Do Barcelony přivezla většina týmů Formule 1 významné novinky. Jak svůj vůz vylepšil McLaren? A co na něm změnil v dalším závodu v Monaku?
Barcelona - změny na voze po závodu v Číně
1. Nové přední křídlo2. Nový difuzor podobný tomu, který používá Renault3. Nové zadní křídlo
Stejně jako většina ostatní týmů, i McLaren přivezl do Španělska výrazně modifikovaný vůz s ohledem na zvýšení přítlaku a aerodynamické efektivity. Co se týče chlazení, tým použil stejný asymetrický tvar bočnic jako v předchozím čínském závodě.
Přední křídlo
Bočnice z Barcelony vlevo, vpravo verze z Číny
Čelní strana bočnice křídla obsahuje upravené otvor, kterými proniká vzduch směrem ke středu vozu. Poslední z nich je vyšší a obsahuje navíc drobný horizontální spoiler, který odděluje proudění vzduchu. Cílem je lepší obtékání předních pneumatik a zlepšení kvality vzduchu proudícího pod vozem.Horní ploutev je nyní užší a kratší a na jejím konci chybí vertikální hranaté zakončení - místo toho je pod ní vyčnívajícím zaobleným vertikálním profilem, který odklání vzduch od předního povrchu pneumatik.
Změnily se také úchyty pro nastavování úhlu křídla. Přesunuly se společně s pohyblivým mechanismem, který je také umístěn v bočnici.
Zadní křídlo
Nové zadní křídlo má upravené profily a nové propojení s F-kanálem. Hlavní profil již není uprostřed prohnutý. Na jeho horní straně se v něm nachází široký otvor v povolené 15 cm zóně, navíc se ale objevily dva dodatečné otvory po stranách. Ústí na zádí v širokou štěrbinu po celé délce křídla (1). To umožňuje volit větší náklon křídla a produkovat vyšší přítlak, aniž by docházelo k oddělení proudů vzduchu (stallingu) při vyšších rychlostech.
Úpravu doznalo i propojení s F-kanálem nahoře. Jeho vyústění se posunulo o něco výše (2), změnil se i jeho tvar.
Otvory uvnitř horního profilu by dle pravidel byly nelegální, protože křídlo rozdělují na tři místo dvou povolených prvků - díky jejich chytrému tvaru (při pohledu zepředu nevidíte díry - vzduch proudí do boku) je ovšem z hlediska pravidel vše v pořádku.
Poslední změna na zadním křídle se odehrála v jeho bočnicích, kde ubyl jeden z výřezů, které snižují indukovaný odpor vzduchu.
(Difuzorem se budeme zabývat na konci článku).
Monako
V Monte Carlu tým krom pozlátek (volanty a přilby zde McLaren tradičně vykládá diamanty) volil zvláštní nastavení vozu a představil drobné úpravy difuzoru, jinak jsem na voze žádné větší změny nepozoroval. Za zmínku stojí to, že McLaren zde byl jediným týmem, který na krátkých rovinkách jezdil s F-kanálem. Monopost byl od počátku navržen s tímto systém.
Během závodu se jeden z mechaniků dopustil ostudné chyby, když zapomněl sundat krytku z chla- dícího otvoru v levé bočnici Buttonova vozu, díky čemuž musel kvůli přehřátí motoru již po druhém kole zklamaně odstoupit.
Difuzor - změny v Barceloně a v Monaku
McLarenu v oblasti difuzoru převzal některé prvky od Renaultu. V Barceloně se na něm uprostřed pod světlem objevilo nové křidélko a přepracovaná byla i celá centrální zóna (1).
Po stranách přibyly výřezy (2), kterými může proudit vzduch vzhůru a nedochází k oddělování proudů vzduchu - proto tým může volit strmější sklon mezipatra. Objevila se také dodatečná vertikální křidélka a zcela nová je vnitřní struktura (3).
V Monaku došlo k dalším úpravě: rozšíření horních částí po stranách difuzoru.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.