Jak vypadá volant Lotusu T127? Podíváme se na rozložení tlačítek a popíšeme si některé z jeho funkcí.
Volant Lotusu T127
Tento kus karbonu v hodnotě kolem 40 000 liber (v přepočtu přes 1,1 mil. Kč) byl v minulé sezóně hlavním nástrojem Heikkiho Kovalainena a Jarna Trulliho pro ovládání motopostu T127 během kvalifikací a závodů.
Na sklonku minulého roku jsme se již zabývali volantem Red Bullu RB7 (zde) i Mercedesu MGP W01 (zde).
Popis tlačítek 1. Zařazení neutrálu 2. Indikace rádiokomunikace 3. Oznámení o výjezdu safety-caru Při výjezdu safety-caru se na displeji rozsvítí čas na kolo, pod který se pilot nesmí dostat. Stisknutím tlačítka č. 3 pilot potvrdí, že pokynu rozumí, kontrolka zhasne a může se soustředit na další věci.
4. Pití - po zmáčknutí začne pilotovi hadičkou do přilby proudit tekutina 5. Aktivace omezovače rychlosti (používáno při průjezdu boxovou uličkou - stačí zmáčknout, omezení rychlosti je pak indikováno na hlavním displeji volantu) 6. Nastavení úhlu předního křídla 7. Zařazení zpátečky (elektronika hlídá zmáčknutí tlačítka omylem) 8. Nastavení diferenciálu pro nájezd do zatáčky 9. Nastavení diferenciálu pro průjezd vrcholem (9a) a výjezdem (9b) ze zatáčky. Kvůli počasí (suchá/mokrá dráha) je pozadí čísel pod otočným knoflíkem barevně odlišeno. Pokud je například monopost nedotáčivý, otočí pilot kolečkem proti směru hodinových ručiček, což více otevře diferenciál.
Pro srovnání volant z nového Lotusu TL11
10. Nastavení záběru spojky Pilot nejprve se svými inženýry pomocí tlačítka č. 15 zjistí, jak zabírá spojka, a podle toho nastaví tento otočný přepínač.
11. Nastavení otáček motoru12. Nastavení odlišného mapování motoru, ovlivňuje jeho spotřebu a výkon13. Nastavení pro druh a stav pneumatik Hladké (zelená čtvrtina), přechodné (žlutá) a mokré (červená) pneumatiky mají odlišný poloměr a tudíž i jinou rychlost otáčení kola, což ovlivňuje spoustu dalších věcí (různé kalkulace, nastavení diferenciálu atd.). V rámci každého druhu (čtvrtina kruhu) má tento otočný knoflík více poloh pro různá mapování motoru. Po každé zastávce v boxech pilot musí zvolit správnou polohu. Poslední čtvrtina (modrá - vlevo nahoře - zapíná zadní světlo).
14. Dvoupolohové páčky Start1 a Start2 (úplně dole) jsou normálně v dolní poloze, pouze při rozjezdu (výjezd z boxů, start), je pilot přepíná nahoru, což usnadňuje rozjezd (launch). V podstatě se jedná o namapování ideálního nastavení všech ostatních knoflíků pro rozjezd na jedno tlačítko. Po jednom kole je opět vypíná.15. Zjištění záběru spojky (bite point find) Slouží pro otestování chování spojky před startem, aby poskytovala konstantní výkonnost během startovní procedury.16. Tlačítko pro potvrzení toho, že pilot porozuměl pokynu v rádiu.17. Obecný multifunkční přepínač18. Nastavení brzdění motorem při puštění plynového pedálu (engine braking)
Aktualizace (PH): V článku byly doplněno vysvětlení tlačítek č. 10, 16, 17, 18 a upraveno vysvětle- ní u tlačítka č. 15. Za revizi a dodatečnou konzultaci děkuji Elliotovi z týmu Lotus!
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.