Na první pohled se na předním křídle Red Bullu mnoho věcí v Kanadě nezměnilo. Při bližším zkoumání však na povrch vyplyne spousta jemných úprav, ke kterým tým sáhl pro vylepšení aerodynamické efektivity svého vozu RB7.
Red Bull neusíná na vavřínech a dále pokračuje ve vývoji svého monopostu. V Kanadě na okruhu, který vyžadoval menší přítlak, představil nové přední křídlo. Obecně pro mě byly jen malé změny na vozech pro mne vcelku překvapením - obzvlášť u McLarenu, který s sebou přivezl zadní křídlo (velikostí horní klapky s nadsázkou připomínající vrata) podobné tomu, s nímž jezdil ve zcela odlišném Monaku. Pro Monzu však budou muset vyvinout nové křídlo pro velmi nízký přítlak.
Výraznější úpravu tohoto prvku představil jen Renault - křídlo ve tvaru W podobné tomu, které testoval již loni. Jeho aerodynamická efektivita se podle Garyho Andersona pohybovala kolem 3:1 (přítlak:odpor), což představuje velký rozdíl proti celkové aerodynamické efektivitě monopostu 3,5:1. Do kvalifikace s vyhlídkou na mokrý závod jej nenasadil, stejně jako své nevídaně tvarované křídlo pro maximalizaci efektu DRS nevyužil ani Williams.
Zadní křídla, která týmy nasadily během tréninků v Kanadě
Přední křídla v KanaděOptimalizace nastavení předního křídla pro nižší úrovně přítlaku představuje pro týmy opravdový oříšek, nemohou jej měnit tak radikálně, jako zadní část. Zbytek vozu je totiž navržen tak, aby pracoval s proudem vzduchu, který k němu plyne z odtokové hrany předního křídla, proto se nedá přítlak snížit pouhým zmenšením úhlu náběhu jeho klapky.
Pokud by k tomu došlo, nesnížil by se přítlak pouze v přední části vozu, ale přišel by o něj celý zbytek monopostu, čímž by došlo k značnému narušení aerodynamiky. Proto týmy volí pro snížení odporu drobné úpravy, které jsou výsledkem pečlivé práce v CFD a v aerodynamických tunelech. Co se tedy změnilo na předním křídle Red Bullu?
Došlo k protažení výřezu směrem nahoru a dovnitř (1), změnila se odtoková hrana horní klapky, která již není tak vyříznutá (2) a směrem k vnitřní části se zaobluje a zvedá (3). Red Bull se tím snaží dostat více vzduchu ke spodní části vozu a zefektivnit proudění kolem bočnic k difuzoru.
Sebastian Vettel měl při své havárii upravenou vnitřní část horní kaskády (4), profily se směrem okraji stáčely dolů. Tuto verzi však Red Bull po zbytek víkendu již nenasadil - buď jich neměl dost, nebo řešil závažnější problémy (KERS) a na jejich testování neměl čas (Webber třetí trénink musel nedobrovolně vynechat).
Změnilo se vnitřní uchycení spodní klapky k méně zaoblenému hlavnímu profilu, kde se objevil zářez směrem k zadní části vozu (5), stejně jako uchycení k bočnici křídla, které je ve spodní více zakroucené (8). Došlo i na protažení drobného vertikálního prvku pod křídlem až náběžné hraně hlavního profilu (7).
V očekávání mokrého závod se však tým nakonec rozhodl použít starší verzi generující vyšší přítlak.
Foto: Vodafone McLaren Mercedes, Williams F1, Lotus Renault GP, Red Bull Racing
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.