Kdyby se v F1 udělovaly letos ceny za radikální design, jednu by si určitě odneslo Toro Rosso za koncept dvojité podlahy. Nejedná se ale doslova o dvojitou podlahu - o co tedy? Jaké to skýtá výhody a nevýhody?
Šéfdesigner Ben Butler vysvětluje, co dvojitá podlaha v případě Toro Rosso STR6 znamená: "Raději tomu říkáme extrémně podseknuté bočnice. V podstatě to znamená, že jsme všechna zařízení, která jsou normálně v podlaze a v oblasti bočnic, zvedli a uvolnili jsme cestu [pro proudění vzduchu] směrem k zadní části auta.
Zní to jednoduše, ale při instalaci jsme toho museli spoustu změnit, abychom mohli tento koncept přijmout. Výsledkem je nepřerušená cesta pro vzduch směřující dozadu, aniž by musel proudit kolem bočnic."
(© obrázek: formula1techandart.wordpress.com)
Ferrari zkoušelo v roce 1992 podobný přístup, změnilo se v této oblasti něco, co z toho činí dobrý nápad?BB: Zákaz dvojitých difuzorů učinil tento koncept zajímavějším, ale od roku 1992 se změnila spousta dalších věcí. Neměli jsme stupňovitou podlahu, v difuzoru docházelo k velkému rozpínání a měli jsme 12válcové výfukové systémy.
Jaké má řešení Toro Rosso nevýhody?BB: Nevýhodou je to, že je více součástek posazeno v autě výše. Závodní vozy obecně mají těžiště nízko, takže to není skvělé, ten efekt ale není obrovský. Horší to je s dodatečnou hmotností. Větší je povrchová oblast bočnic, protože nyní větší část překrývá kapotáž. Dříve tyto části byly efektivně podepřeny, nyní musíme pro dosažení stejné pevnosti nevyhnutelně zvýšit hmotnost.
S tím jsme však na počátku projektu počítali a kluci odvedli skvělou práci, když se jim podařilo snížit jádrovou hmotnost vozu o 20 kg. Pokud by se nám nepodařilo tolik shodit, nenasadili bychom KERS.
Bylo to obtížnější integrovat chladiče a další součásti?BB: Instalace byla náročná, obzvlášť výfuky. Náš návrhář výfuků musí momentálně pracovat již na jejich 65. verzi, byť už z toho celodenního koukání na potrubí začíná být unavený. Jedná se však o kritickou oblast, kterou všechny týmy letos prozkoumávají. S podseknutými bočnicemi to je o něco složitější a nějakou dobu to trvalo, než jsme přišli s tou správnou verzí.
Bude se díky tomu auto hůře ovládat?BB: Ne, opravdu ne. Auto se hůře řídí kvůli tomu, že nás nyní při brzdění ovlivňuje KERS, že musíme ovládat zadní křídlo, že si pilot již nemůže nastavovat přední křídlo, takže je obtížné získat to správné vyvážení - ale nesouvisí to s konceptem podseknutých bočnic.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.