Protože stále dostávám dotazy týkající se krytu motoru, rozhodl jsem se krátce popsat změnu v pravidlech, která se v roce 2011 dotkla právě této části a na fotografiích ukázat, jaká řešení letos týmy zvolily.
S krytem motoru ve tvaru žraločí ploutve se jako první představil Red Bull RB4 v roce 2008 během testování v Barceloně. Týmy po chvilce zkoušení a v některý případech i váhání (zvláště McLaren, který po testu uvedl, že na jejich voze není až tak výhodný) postupně tento prvek přejaly.
Toto řešení vylepšuje proud vzduchu směřující k zadnímu křídlu, jelikož omezuje turbulence vznikající kolem airboxu. Díky tomu se zvyšuje efektivitu zadního křídla, také jeho stabilita při vysokých rychlostech na rovinkách. Výhodný je i z komerčního hlediska, protože nabízel větší plochu pro reklamní účely.
Red Bull RB4, na kterém se poprvé objevil kryt ve tvaru žraločí ploutve
Loni jsme mohli žraločí ploutev vídávat na všech monopostech vyjma Mercedes MGP W01, Lotusu T127 a HRT F110. Zbylé týmy tento kryt využívaly svůj systém F-kanálu, kdy žraločí ploutve vedly vzduch do zadního křídla, kde po přepnutí docházelo k odtržení proudů vzduchu (stalling).
Pravidla se pro rok 2011 v této oblasti změnila. Týmy již nemohou protáhnout své kryty motorů až na zadní křídlo. Souvisí to se zákazem F-kanálu, aby ho konstruktéři nemohli využívat pro stejné účely, jako v minulém roce.
Grafické znázornění nového pravidla 3.9.1 (jednotky v cm)
Článek 3.9.1 technických pravidel nově říká: "Žádná část kapotáže nesmí být umístěna v prostoru 50 až 330 mm před osou zadních kol 730 mm nad referenční rovinou."
Týmy tedy mohou i letos sáhnout po žraločích ploutvích, které by jim pomohly stabilizovat proudění vzduchu směrem k zadním křídlu - nesmí s ním být ovšem již propojeny a nesmí zasahovat do výše uvedené oblasti.
Letošní proměny Red Bullu RB7
Red Bull sice měl při prezentaci a během testů ve Valencii kryt maximálně využívající daný prostor, v Jerezu však v této oblasti doznal vůz RB7 jisté redukce.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.