Přední křídlo tvoří důležitou součást současných monopostů Formule 1. Krom toho, že vytváří přítlaku vozu, významně ovlivňuje proudění vzduchu kolem něj.
Přední křídlo plní tyto tři funkce:1) Vytváří přítlak: 25 - 30% celkového přítlaku vozu2) Ovlivňuje směr proudění vzduchu kolem auta: protože je tím prvním dílem, který se setkává se vzduchem, může významně ovlivnit fungování aerodynamických prvků směrem k zádi3) Slouží k úpravě vyvážení vozu: prostřednictvím náklonu přední klapky poskytuje pilotovi tu správnou ovladatelnost
Tento díl musí zvládat působení velkých sil. Na první pohled je poměrně tenké a křehké, v rychlých zatáčkách však vytváří přítlak, který odpovídá hmotnosti 6 - 7 dospělým osobám stojícím na něm.
Přední křídla již druhým rokem obsahují elektrický motorek, jenž umožňuje pohyb klapky směrem nahoru a dolů. Ovládán je z kokpitu a je kontrolován prostřednictvím standardizovaný software FIA. Pilot může během jednoho kola maximálně dvakrát změnit jeho nastavení, přičemž to se nesmí změnit o více než 6 stupňů. Jezdcům umožnuje upravit vyvážení vozu - pokud je moc nedotáčivý (vůz nechce zatáčet tolik, kolik by měl), mohou klapku o něco zvednout.
Z pohledu aerodynamiky je každá část vozů důležitá, přední křídlo má ale obzvlášť velký význam vzhledem ke druhé funkci zmíněné výše. Má vliv na vše, co je za ním, protože ovlivňuje proudění vzduchu kolem předních kol, pod i nad monopostem. Pokud pokulhává návrh předního křídla, nepomohou ani ty nejlepší tvary a součásti ve zbývajících částech. Celému vozu musí poskytovat dobře upravený a správně usměrněný vzduch.
Srovnání vybraných předních křídel Renaultu R30 z letošní sezóny (pouze horní obrázek je pro srovnání z loňského roku)
Předními křídly se ve svých rozborech často zabývám, protože patří k těm viditelným změnám, které týmy na svých autech často provádí. Například v jedenácti závodech letošní sezóny Renault vyzkoušel již deset různých verzí!
Jak postupují týmy při jeho návrhu? Protože se jedná o jeden z nejvýznamnějších aerodynamických prvků, dostává se mu v počáteční fázi velké pozornosti aerodynamického oddělení při počítačových simulacích (CFD) a také ve větrném tunelu. V něm se během sezóny vyzkouší stovky různých variant předního křídla. Nejúspěšnější z nich jsou pak postupovány konstrukčnímu oddělení.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.