Po neúspěchu s novými výfuky v Silverstone se McLaren konečně dočkal lepšího výsledku v Německu - novinky fungovaly a tým si odvezl i solidní počet bodů. V dalším technickém článku věnovaném britskému týmu se podíváme na úpravy, které na voze provedl nejen na Hockenheimringu, ale také během dalšího závodního víkendu v Maďarsku.
Německo – změny od Silverstone
1. Nové výfuky, jejichž horké plyny proudí přes upravený difuzor (s drobnými úpravami proti verzi ze silverstonských tréninků)2. Žebrování po levé straně kokpitu3. Žebrování na levé straně krytu motoru4. Úpravy na difuzoru a podlaze
Zadní část – nové výfuky
Rozdíl mezi verzemi: izolace spodního závěsu, drobný výřez v kapotáži v oblasti vyústění výfuku
Tým na Hockenheimringu konečně nasadil do závodu nové výfuky s difuzorem. Balík úprav se ovšem od toho původního, který testovali v Silverstone, drobně liší: změny doznaly koncovky výfuků a kapotáž kolem nich.
Závodní verze (vpravo) se vyznačovala prodloužením výfukového potrubí a výřezem v něm
McLaren ve skutečnosti testoval dvě rozdílné verze nových výfuků: jednu s výřezem do kapotáže vedle jejich vyústění kvůli snížení teplot v této oblasti; druhou s prodlouženým výfukovým potrubím, které z boku také obsahovalo výřez, aby docházelo k silnější interakci s okolním vzduchem proudícím podél spodní části bočnic. Tato verze se vyznačovala také kouskem karbonu kolem výfukového potrubí, právě ji se také tým rozhodl nasadit do závodu.
Chlazení monopostu
V Německu zkoušel tým dvě různé konfigurace, v závodě použil tu asymetrickou (vlevo)
Britská stáj testovala žebrování po obou stranách krytu motoru, nakonec však použila asymetrické řešení: otvory pouze po levé straně vozu.
Difuzor
Nový difuzor, který McLaren zkoušel spolu s novými výfuky již v Silverstone, obsahoval větší a hranatější střední část s upraveným otvorem pro startér motoru, podstatně kratšími bočními vertikálními prvky a prohnutím horního prvku směrem dolu kvůli lepší spolupráci s novými výfuky.
Pod difuzorem na povrchu vnitřní větší stěně byly patrné pruhy zbarvené do modra. To bylo dáno novým nátěrem, z jehož zbarvení je možné vyčíst teplotu v jednotlivých místech. Díky tomu je možné učinit opatření pro zabránění nežádoucímu deformování, k němuž docházelo v Anglii.
Neobvykle se objevila tepelná izolace i na vnitřní straně difuzoru a křidélka, které se nachází na jeho vnější straně za zadním kolem. Vrstvou tepelněodolného materiálu byla pokryta i podlaha v oblasti za výfuky.
Maďarsko – změny od Hockenheimu
1. Nová prodloužená kapotáž obsahující velmi dlouhý zadní otvor pro odvod vzduchu a drobné dodatečné otvory před horním závěsem2. Tým znovu použil “španělsko-monackou“ konfiguraci zadního křídlo pro vyšší přítlak3. Drobné úpravy na spodním závěsu
Na pomalý Hungaroring, který vyžaduje vysoký přítlak, tým přivezl zadní křídlo velmi podobné tomu, které jsme mohli poprvé vidět ve Španělsku a které generuje velké množství přítlaku.
Chlazení monopostu
Německá závodní verze (vlevo), maďarská verze (vpravo)
Centrální otvor je nyní mnohem větší, než tomu bylo v předchozí verzi. Rovněž žebrování bylo nahrazeno novými symetrickými otvory. Nové výřezy byly tak velké, že skrz ně bylo možno spatřit pod krytem motoru vnitřní části zadního zavěšení.
Zadní zavěšení
Verze použitá na v Maďarsku (vlevo) a německá verze (vpravo)
Spodní závěs byl znovu přepracován: tepelná izolace, která jej chrání, se nacházela pouze na jeho vnější straně hned nad vyústěním výfuků. Toto řešení tým upřednostnil, protože bylo o pár dekagramů lehčí a kvůli prodlouženým koncovkám výfuků tolik netrpělo přehříváním – horké plyny totiž proudí pouze pod jeho vnější části.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.