho týmovému kolegovi Sébastienu Buemimu k postupu do Q3 scházelo pouhých 67 tisícin sekundy. Ze zlepšené konkurenceschopnosti vozu však v neděli nevytěžili nic: Jaimeho sestřelil hned v první zatáčce Senna, Švýcara o šest kol později Pérez. Zklamané Toro Rosso tak v Belgii začalo balit ještě před prvním výjezdem safety-caru.
NosJedna z hlavních úprav spočívala ve změně nosu, který se nyní nachází výše a je užší. Jeho profil je velmi podobný tomu, který používá Mercedes (foto). Povinnými crash-testy FIA prošel 4. srpna 2011.
Množství vzduchu, které proudí pod nosem k přední části šasi mezi předními koly, je kritické pro výkonnost spodní části podlahy. Samotná výška nosu umožňuje lépe řídit proudění vzduchu díky deflektorům na jeho spodní straně a také zvýšit výkonnost předního křídla, aniž by došlo k narušení proudění směrem k podlaze.
Zadní křídloKřídlo neobsahuje zvlnění v třetinách své délky, s nímž tým poprvé přišel v Monaku. Náběžná strana hlavní profilu křídla se směrem ke středu zvedá, horní nastavitelná klapka byla zmenšena kvůli maximalizaci DRS efektu.
Srovnání s Hungaroringem na obrázku by nebylo ideální kvůli zcela odlišným požadavkům okruhu na přítlak, proto jsem přidal horní snímek z Kanady, kde Toro Rosso nasadilo podobnou konfiguraci vozu STR6. I v tomto případě je horní klapka o poznání menší.
Takové řešení sice není v zavřeném stavu tak aerodynamicky efektivní, nabízí však větší zrychlení po aktivaci DRS systému, což je výhodné zejména v kvalifikaci, kdy jeho využívání není omezeno pouze na jednu zónu.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.