Toro Rosso si pro sezónu 2011 naplánovalo dva významné balíky úprav svého monopostu STR6. Ten první přišel v Monaku, dalšího se dočkáme v pozdější fázi sezóny.
Hlavní inženýr Toro Rosso Laurent Mekies již před měsícem na stránkách týmu uvedl: "Velké kroky v oblasti vývoje vozu během roku jsme naplánovali už před začátkem sezóny. Významný krok vpřed učiníme v Monaku a další později během sezóny. Máme v plánu tyto dva kroky, snad nám pomohou hodně zlepšit výkonnost." K jakým velkým změnám na voze došlo během posledního závodního víkendu?
Zadní křídloTým představil v Monaku, kde se všichni honili za maximálním přítlakem nádherně tvarované zadní křídlo s neobvykle zakřivenými profily jak na náběžných, tak i na odtokových hranách. Na tomto okruhu se všichni snažili získat maximální přítlak.
Křídlo Toro Rosso se snaží elegantně rozdělit rovnoměrně zátěž po celé jeho šířce a je nápaditě trojrozměrně tvarováno v oblasti separátorů, kde se hlavní profil spojuje s horní klapkou, a v místech, kde se nachází mechanismy pro změnu její polohy (DRS). Není jeden uprostřed, jako například u McLarenu či Red Bullu, ale jsou dva v necelé třetině délky od okrajů (viz zelené šipky).
Cokoliv prochází mezerou mezi profily, způsobuje problémy s oddělováním proudů vzduchu pod povrchem křídla a tudíž ke snížení celkové efektivity, proto je v této oblasti tak precizně tvarováno.
Ve spodní části nad difuzorem přibylo uprostřed v povolené 15 cm zóně další křidélko (zelená šipka) pro další navýšení přítlaku. Menší modrou šipkou je vyznačena úprava zadního zavěšení, které si popíšeme dále.
Zadní zavěšeníV Monaku se kvůli vylepšení proudění vzduchu nacházelo spodní rameno zadního zavěšení na voze STR6 mnohem výš, než jsme byli zvyklí.
Změnilo se i uspořádání brzd - ty již nejsou nění zcela ukryty v bubnu, také třmeny se už nenacházejí v horizontální poloze ve spodní částí, ale netypicky v horní třetině uvnitř kola, téměř ve vertikální poloze.
Díky novému uspořádání brzd těhlice pomáhá vytvářet vyšší přítlak. Také to umožňuje lepšímu proudění horkých výfukových plynů, které nevystavují spodní část zavěšení velké teplotní zátěži, nebude se již tak smažit.
Toro Rosso si tím otevírá cestu pro další aerodynamický vývoj v této oblasti. Nevýhodou je podstatně vyšší zátěž spodního ramena zavěšení, vše proto musí být o něco pevnější a tudíž i těžší.
Upravený difuzor a podlahaToro Rosso již v Barceloně nasadilo na Alguersuariho voze novou podlahu s difuzorem, Buemi si tyto úpravy mohl poprvé užít až v Monaku.
Do Kanady veze Toro Rosso aerodynamický balík pro nízký přítlak (například nové zadní křídlo) - monoposty by tam měly dosahovat rychlosti přes 340 km/hod. Další významnější úpravy chystá tým z Faenzy pro Valencii.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.