Dítko italské stáje Toro Rosso STR6 se představilo krátce po odhalení Red Bullu v boxové uličce ve Valencii.
Toro Rosso je dnes již třetím týmem, který představil v boxech ve Valencii svůj nový monopost - STR6.
Šéf týmu Franz Tost zněl optimisticky: „Před Toro Rosso je šestá sezona v F1. V předchozích pěti letech jsme předváděli dobré výkony. Nyní jsme museli začít od nuly. Jsme celkem přesvědčeni, že nás čeká světlá budoucnost a budeme moci prožít dobrý rok 2011.
Stále budujeme infrastrukturu. V týmu Formule 1 máte stále existují věci, na které je třeba se zaměřit a vylepšit je. Například v oddělení aerodynamiky máme nové lidi a aerodynamický tunel jede na dvě směny. Ve Faenze, kde je soustředěna se naše produkce, jsme zvýšili počet zaměstnanců, takže si docela věříme, že nás čeká mít úspěšná sezóna.“
Technický ředitel Giorgio Ascanelli uvedl: „Očekávám náročný rok, naším cílem je osmé místo. Bylo by dobré být alespoň devátí, ale chceme se umístit lépe a po sezóně domů přivézt osmé místo.“„Minulý rok jsme neměli k dispozici aerodynamický tunel, CFD nebyl ještě tak vyspělé, abychom mohli postavit auto. Proto mezi monoposty z roku 2009 a 2010 nebyly tak velké rozdíly. To však není případ vozu STR6. Letošní auto je navrženo odlišně, použili jsme aerodynamický tunel a CFD je už také použitelnější. Stále se učíme, jak vytvořit to nejlepší a myslím si, že začínáme sklízet ovoce. Nemyslím si, že by to bylo těžké s tímto vozem splnit náš letošní cíl - osmé místo. Máme dobrou příležitost a chceme ji využít."
O velkém potenciálu nového vozu Toro Rosso STR6 je přesvědčen i závodní jezdec Sebastien Buemi.
„Myslím si, že jsme teď mnohem sebejistější, auto vypadá dobře, je za ním tvrdá práce. Samozřejmě musíme počkat, až ho vyzkoušíme na okruhu, až pak budeme vědět, co můžeme od letošní sezóny čekat. Určitě ale vypadá slibněji, víc uvidíme, až začnou testy,“ řekl Buemi.
Švýcar dodal, že tým má už nyní plány na další vývoj vozu. „Tým teď odvádí skvělou práci, už máme plány na následný vývoj. Máme to mnohem víc pod kontrolou, když vezmeme v úvahu, co se přes zimu dalo stihnout a také v porovnání s minulým rokem, kdy to bylo o něco těžší. To jsme ještě neměli aerodynamický tunel a všechny sehrané lidi. Teď jsme zkušenější, máme víc času, dobrou zimu za sebou a musíme jen počkat, jak si vůz povede,“ uzavřel optimisticky Buemi.
1 - podseknuté bočnice2 - vyústění výfuků3 - pull-rod zavěšení
Technické informace
- šasi: kompozitní monokokové struktury- karosérie: kompozity z uhlíkových vláken- přední zavěšení: horní a spodní ramena z karbonu, torzní tyče a zkrutné vzpěry, push-rod- zadní zavěšení, horní a spodní ramena z karbonu, torzní tyče a zkrutné vzpěry, pull-rod- tlumiče: Sachs
- řízení: Scuderia Toro Rosso- převodovka: sedmirychlostní hydraulická- spojka: Sachs
- brzdové třmeny, destičky, kotouče: Brembo- chladící systémy: Scuderia Toro Rosso- vybavení kokpitu: Scuderia Toro Rosso- pásy: OMP- volant: Scuderia Toro Rosso- sedačka: konstrukce z uhlíkových vláken, vytvarováno dle pilota- hasicí systém: Scuderia Toro Rosso / FEV
- kola: Advanti Racing- palivová nádrž: ATL- celková hmotnost: 640 kg (včetně pilota a kamer)
Motor: Ferrrari 056, V8 + KERS
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.