V článku se podíváme na změny, které McLaren provedl na svém monopostu MP4-25 ve Valencii a v Silverstone, kam přivezl velký balík úprav, které ale nefungovaly dle představ a mechanici museli během páteční noci zcela přestavět vůz a nasadit starší specifikaci výfuků, podlahy a difuzoru.
Valencie – Změny od Kanady1. Symetrická zadní kapotáž2. Odstranění horních výřezů po obou stranách bočnic3. Nový systém ovládání F-kanálu
Před největšími novinkami chystanými pro Silverstone přivezl McLaren pár novinek i do Valencie. Byly zaměřeny hlavně na chlazení vozu, proto tým sáhl znovu po symetrické konfiguraci kapotáže pro pomalejší městský okruh ve Valencii, kde navíc obvykle panují vyšší teploty. Touto změnou byla zajištěna dostatečná chladící kapacita, proto zmizely výřezy po obou stranách bočnic.
Nejvýznamnější změnou ovšem bylo nové ovládání F-kanálu. Piloti McLarenu jej od počátku ovládali kolenem, kterým zakrývali drobný otvor uvnitř kokpitu. Ta byla nyní posunuta výše a blíže volantu, proto ji ve Valencii ovládali rukou a nikoliv kolenem. S tímto řešením poprvé přišlo Ferrari a jezdci jej upřednostňují. Je dost možné, že po ovládání kolenem britský tým původně sáhl kvůli tomu, aby jejich vynález zůstal co nejdéle utajen před zraky soupeřů. Těm však z telemetrie bylo již od předsezónních testů jasné, že na monopostu MP4-25 něco nehraje. Respektive hraje lépe, než by dle jejich předpokladů mělo.
Přední křídlo
Ve Valencii použil tým křídlo podobné tomu, s nímž závodil v Kanadě.
Silverstone – změny od Valencie1. Nové přední křídlo2. Opět asymetrická kapotáž3. Výřezy v obou bočnicích kvůli lepšímu chlazení
McLaren svůj největší balík změn zahrnující nové výfuky a difuzor nezvládl kvůli nedostatku času a řádnému testování na dráze. Šéf týmu Martin Whitmarsh přiznal, že nasazení nových výfuků bylo náročnější, než očekávali.
3 - Výřezy po horních stranách bočnic
Nový balík úprav, který se objevil pouze během pátečních testů, se skládal z:- nových výfuků umístěných blízko podlahy – horké plyny z nich proudili přímo na difuzor, kde urychlovaly proudění vzduchu, což vedlo k vyššímu přítlaku- nové podlahy- nové kapotáže a bočnic – kompaktnějších, zužujících se směrem k zádi- upraveného difuzoru kvůli novým výfukům a nové filozofii proudění horkých plynů- tepelná izolace na zádi kolem výfuků a podlahy- spodní závěs na zádi s mohutným štítem pro tepelnou ochranu- prodloužení výstupního otvoru vzduchu F-kanálu pod zadním křídlem nad horní nárazovou strukturou
Největší problémem, s nímž se tým musel kvůli novým výfukům vyrovnat, byla ochrana kapotáže, zavěšení, podlahy a difuzoru před vysokými teplotami (až kolem 800 °C) – horké plyny směřovaly přímo k nim.
Dalším problémem byla vyvážení aerodynamiky, protože nový balík generoval pod plným plynem mnohem větší přítlak, což vedlo k nestabilitě zadní části vozu. Týmu se podařilo balík částečně vyladit a v Německu s ním již nastoupil i do kvalifikace a závodu.
Přední křídloNa předním křídle se objevil zhruba v jedné třetině od okraje na hlavním profilu nový vertikální prvek usměrňující proudění vzduchu kolem předních kol. Rozdělil na dvě části nejen hlavní profil, ale i přední horní kaskádu. Uvnitř nesl elektromotorek pro nastavení výšky klapky.
Tvar na jeho spodní části je podobný tomu pod bočnicí, což vyvolává dojem, jakoby křídlo mělo bočnice dvě – klasickou vnější a novou vnitřní. V obou místech vzniká kanál pro proudění vzduchu využívající Venturiho efektu.
Hlavní profil má nový zvlněný tvar, prohnutý vzhůru v místě popisovaného nového vertikálního prvku. Přepracovány byly i bočnice: obsahují delší horní trojúhelníkovou ploutev, nový druhý výřez, který již není rozdělen na dvě části. Zadní strana je kompaktnější, s menším výřezem.
Cílem těchto změn je urychlení toku vzduchu pod křídlem a zvýšit přítlak vnitřní části hlavního profilu a klapky. Logickou evolucí by bylo protažení nového vertikálního prvku dále k zádi monopostu pro lepší vedení vzduchu pod monopost (kde by sloužil jako usměrňující plot pro proudění vzduchu).
Zadní část
Tým zkoušel novou zadní část se žebrováním, které slouží ke chlazení nových, podstatně užších bočnic, které směrem k zádi klesají. Na spodním zadním závěsu se objevilo již zmíněné robustní opláštění, které jej chránilo před vysokými teplotami.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.