Které změny patřily k těm největším, k nimž sáhl McLaren ve Valencii a v Silverstone? Zaměříme se dnes na jeho nové přední a zadní křídlo.
McLarenu se v posledních dvou závodech nedařilo, jeho vozy již v závodech nebyly nejrychlejší, ba co více, předstihlo je i Ferrari. Lewis Hamilton dojel dvakrát čtvrtý, Jenson Button ve Španělsku šestý, ale doma kvůli nedotaženému kolu nespatřil cílovou vlajku vůbec.
Ve Valencii se jim přehřívaly pneumatiky (více v článku Proč McLaren ve Valencii výkonnostně propadl), v Silverstone je hodně postihlo dočasné zpřísnění mapování motorů, nevydařená kvalifikace a spousta zbytečných chyb. Tempo vývoje není takové, jak často zní z prohlášení a soupeři se vzdalují. Ve Wokingu budou muset zabrat, chtějí-li úspěšně bojovat s Ferrari o druhé místo.
Inovovaný McLaren MP4-26 v Silverstone
Přední křídloMcLaren přivezl již k minulému závodu do Valencie hodně pozměněné přední křídlo s novými bočnicemi a horní klapkou v přední části křídla. V bočnicích se nyní objevují dva výřezy (3) místo jednoho (další je ještě zakrytý ve tmavé části směrem k zadnímu okraji, jeho tvar se změnila ale jen nepatrně).
Tyto otvory přivádějí více vzduchu k místu, kde se stýká náběžná hrana hlavní klapky a bočnice, díky tomu je možné norní klapku více naklonit. Náklon poté určuje, jaké množství vzduchu bude z vnějšku obtékat kolo.
Horní klapka přišla o Gurneyho klapku na odtokové hraně (1) v místě ohybu, změnil se také její sklon (při pohledu zepředu) a tvar směrem k místu uchycení k hlavnímu profilu (2). Tyto drobné změny ovlivňují tok vzduchu z odtokové hrany této klapky ke zbytku auta. Pomáhají dosáhnout konzistentnějšího proudění a vyššího přítlaku pod podlahou monopostu.
Zadní křídloMcLaren od počátku sezóny používá zadní křídlo s hydraulicky ovládanou velkou (nebo spíše hodně hlubokou) horní pohyblivou klapkou. Cílem při konstrukci byl maximální přítlak při neaktivním DRS, zatímco většina ostatních týmů postupně změnila priority - minimalizují její velikost, což vede k silnějšímu DRS efektu a dosahování vyšších rychlostí při otevření křídla. Nevýhodou je naopak nižší přítlak v zavřeném stavu a také nasazení v závodech, kdy je využívání DRS limitováno pouze na jedno místo na trati (navíc za omezených podmínek).
Tým z Wokingu letos patříval na rovinkách k nejrychlejším, proto neměl až takovou potřebu zvyšovat výkon svého DRS systému. Nyní se to ale mění: snaží se vylepšit rychlost v kvalifikaci, v níž zejména na Red Bull ztrácel, byť byl potom v některých závodech rychlejší.
Podobně jako Ferrari převezl McLaren do Silverstone křídlo s klapkou ovládanou elektromotorkem (1) místo hydraulického ovládání pomocí mechanismu ukrytého v prostředním pilíři zadního křídla, který u nové verze není potřeba, což s sebou nese výhodu v podobě nižšího aerodynamického odporu, protože v tomto místě dochází k menšímu blokování proudění a křídlo tak může konzistentněji pracovat po celé své šířce.
Cílem nového křídla je optimalizovat odpor při otevřeném křídle. Protože je horní klapka podstatně kratší, byl prodloužený hlavní profil, jenž je také více skloněný. Při otevření mezery na 50 mm dochází k odtržení proudu vzduchu (stallingu) na spodní straně hlavního profilu, což vede ke snížení odporu na mnohem větším povrchu křídla.
Kritický je návrh tohoto řešení při uzavřené klapce, která je posunuta o něco více dozadu za spodní povrch křídla, než by byla normálně. Náročné je dosáhnout toho, aby docházelo ke konzistentnímu spojování vzdušných proudů. Častěji se také objevují problémy se separací při jízdě za druhým vozem.
Nové křídlo zezadu, na spodní straně hlavního profilu jsou patrné stopy po fialovém flow-visu,který týmu pomáhá zkoumat proudění vzduchu
Na obrázku níže je dobré si povšimnout také hezky tvarované bočnice s otvory pro snížení indukovaného aerodynamického odporu. Toto řešení používají v současnosti všechny týmy. Cílem je umožnit vzduchu o vysokém tlaku nad křídlem unikat skrz tyto otvor na ven. Tím dochází ke snížení rozdílů v tlaku, jenž způsobuje vznik vzdušných vírů vytvářejících značné množství odporu. Díky omezení tohoto víření může monopost dosahovat vyšších maximálních rychlostí.
Zakončení horní části bočnice mě zaujal (viz obrázek níže). Křídlo obsahuje pět výřezů, přičemž tři prvky mezi těmi horními jsou spojeny, ale jsou "samonosné:" nejsou vzadu uchyceny ke klapce - ta drží pouze na té horní části nad prvním výřezem - ani k ničemu jinému, prostě tam visí ve vzduchu. Někdo si musel pěkně vyhrát s FEA analýzou. Toto řešení pomáhá vylepšit efektivitu křídla v uzavřeném stavu.
McLaren však na rozdíl od Ferrari své nové zadní křídlo do kvalifikace a závodu nakonec nenasadil.
Šéf Williamsu James Vowles věří, že Formule 1 je blízko příchodu nové americké hvězdy. Podle něj mají Spojené státy čím dál větší vliv na sport jak komerčně, tak z pohledu jezdeckého talentu.
Martin Brundle se zaměřil na to, jak Max Verstappen závodí proti Landu Norrisovi a Oscaru Piastrim. Podle něj je v těchto duelech patrný vzájemný respekt i promyšlenější strategie než vůči jiným soupeřům.
Christian Horner se domnívá, že nové motorové regule pro příští sezónu přinesou Mercedesu výrazné výzvy, a podobný pohled sdílí i řada dalších v paddocku. Jeho názor podpořil i Ford, který očekává, že změny zásadně ovlivní výkonnost týmů.
Mick Schumacher nadále usiluje o návrat do Formule 1 a do své blízkosti přizval zkušeného poradce Dirka Müllera. Ten věří, že Schumacher je dnes mentálně i jezdecky dál než při svém debutu a má šanci znovu prorazit.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.