Toro Rosso si pro sezónu 2011 naplánovalo dva významné balíky úprav svého monopostu STR6. Ten první přišel v Monaku, dalšího se dočkáme v pozdější fázi sezóny.
Hlavní inženýr Toro Rosso Laurent Mekies již před měsícem na stránkách týmu uvedl: "Velké kroky v oblasti vývoje vozu během roku jsme naplánovali už před začátkem sezóny. Významný krok vpřed učiníme v Monaku a další později během sezóny. Máme v plánu tyto dva kroky, snad nám pomohou hodně zlepšit výkonnost." K jakým velkým změnám na voze došlo během posledního závodního víkendu?
Zadní křídloTým představil v Monaku, kde se všichni honili za maximálním přítlakem nádherně tvarované zadní křídlo s neobvykle zakřivenými profily jak na náběžných, tak i na odtokových hranách. Na tomto okruhu se všichni snažili získat maximální přítlak.
Křídlo Toro Rosso se snaží elegantně rozdělit rovnoměrně zátěž po celé jeho šířce a je nápaditě trojrozměrně tvarováno v oblasti separátorů, kde se hlavní profil spojuje s horní klapkou, a v místech, kde se nachází mechanismy pro změnu její polohy (DRS). Není jeden uprostřed, jako například u McLarenu či Red Bullu, ale jsou dva v necelé třetině délky od okrajů (viz zelené šipky).
Cokoliv prochází mezerou mezi profily, způsobuje problémy s oddělováním proudů vzduchu pod povrchem křídla a tudíž ke snížení celkové efektivity, proto je v této oblasti tak precizně tvarováno.
Ve spodní části nad difuzorem přibylo uprostřed v povolené 15 cm zóně další křidélko (zelená šipka) pro další navýšení přítlaku. Menší modrou šipkou je vyznačena úprava zadního zavěšení, které si popíšeme dále.
Zadní zavěšeníV Monaku se kvůli vylepšení proudění vzduchu nacházelo spodní rameno zadního zavěšení na voze STR6 mnohem výš, než jsme byli zvyklí.
Změnilo se i uspořádání brzd - ty již nejsou nění zcela ukryty v bubnu, také třmeny se už nenacházejí v horizontální poloze ve spodní částí, ale netypicky v horní třetině uvnitř kola, téměř ve vertikální poloze.
Díky novému uspořádání brzd těhlice pomáhá vytvářet vyšší přítlak. Také to umožňuje lepšímu proudění horkých výfukových plynů, které nevystavují spodní část zavěšení velké teplotní zátěži, nebude se již tak smažit.
Toro Rosso si tím otevírá cestu pro další aerodynamický vývoj v této oblasti. Nevýhodou je podstatně vyšší zátěž spodního ramena zavěšení, vše proto musí být o něco pevnější a tudíž i těžší.
Upravený difuzor a podlahaToro Rosso již v Barceloně nasadilo na Alguersuariho voze novou podlahu s difuzorem, Buemi si tyto úpravy mohl poprvé užít až v Monaku.
Do Kanady veze Toro Rosso aerodynamický balík pro nízký přítlak (například nové zadní křídlo) - monoposty by tam měly dosahovat rychlosti přes 340 km/hod. Další významnější úpravy chystá tým z Faenzy pro Valencii.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.