Sam Michael včera po odhalení nových barev během technické prezentace pohovořil o technice jejich nového vozu: o převodovce, zavěšení, KERSu i o pneumatikách Pirelli.
Williams se rozhodl vyrobit monopost s velmi malou zadní částí, aby vylepšili proudění vzduchu k zadnímu křídlu: "Skončili jsme u [zavěšení] pull-rod, abychom vylepšili vzduch směřující k zadnímu křídlu. A to se opravdu týkalo také převodovky. Veškeré úsilí stojící za tou převodovkou mělo za cíl vylepšit proudění ke spodní části zadního křídla.
Velmi brzy jsme během aerodynamického vývoje přišli na to, že krom směřování horkých výfukových plynů bude právě toto činit letos rozdíl ve výkonnosti."
Technický ředitel pak obrátil pozornost k zavěšení: "Jak víte, ramena horního zavěšení jsou ve tvaru Z. To také souvisí s vylepšení proudění směrem ke spodnímu zadnímu křídlu. Celé zavěšení je vysoko, protože se snažíte dostat pryč jakoukoliv překážku před spodním zadním křídlem - to bylo naší filozofií. Horní část zadního křídla není tak kritická, jako ta dolní."
Převodovka Williamsu je nejmenší v letošním startovním poli. Při její konstrukcí museli přijít hned s několika inovacemi: "Úhly hnacích poloos, které jsme museli použít, jsou velmi extrémní. Sklon je vyšší, než kdokoliv v historii F1 vůbec použil.
Vyžadovalo to spoustu času testování na dynamometru, završili jsme tisíce kilometrů. První testování hnacích poloos jsme začali loni v červnu. Celou převodovku a zadní část jsme měli na dynamometru v období září - říjen. Tehdy už jsme věděli, že to máme pod kontrolou."
Pohled na zadní část a zavěšení monopostu FW33 však může vyvolávat pochybnosti ohledně patřičné tuhosti: "Poslední věc, která nám při [vývoji] zadní části dělala starosti, se týkala tuhosti.
Tuhost žádné části převodovky není v žádném ohledu nižší než u loňského vozu. A znovu - museli jsme využít dva či tři triky a zvolit opravdu v F1 netradiční pohled na návrh zadního zavěšení, abychom toho dosáhli. Výsledkem je, že nemáme žádné problémy s tuhostí vozu."
Ten byl během tří předsezónních testů již dobře vyzkoušen - Williams s ním urazil téměř 3800 km. Výsledek? "Neměli jsme žádné problémy s převodovkou, žádné problémy se zadním zavěšením, vůbec nic - což je skvělé. Základy vozu jsou v pořádku a to nám umožňuje se soustředit pouze na výkonnost."
Piloti ale občas postávali v garáží místo ježdění na okruhu, což Michael vysvětluje: "Měli jsme spoustu drobných dětských problémů a malinké věci, jejichž oprava vám zabere tři minuty, ale nás stály v některé dny šest hodin v garáži. Bylo tam pár takových malých, otravných systémových problémů, celkově to ale bylo dost dobré."
Jak jsme psali již včera, Williams bude zvažovat příští rok přechod z bateriového na setrvačníkový KERS. Michael ocenil také rozmanitost v letošních vozech - kromě vlastní inovativní zadní části vyzdvihl dvojitou podlahu Toro Rosso či vyústění výfuků Renaultu vpředu pod bočnicemi.
V otázce pneumatik Pirelli nekritizoval: "Pneumatiky vzadu se hodně opotřebovávají a rychle degradují. Ale během uplynulých tří testů jste mohli vidět, že se to zlepšuje - a to díky třem základním věcem.
1) Pirelli pracují na pneumatikách, snaží se je vylepšit. Není to tak masívní program, jako během války pneumatikářů, ale pracují na nich.
2) Piloti se učí s nimi zacházet. Jsou velmi odlišné a je skvělé, když máte ve voze někoho, jako je Rubens Barrichello, aby vám pomohl s identifikací těchto změn, protože během své kariéry už jezdil s tolika různými pneumatikami.
3) Týmy je činí lepšími. Měníme nastavení, přidáváme na vůz přítlak a všechny tyto věci způsobují, že se auto přestává smýkat a snižuje se degradace.
Přesto si myslím, že během několika prvních závodů pojedeme na několik zastávek. Myslím, že budou minimálně dvě a zpočátku možná i tři. Byl bych překvapený, kdyby to bylo horší, podle mě se to ale během roku zlepší."
(Více se o novém voze FW33 můžete dozvědět v našem technickém rozboru zde).
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.