Renault přivezl do Belgie velké novinky, které mu pomohly k lepší konkurenceschopnosti a bodům, o něž se podělili oba piloti - jak v cíli třetí Robert Kubica, tak i devátý Vitalij Petrov. V článku si posvítíme na změny provedené na monopostu R30, a to nejen na nový systém F-kanálu, ale i další úpravy.
Belgie – změny od Maďarska
1. Přestavení F-kanálu a nového zadního křídla2. Přesunutí kamerky na krytu motoru více dolů a níže, aby neblokovala vzduch vstupující do F-kanálu3. Nové prodloužené bočnice a nový kryt motoru, který se nyní skládá z více částí4. Menší brzdové kanálky5. Úpravy zadní části podlahy a tepelné izolace6. Nápis sponzora “Snoras“ nahradil na bočnici předchozí “DIAC“
Přední křídlo
Renault do Belgie, která nevyžaduje tolik přítlaku, přivezl předchozí verzi pro vysoký přítlak z Maďarska. Okruh ve Spa sice obsahuje dlouhé rovinky, ale rovněž místa, která vyžadují vysoký přítlak a stabilitu (prostřední sektor).
Zadní křídlo, F-kanál
Francouzský tým již dříve prohlásil, že místo na zdroje náročného vývoje F-kanálu se zaměří na intenzívní vývoj ostatních části R30ky, zejména z pohledu aerodynamiky na veledůležité přední křídlo. Proto systém pro oddělování proudu vzduchu na zadním křídle nasadil jako poslední z top týmů.
Pro jeho vývoj se nakonec rozhodl i přesto, že příští rok budu pravidly zakázán. Žlutý monopost totiž prokazuje velký potenciál, který chce Renault vyžít pro získání 4. místa v šampionátu konstruktérů, v němž hodlá přeskočit Mercedes GP. Jako jediný tým vyvinul dvě verze (s první se na okruzích neobjevil) a jako jediný jej také použil ve stejný víkend, v němž jej poprvé otestoval během pátečních tréninků.
Nasazení F-kanálu se rozhodně vyplatilo. Kubica dosahoval na rovinkách jedny z nejvyšších rychlostí (ve druhém měřeném tréninku dokonce nejvyšší ze všech - 322 km/hod; v kvalifikaci a v závodě pak 316 km/hod) a dle propočtů s ním byl vůz ve Spa až o půl vteřiny rychlejší. Podle polského pilota jej však v Monze a zřejmě ani v Singapuru nenasadí.
Podobně jako u ostatních týmů je ovládán levou rukou pilota z kokpitu, kde se nad jeho levým ramenem objevil drobný otvor pro vedení ovládacího proudu vzduchu od volantu. Levá zadní část kokpitu je nyní kvůli toho také o něco vyšší.
Vzduch do systému vstupuje dvěma otvory po obou stranách airboxu (1). Když je pilotem na rovinkách aktivován, proudí do hlavního (spodního) profilu zadního křídla (2), do něhož ústí horní dutá část krytu motoru. Při neaktivním systému vzduch vychází druhým kanálem z výfuku (černé barvy) pod křídlem (3). Odtud je směrován nad dodatečné křidélko, jež je uchyceno ke spodnímu prvku (beam wing) zadního křídla nad difuzorem, aby nebránil proudění, které je na něj směřováno.
Chytřejší by možná bylo vystupující vzduch směrovat na dané křidélko v zájmu maximalizace přítlaku přímo – třeba ještě urychlený s využitím Venturiho efektu uvnitř správným tvarováním potrubí uvnitř krytu motoru.
BočniceKrom představení nového systému F-kanálu Renault v Belgii nasadil rovněž prodloužené bočnice a nový kryt motoru.
Oddělitelná od zbytku je horní část žraločí ploutve, což mechanikům dává více volnosti při úpravách uvnitř v oblasti motorů a F-kanálu. Bočnice je podstatně delší a na konci obsahuje drobný výřez (modrá šipka) v místě, kde z vozu vychází horní závěs.
Zadní část podlahy, výfuky
Tepelná izolace a vertikální prvek pro usměrnění horkých výfukových plynů se posunuly více dozadu pod zadní zavěšení. Změna vznikla kvůli výše prodloužení bočnic a výfukového potrubí.
Přední brzdové kanálky
Oba piloti použili zmenšené brzdové kanálky, které testovali v Silverstone a Kubica s nimi jezdil již v Hockenheimu. Ve Spa mají čas na dlouhých rovinkách vychladnout, proto nejsou větší otvory, s nimiž souvisí také větší odpor vzduhcu, potřeba.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.
Dr. Helmut Marko zavzpomínal na více než dvacet let trvající spolupráci s Christianem Hornerem, se kterým společně vybudovali z Red Bullu špičkový tým Formule 1. Jejich odlišné přístupy se často doplňovaly a stály za klíčovými rozhodnutími, která Red Bull dovedla k vrcholu.
Christian Horner sehrál klíčovou roli při uzavření dohody s Hondou, která Red Bull vrátila na špičku F1. Právě toto partnerství odstartovalo novou éru dominance týmu.
Günther Steiner vyjádřil překvapení nad nečekaným odchodem Christiana Hornera z čela Red Bullu a označil ho za výrazný otřes pro tým. Podle něj bude těžké nahradit lídra, který byl symbolem stability.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.