Kdyby se v F1 udělovaly letos ceny za radikální design, jednu by si určitě odneslo Toro Rosso za koncept dvojité podlahy. Nejedná se ale doslova o dvojitou podlahu - o co tedy? Jaké to skýtá výhody a nevýhody?
Šéfdesigner Ben Butler vysvětluje, co dvojitá podlaha v případě Toro Rosso STR6 znamená: "Raději tomu říkáme extrémně podseknuté bočnice. V podstatě to znamená, že jsme všechna zařízení, která jsou normálně v podlaze a v oblasti bočnic, zvedli a uvolnili jsme cestu [pro proudění vzduchu] směrem k zadní části auta.
Zní to jednoduše, ale při instalaci jsme toho museli spoustu změnit, abychom mohli tento koncept přijmout. Výsledkem je nepřerušená cesta pro vzduch směřující dozadu, aniž by musel proudit kolem bočnic."
(© obrázek: formula1techandart.wordpress.com)
Ferrari zkoušelo v roce 1992 podobný přístup, změnilo se v této oblasti něco, co z toho činí dobrý nápad?BB: Zákaz dvojitých difuzorů učinil tento koncept zajímavějším, ale od roku 1992 se změnila spousta dalších věcí. Neměli jsme stupňovitou podlahu, v difuzoru docházelo k velkému rozpínání a měli jsme 12válcové výfukové systémy.
Jaké má řešení Toro Rosso nevýhody?BB: Nevýhodou je to, že je více součástek posazeno v autě výše. Závodní vozy obecně mají těžiště nízko, takže to není skvělé, ten efekt ale není obrovský. Horší to je s dodatečnou hmotností. Větší je povrchová oblast bočnic, protože nyní větší část překrývá kapotáž. Dříve tyto části byly efektivně podepřeny, nyní musíme pro dosažení stejné pevnosti nevyhnutelně zvýšit hmotnost.
S tím jsme však na počátku projektu počítali a kluci odvedli skvělou práci, když se jim podařilo snížit jádrovou hmotnost vozu o 20 kg. Pokud by se nám nepodařilo tolik shodit, nenasadili bychom KERS.
Bylo to obtížnější integrovat chladiče a další součásti?BB: Instalace byla náročná, obzvlášť výfuky. Náš návrhář výfuků musí momentálně pracovat již na jejich 65. verzi, byť už z toho celodenního koukání na potrubí začíná být unavený. Jedná se však o kritickou oblast, kterou všechny týmy letos prozkoumávají. S podseknutými bočnicemi to je o něco složitější a nějakou dobu to trvalo, než jsme přišli s tou správnou verzí.
Bude se díky tomu auto hůře ovládat?BB: Ne, opravdu ne. Auto se hůře řídí kvůli tomu, že nás nyní při brzdění ovlivňuje KERS, že musíme ovládat zadní křídlo, že si pilot již nemůže nastavovat přední křídlo, takže je obtížné získat to správné vyvážení - ale nesouvisí to s konceptem podseknutých bočnic.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.